Новини

Іван Чайківський: «Ми будуємо соціально-відповідальний бізнес з моменту приходу в село»

24.09.2013

На Тернопільщині вправно та ефективно вже багато років поспіль веде аграрну справу керівник корпорації «Агропродсервіс» Іван Чайківський, який не просто розвиває сільськогосподарську галузь, а й прагне створити якомога більше робочих місць селянам, щоб українське село розвивалося, а не занепадало  через  безробіття.  Відродження українського села давно стало першочерговим завданням корпорації, де станом на сьогодні працює понад 1200 працівників.

Робота у багатьох напрямках

В 25-ти кілометрах від обласного центру  розташоване село Настасів, в якому  роботою забезпечені сотні  місцевих селян, жителів сусідніх населених пунктів, тернополян.  Саме тут  розташований головний офіс корпорації «Агропродсервіс», яке вже 14 років очолює Іван Чайківський. Аграрний сектор тут представлений не лише рослинництвом, але й свинарством, птахівництвом, розведенням ВРХ, а також насінництвом, виробництвом паливних брикетів та власним елеваторним комплексом.  Цей список  з кожним роком  збільшується,  а отже і перспективи для місцевих  теж розширюються.
Компанія, яка розпочала свою діяльність у 1999 році, прогресивно  розвивається, «Агропродсервіс» вже впродовж багатьох років є елітним господарством із вирощування насіння зернових. Тут впевнені, що якісний насіннєвий матеріал є необхідною складовою високої врожайності та забезпечення ефективної роботи господарства, саме тому й відмовились від практики закупівель насіння інших виробників. А 4 липня 2012 року підприємство запустило в  роботу власний насіннєвий комплекс з очистки і сушки зерна виробничою потужністю 360 тонн /добу та елеваторний комплекс на 80 тисяч тонн одноразового зберігання. Це дає змогу в необхідній кількості забезпечувати себе насінням практично всіх культур, культивувати рослини стійкі до погодніх умов та адаптовані до територіальних особливостей регіону.

Окремим видом діяльності підприємства є тваринництво. Більшість свинокомплексів, та ферм для вирощування великої рогатої худоби знаходяться на оптимальних відстанях однин від одного. Саме тому для підвищення ефективності господарювання було прийнято рішення збільшити кількість сучасних складських приміщень. Це дозволило доставляти корми, суттєво зменшуючи логістичні витрати, та попереджує  їх псування в процесі перевезення.

Про те, як з колгоспу виросло провідне підприємство, як воно живе і що планує, а також про те, як всього за 15 років добитися таких знаних успіхів  у сільськогосподарській справі та стати успішним лідером нам розповів генеральний директор одного з найуспішніших агропромислових підприємств області – корпорації «Агропродсервіс» Іван Чайківський.

–          Іване Адамовичу,  розкажіть, чому ви обрали  саме цей напрямок  бізнесу?

–          Це був «крутий поворот» у моєму житті. Я ніколи не думав працювати в галузі сільського господарства, адже  навчався я спочатку на будівельника, а згодом на отримав освіту економіста. Але так склалося, що не зміг відмовити людям, котрі на загальних зборах обрали мене головою колгоспу. Тоді мені було всього 26 років. На той час я вже був успішним бізнесменом і люди в селі повірили в мій потенціал та довірили керівну посаду.

–          Не боялися брати на себе  таку відповідальність?

–          Страшно не страшно, але розпочинати потрібно було і  ми почали з обробітку  2,5 тис. га землі.  Це був, як то кажуть, недобрий час.  Практика показала, що в тодішніх умовах ведення прибуткового бізнесу було просто неможливим. Я зрозумів, що вкладаючи всі ресурси у рослинництво, в результаті  мої  працівники залишаться без зарплати. Тоді я і вирішив відійти від тієї  системи і створити приватне аграрне підприємство. Так у 1999 році і було створене ПАП «Агропродсервіс».

–          Ви залишились працювати  на тих же землях?

–          Нас  відправили на свинокомплекс, де не було абсолютно ніяких умов, щоб почати нормально працювати: ні  зварювального апарату, ні токарного  станка, тільки старе напіврозвалене приміщення, котельня та пропускний. Від тих 2,5 тис га нам залишилось лише 800 га, де й  розпочали власне с/г виробництво.

–          З кожним роком ваш земельний банк збільшується, у скількох районах ПАП «Агропродсервіс» сьогодні орендує землі?

–          Так, стараємося розширюватися,  на сьогоднішній день,  ми орендуємо землі у 10 районах, з них  9 – у Тернопільській області  і 1 –  у Івано-Франківській.  Вирощуємо як зернові, так і технічні культури.  Цього року було засіяно 4 тис га кукурудзи, 4 – сої, 800 га цукрових буряків, виробництво якого вже в наступному році плануємо збільшити, значно розширивши посівні площі.

–          Коли ви вирішили зайнятися тваринництвом?

–          Така ідея прийшла  до мене у 2005 році, і вже через рік ми відкрили євроматочник. На сьогоднішній день  ми утримуємо 60 000 голів свиней на п’яти свинокомплексах, в активі нашого господарства 4 молочно – товарні ферми,  де утримується близько 3000 ВРХ,  з них 860 дійних корів. Плануємо забезпечити українців  якісним м’ясом  свинини і телятини. Мені боляче дивитися, як людина іде у супермаркет, чи на ринок  і купує  незрозумілого виробництва м’ясні вироби, якщо їх взагалі можна назвати м’ясними. Я вважаю, що завдяки нашим землям та досить розширеному потенціалу  виробництва м’яса, наш українець має повне право вживати натуральне українське м’ясо вітчизняного виробника. Ми ідемо до цієї мети крок за кроком.
Ще  наша команда активно займається розвитком птахівництва.  Це є одним із стратегічних напрямків розвитку корпорації. Сьогодні ми працюємо над реалізацію проекту запуску  комплексу у селі Гарбузів Зборівського району, де вже найближчим часом очікуємо на відкриття.

–          Чи приймає участь корпорація у розвитку соціальної сфери?

–          Ми не просто приймаємо участь, для нас це є святим обов’язком перед громадою. Їдемо у те чи інше село до сільського голови, збираємо громаду і вирішуємо усі разом, що для села нині є  першочерговою необхідністю – чи то реконструкція храму, чи допомога шкільним та дошкільним навчальним закладам, чи фінансова підтримка малозабезпечених… Ми будуємо соціально-відповідальний бізнес з моменту приходу в село. Навіть у Біблії написано, якщо ти маєш більше, ніж інші, то поділися із ближнім. Так само і я вважаю – допомога ближньому – це прояв цивілізованості суспільства. Безліч соціальних проектів, які ми паралельно організовуємо, дарують нам позитивні емоції, адже завжди приємно робити добрі справи, знаючи, що від цього інші люди стають щасливішими.

Ближче майбутнє…

У планах ПАП «Агропродсервіс»  завершити  роботи зі свинокомплексами  на базі тваринницьких ферм у Тернопільському та  Лановецькому районі Тернопільської області та в селі Чернів Рогатинського району, що на Івано-Франківщині на 9,6 тис. свиноматок з повним циклом відгодівлі та 135 тис свиней одноразового утримання, де будуть зібрані усі найкращі  світові технології  у галузі свинарства: автоматизовані процеси подачі комбікормів, сучасні технології утримання та мікроклімату.

Турбота про навколишнє середовище…

З метою зменшити кількість шкідливих викидів у атмосферу на свинокомплексі села Настасів побудована велика лагуна  з встановленою біомембраною – плівкою, що не пропускає рідину. У перспективних планах – реалізація проекту вловлювання біогазу та транспортування його до генератора, де він буде спалюватись та обігрівати приміщення, виробляючи електроенергію.

Нагороджений за працю…

Ще молодим хлопцем, якому  було всього 26 Іван Чайківський став на поріг  хліборобної праці.  15 років тому це було зовсім нелегко, але завдяки завзятості, терпеливості  та  наполегливості  він зумів  за  цей невеликий проміжок часу створити  банк землі  у 37 тис га, корпорацію в яку входить 20 юридичних структур, забезпечити  людей роботою  та відновити нормальне  життя в українському селі.  За свою працю, Іван Чайківський неодноразово нагороджений  численними подяками та відзнаками Президента України, прем’єр-міністра України, міністерств, органів місцевого самоврядування, медаллю «За працю і звитягу», а також орденом  «За заслуги» III ступеня, проте найбільшою нагородою господарник вважає довіру селян, які доручили Івану Чайківському обробляти їхні землі.

Втім, головним в діяльності корпорації завжди були і залишаються слова: «Робіть сьогодні те, чого інші не хочуть робити, а завтра будете жити так, як інші не зможуть» – «Це гасло, – резюмує Іван Чайківський, – щоденно стимулює до праці та додає життєвого оптимізму, який так потрібен у цій нелегкій роботі, яка давно вже стала справою життя»…

Спілкувалася Мар’яна Балабан