Новини

ГОЛАНДСЬКІ ТЕПЛИЦІ ЗАПРАЦЮЮТЬ НА ЛЬВІВЩИНІ

30.05.2014

В Європі та США свіжі овочі на полицях супермаркетів можна знайти круглорічно, при чому ціна на них незмінна як влітку, так і в зимовий період, а не коливається в рази, як на нашому вітчизняному ринку. Свіжу городину за кордоном вирощуюсь у теплицях методом гідропоніки. Метод знайшов поширення в індустріальних масштабах.

Термін «гідропоніка» дослівно перекладається як «робота води», а означає він спосіб вирощування рослин без землі. Метод ґрунтується в застосуванні штучних замінників ґрунту (гравію, піску, керамзиту, вермикуліту, мохового середовища) з використанням розчинів мінеральних солей. Іншими словами, якщо при вирощуванні не використовується ґрунт, а харчуються рослини рідкими розчинами, це і є гідропоніка. Перша гідропонна теплиця на теренах країн СНД була збудована в Москві у 50-их роках. В Україні використання методу гідропоніки у промислових масштабах тільки розпочинається.

У Буському районі, що на Львівщині голландська компанія Galicia Greenery Holding B.V. активно веде будівництво гідропонних теплиць на площі у 20 га. Журналісти нашої редакції побували в області, щоб на власні очі побачити процес та дізнатися детально про плани компанії.

Закордонні інвестори тривалий час займаються розвитком тепличних господарств у Чорноморському регіоні, проте це перший проект, який реалізовується в Україні. Обладнання та матеріали для спорудження комплексу привезені з Голландії. Все нове, а не колишнього користування, як часто практикується у нас в країні. Використовуючи найновітніші технології, будуть вирощувати у закритому ґрунті салат, червоний і зелений перець, а також помідори. До середини літа планується розпочати роботу однієї із секцій тепличного господарства площею 6 га, де розташовуватимуться дві теплиці  для вирощування перцю та помідорів площею по 2,5 га кожна. 1 га займатимуть  складські приміщення.

Грунт (на якому стоять теплиці) покриють спеціальною плівкою, щоб запобігти будь-якому контакту – рослини на нього не падатимуть. Після сезону плівка згортатиметься і утилізуватиметься. Наступного року будуть використовувати вже нову плівку. На даній площі у 20 га по методу сухої гідропоніки можна виростити на багато більшу кількість рослин, ніж у відкритому ґрунті. Коли рослини малі, їх розставлятимуть компактно, коли вони розростуться, їх перекладуть в інші пінопластові підставки-форми – вони і далі плаватимуть у мінеральному розчині, але будуть мати вже більше місця для росту. Після зрізання рослину не потрібно мити, адже вона чиста від землі.

Як субстрат використовуватимуть кокосову стружку або мінеральну вату. Остання формується з розплавлених мінералів. Це нейтральний субстрат з хорошими фізичними властивостями: високими показниками пористості, вологості, повітропроникності. Ділянка, на якій розташовуються теплиці, повинна бути рівною, що забезпечить однаковий доступ ультрафіолету всім рослинам. У воду додаються звичайні мінеральні добрива, які використовуються в сільському господарстві – калій, азот, магній, фосфат, амоній, марганець та інші. В теплиці будуть джмелі, які запилюватимуть рослини. Пестицидів і гербіцидів в технології застосовуватися не буде, адже хімія вбиватиме комах, а без них зупиниться цикл.

Чому саме в Україні вирішили будувати теплиці, розповів Майкл Хондерс, менеджер з маркетингу та продажу:

«Спосіб вирощування овочів, який ми збираємося використовувати в Бузьку є вже звичним для Голландії. Ця технологія розвивалася і вдосконалювалася протягом десятків років, має сертифікати і є визнаною у світі. Її вплив на навколишнє середовище нівельований. Однією з причин, чому вирішили займатися вирощуванням овочів в Україні: сюди привозять закордону овочі, то чому не вирощувати їх відразу ж у країні? Такі теплиці, виготовлені в Голландії, відправляються і встановлюються і в США, і в Австралії та в європейські країни. Вимоги до власної продукції ставимо наступні: діюче законодавство країни, вимоги торгівельних мереж і внутрішні стандарти компанії, стандарти моніторингу. Кількість свіжих овочів, яка потрібна людині набагато більша, ніж її споживають в Україні. Але вона зростає і буде зростати».

В майбутньому на підприємстві працюватиме 60-80 робітників, а запланований обсяг інвестицій – майже 11 млн. євро. Таким чином закордонний інвестор посприяє вирішенню наболілих національних питань – створення робочих місць та вливанням коштів у економіку країни. Прогнози щодо врожайності оптимістичні: передбачається з 1 м² отримувати до 65 кг городини. Ціни на продукцію європейської якості обіцяють поставити українські.

ДОВІДКА.

Компанія GaliciaGreeneryHoldingB.V.

Основний вид діяльності – вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів. Цією компанією володіє нідерландська компанія «Галіція Грінері Холдинг БВ», що  виробляє та частково імпортує тепличні овочі для українського ринку. Її метою є виробництво та продаж здорових та безпечних продуктів напряму підприємствам «Хорека» у Львівській області, оптовому ринку «Шувар» у Львові, а також місцевим і міжнародним роздрібним мережам, що базуються в Україні. Продукти будуть позначені як місцево вирощені овочі нідерландської якості.

Підготувала Юлія Хім’як