Новини

Компанія «Галичина-Захід»: погляд зблизька

28.05.2015

ТзОВ «Галичина-Захід» – це сучасний сільськогосподарський комплекс із 100% датськими інвестиціями. Спеціалізується на вирощуванні та реалізації високоякісного товарного поголів’я свиней на забій та товарних поросят трьохлінійного гібриду Дюрок-Ландрас-Йоркшир вагою 20 – 25 кг на дорощування.

Ми вирішили ближче ознайомитися з роботою цього відомого колективу, побувавши безпосередньо у селі Кавсько Стрийського району на Львівщині. Зважаючи на те, що підприємство є закритого типу і тут діють суворі правила гігієни й доступу на територію, проходимо обов’язкову процедуру перетину дезинфікаційного бар’єру, як і всі працівники колективу. Порядок є порядок!
Майже відразу потрапляємо на зелену галявину із свіжоскошеною травою. Тут же – чимало дерев з густими кронами, як нагадування про тих, хто працював на цьому місці багато років тому. Перед адміністративною будівлею височать три прапори: України, ЄС, Данії. Дух Європи відчули й у приміщенні: сучасний офіс, багато молоді. А далі – зручний конференц-зал для офіційних зустрічей. Чай, кава, печиво. Ніби, як годиться за протоколом, але все ж – приємно. Обмінюємося візитками з Андрієм Таламою. Він перший заступник генерального директора ТзОВ «Галичина-Захід». За освітою – юрист, та має великий досвід роботи у сільському господарстві. Освічений, інтелігентний, легко спілкується, у тому числі й англійською, і робить це із задоволенням.
– Наша компанія почала працювати у серпні 2006 року, – розпочинає Андрій Талама. – Інвестори викупили це підприємство, яке ще працювало. Але це умовно можна було назвати роботою. На той час господарство вирощувало близько 2 тис. свиней. Із 20 стаєнь використовувалися лише одна чи дві. Не більше. Тому 2006 – 2007 роки – це роки масової реконструкції. Найбільше інвестицій було вкладено протягом цього періоду. Це майже 35 млн. євро. Вже у 2008 р. було завезено перше поголів’я – 2000 племінних свиноматок з Данії. Це було ядро для вирощування стада на майбутнє. Нині реконструкція не припиняється. Будуємо нові стайні, щоби розмістити поголів’я. Сьогодні воно становить 5100 свиноматок. Діяльність компанії охоплює повний цикл вирощування свиней, починаючи із запліднення і закінчуючи продажем свиней з середньою вагою 110-120 кг. Активно добудовуємо приміщення на дорощування і відгодівлю. Так складаються обставини, що цього року ми змушені продавати частину поросят, оскільки не встигаємо збудувати нові площі.
– Чи є попит на продукцію?
– Проблем із збутом немає. У нас є лише певні обмеження щодо продажу поросят. Ми повинні знати яке підприємство купує наших тварин, у яке господарство поголів’я їде. Воно й зобов’язане забезпечити мінімум ветеринарних правил утримання свиней. Тому це має бути господарство, яке зареєстроване і перебуває на обліку ветеринарної служби. «Галичина-Захід» не працює на роздріб, по одній чи двох свинках не продаємо.
До розмови долучається генеральний директор ТОВ «Галичина-Захід» Мортен Холм Йохансен. У господарстві на цій посаді він почав працювати з січня 2015 року. В 1997 році у нього була можливість побувати в Україні протягом тижня. Йому тут сподобалось, і дав собі слово обов’язково повернутись знову.
– Я зрозумів, що тут потрібно багато будувати, вкладаючи кошти у галузь свинарства, потрібно чимало працювати з людьми, щоб впливати на розвиток бізнесу. Спільно працювати і вчитись, – каже пан Мортен. – Нині, на щастя, виглядає так, що ситуація в Україні стабілізувалася, і це дає підстави дивитися трохи вперед, враховуючи і наше бажання працювати, і розуміння економічної ситуації.
Пан Мортен Холм нині проживає у Львові, задоволений, місто йому дуже подобається, воно чудове, багата архітектура, багато молоді, вищих навчальних закладів. Йому подобається наша національна кухня, традиції. І оскільки Львів має гарне авіасполучення зі світом – то побачитись з ріднею у Данії нині не є великою проблемою.
– Що спонукало Вас наважитись зробити такий крок – розбудова бізнесу в Україні?
– Треба вернутися до 2006 – 2007 років, коли ринок був недостатньо насичений продукцією свинини і коли було величезне поле для діяльності. Навідуючись в Україну, ми зауважили, що біда не лише у тому, що не було своєї свинини. А проблема в тому, що земля тут пустувала і не оброблялася. Справді, з’явилась ніша, яку варто було заповнити. Ніби нічого особливого у тому немає. Відкриваються кордони, є можливість залучення іноземних інвестицій. І ці інвестиції заходять у порожні ніші. Так само, як це було у Польщі, у Румунії й інших країнах. Тому вільні місця заповнюються поступово чи то датчанами, чи іншими інвесторами.
Поміж іншим, цікавимось у генерального директора як складаються стосунки у «Галичина-Захід» з представниками влади.
– Я думаю, що виклики, які ставить перед нами час, не відрізняються від тих викликів, що стоять перед іншими сільгосппідприємствами, фермами. Наша мета – успішний бізнес. Сподіваємось, що влада буде більше робити для залучення інвестицій у сільське господарство, для дерегуляції законодавства щодо залучення коштів на місцях, аби зробити життя легшим та заможнішим для всього с/г сектору країни.
– У Європі є обов’язкове правило групового утримання свиноматок. Скажіть з чим це пов’язано?
На це питання відповідає Андрій Талама.
– Європейський підхід не стільки важливий з погляду бізнесу – отримання максимуму продукції, але з погляду гуманного ставлення до свиней та умов їх утримання. Європейці вважають, що свині мають утримуватися в умовах, максимально наближених до природних. Це передбачає групове утримання свиноматок, навіть створюється можливість використання певних іграшок: з дерева, невеликі заготовки, з якими вони можуть бавитись. Зараз обов’язковим є гуманне ставлення до тварин. Якщо подивитись з точки зору бізнесу можливо це не дуже ефективно. Бо потрібна більша площа на одну свиноматку. Але Європа чітко ставить вимоги – рухатись у напрямку гуманізації щодо утримання свиней. Американці до цього ще не дійшли. Вони вважають, що не має потреби зменшувати свої прибутки, створюючи додаткові умови для утримання свиней. Враховуючи те, що у ТОВ «Галичина-Захід» іноземні інвестори, ми також перевели все поголів’я свиноматок на групове утримання.
– Європейський підхід – більш людяний, – додає Мортен Холм Йохансен. – Це дотримання екологічних, санітарних умов, є куди рости, розвиватися, звичайно, і європейцям, і нам. Найголовніше, що є велике бажання рухатись саме в такому напрямку.
Технології, які є у Данії, пан Мортен переносить сюди, у Кавсько, на ферму «Галичина Захід». Те, що можна робити у Данії, він робить і тут. Звичайно, технології, обладнання яких ще немає в Україні, він привозить зі своєї Батьківщини.
Цікавимось, як саме інвестори з Данії організували свою підтримку колегам в Україні.
– Це більше 10 фермерів, які мають свої ферми і які об’єдналися для того, щоб створити певний холдинг, винятково тільки для інвестування коштів в Україну, – розповідає Мортен Холм Йохансен. – Тому, якщо говорити про материнську компанію, вона існує як така, але вона не здійснює виробничої діяльності. Її здійснюють учасники цієї компанії. Вони до нас приїжджають, контролюють, перевіряють.
– Ми, – продовжує Андрій Талама, – є учасниками різних програм, які фінансуються урядом Данії, навчальними закладами цієї країни щодо обміну досвідом. У таких програмах наш персонал бере активну участь, а також – у відвідинах датських навчальних центрів, інших споріднених ферм в Україні, Румунії, Польщі, інших країнах.
Щоб мати здорове і продуктивне поголів’я, необхідна сита годівля. Господарство має в обробітку близько 5000 га землі у 3 районах Львівщини. Рослинництво здійснюється згідно з датськими технологіями, на полях працює високопродуктивна імпортна техніка, відбирається найкращий посівний матеріал. У господарстві вирощують основні види зернових, зокрема: озимий і ярий ячмінь, озимий ріпак, озиму пшеницю та кукурудзу. Унікальна технологія внесення добрив – система шлангів, довжиною 8 – 10 км, по яких із закритих гноєсховищ безпосередньо в ґрунт подається гноївка. Це сприяє вирішенню проблеми утилізації відходів.
ТзОВ «Галичина-Захід» почувається впевнено, бо має власний комбікормовий завод, потужністю 130 т продукції на добу, котрий повністю забезпечує потреби господарства. Корми виготовляють за допомогою високотехнологічного обладнання з програмним керуванням. Для кожної групи тварин консультанти з Данії розробили спеціальний склад корму, який оптимально забезпечує всі потреби свиней на кожному етапі вирощування. Майже 50% зернової сировини для кормів вирощують на власних полях, а решту – закупляють у спеціалізованих господарств.
ТзОВ «Галичина-Захід» має власний новозбудований елеватор, місткістю 16 тис. т зерна. Задля поліпшення умов зберігання урожаю, спеціальна сушка усуває надлишок вологи.
Оглядаючи виробництво, на хвильку зупиняємось на комбікормовому заводі. Тут його ще називають млином. Володимир Радченко – його керівник.
– Млин – це підрозділ, який забезпечує годівлю свиней. Виробляємо корм безпосередньо з власної сировини, зернових. Середньодобове споживання комбікорму поголів’ям – 120 т. За місяць потужність сягає 3600 т готового комбікорму.
Пан Володимир родом із Житомирщини. Закінчив аграрний технікум. Розповідає, що у 2002 – 2004 рр. став учасником програми обміну студентів між Україною та Данією. Власне у Данії він стажувався, а потім і працював 4 роки. А після цього влаштувався на роботу на «Галичина-Захід». Тут – уже 6 рік. А разом – 10 років практичної роботи у галузі свинарства. Взагалі, з Житомирщини на цій фермі працює чимало досвідчених фахівців.
Побували ми і в лабораторії підприємства. Тут щоденно проводять аналіз основних інгредієнтів та готових кормів. Вона укомплектована новим обладнанням для визначення рівня мікотоксинів у злакових культурах. Серйозну та відповідальну роботу керівництво доручило молодим працівницям.
Завдяки передовим технологіям та досвідченій, відповідальній і працьовитій команді ТОВ «Галичина Захід» входить до десятки найбільших господарств у сфері вирощування свиней в Україні. Минулого року колектив став переможцем престижного проекту «Аграрна Еліта України» серед 100 провідних підприємств у номінації «Модернізація виробництва». Вважаємо, що ця перемога цілком заслужена. Бо хто ж тоді як не «Галичина Захід»?
Отож, нехай так ще довго й довго триває. Успіхів, нових здобутків! Стабільного й ефективного бізнесу, морального задоволення від нелегкої, але надзвичайно відповідальної та потрібної праці задля гарантування харчової безпеки України.

Анатолій Очколас

no image.