Новини, Це цікаво

Людина, котра забезпечила продовольством мільйони голодуючих людей

08.01.2023

Нормана Борлоуга – одного з найвидатніших біологів 20-го століття, часто називають «людиною, котра врятувала мільярд життів». Він той, хто здійснив «зелену революцію», яка змінила ведення сільського господарства в усьому світі.

Дитинство та юність

Норман Ернест Борлоуг народився 25 березня 1914 року в Креско, Айова, США. Він був старшою дитиною та мав трьох молодших сестер. Норман провів своє дитинство на великій фермі, доглядаючи за худобою та вирощуючи продовольчі культури. Працював на сімейній фермі площею 106 акрів

Пізніше юний Норман відчув великий потяг до знань, тому вирішив продовжити освіту в Університеті Міннесоти. У 1937 році він отримав ступінь бакалавра наук у галузі лісництва. Норман вивчав патологію рослин у американського патолога рослин Елвіна Стакмана і отримав ступінь магістра наук у 1940 році та доктора наук у галузі патології рослин та генетики у 1942 році.

Початок створення високоврожайних культур

Після закінчення навчання Норман міг би обрати прибуткову роботу в хімічній промисловості, але вирішив поїхати до Мексики для досліджень зі створення високоврожайних культур.

Спочатку він зіткнувся з багатьма труднощами в Мексиці через відсутність обладнання та навченого персоналу. Більше того, мексиканські фермери насторожено поставилися до нової програми. Він витратив перші десять років на розробку стійких до хвороб сортів пшениці. Науковець виявив, що сорти рослин із чистими лініями менш стійкі до хвороб, і, таким чином, створив багатолінійні сорти шляхом схрещування кількох чистих ліній, кожна з яких має різні гени стійкості до хвороб.

Норман Борлоуг ввів у свої гібриди дуже корисну особливість, відому як карликовість, яка дає більш товсті та короткі стебла у паростків пшениці, що запобігає їх руйнуванню під вагою зерен.

У 1964 Норман Борлоуг був призначений директором Міжнародної програми поліпшення пшениці в Texcoco у складі створеної Консультативної групи з міжнародних сільськогосподарських досліджень Міжнародного центру поліпшення кукурудзи та пшениці. Він пішов з цієї посади у 1979 році.

 

Допомога в період голоду

У 1960-х років Індійський субконтинент переживав голод і посуху. Команда Борлоуга відправила сотні тонн насіння до Індії та Пакистану. І Індія, і Пакистан зібрали врожай, який був набагато вищим, ніж будь-коли раніше.

Успіх початкових врожаїв спонукав Індію та Пакистан закупити велику кількість насіння протягом наступних кількох років, і до 1968 року Пакистан став самодостатнім у виробництві пшениці, а Індія наслідувала його приклад у 1974 році. Використання сортів пшениці, які вивів Норман, також допомогло кільком країнам Латинської Америки та Африки.

За час своєї роботи Норман успішно розвинув стійкість до хвороб високоврожайних сортів пшениці, які у поєднанні з сучасними методами сільськогосподарського виробництва змогли кардинально змінити методи ведення сільського господарства. Його відкриття та методи виробництва допомогли кільком країнам Азії та Африки, котрі відчували дефіцит продовольства, домогтися продовольчої безпеки та забезпечити продовольством мільйони голодуючих людей.

Норман Борлоуг почав викладати в Техаському університеті A&M у 1984 році, де також проводив дослідження. Йому було присвоєно звання заслуженого професора міжнародного сільського господарства в університеті. Чоловік працював в університеті до самої смерті.

У 1970 році Норман Борлоуг був удостоєний Нобелівської премії миру «за внесок у «зелену революцію», яка вплинула на виробництво продуктів харчування, особливо в Азії та Латинській Америці».

Президентську медаль свободи, найвищу громадянську нагороду США, було вручено йому 1977 року.

Залишити коментар: