Новини, Рослинництво

Надійний захист рослин від склеротиніозу

13.07.2021

Висока продуктивність будь-якого рослинного організму залежить від певних умов його існування. Окрім оптимальної температури, вологості ґрунту, освітлення, наявності повітря у ґрунтовому середовищі, достатньої кількості елементів живлення, вагоме значення має мінімізація стресових факторів, що порушують процеси метаболізму у рослин у результаті їх пошкодження шкідниками та хворобами.

Створення оптимальних умов для максимальної реалізації генетичного потенціалу рослин та підвищення захисних функцій рослинного організму, так званого імунітету, є прямим обов’язком сільгоспвиробника. Від цього залежить економічна ефективність сільськогосподарського виробництва. Але як цього досягти, коли у ґрунтовому середовищі знаходиться значна кількість різноманітних патогенних мікроорганізмів, які виступають збудниками численних бактеріальних, грибних та вірусних інфекцій, та призводять до порушення природного біобалансу ґрунтового середовища внаслідок нещадного застосування пестицидів та нераціональної сільськогосподарської діяльності?

Наприклад, як захистити рослини від склеротиніозу – однієї з найпоширеніших грибкових хвороб дводольних культур у світі, збудником якої є гриб Sclerotinia sclerotiorum?

Склеротиніоз – досить небезпечна хвороба, оскільки склероції гриба можуть проростати протягом усього вегетаційного періоду. Збудник поширюється частинами грибниці та аскоспорами, які переносяться вітром і комахами. Інтенсивному прояву хвороби сприяє підвищена вологість повітря. Висока шкодочинність патогену, усього 1-2 склероції на 1 м2, є значною загрозою для подальшого розповсюдження хвороби. Підземному типу зараження (розрізняють ще й надземний, який відрізняється за механізмом розвитку та контролю патогену) сприяють кореневі виділення рослин, які пришвидшують проростання склероцій. Склероції спочатку уражують корені рослин, далі ураженню піддається нижня частина стебла. Проявляється хвороба на с.-г. культурах по-різному. Наприклад, на соняшнику спостерігається в’янення рослин, у подальшому обламування стебел. На кошику утворюються мокрі бурі плями, які призводять до його загнивання. Рослини ріпаку вкриваються білим нальотом, що спричиняє засихання рослин, обламування гілок. Світлі плями на рослинах сої поступово змінюють забарвлення на світло-буре, за високої вологості вкриваються білим нальотом, насіння загниває, боби опадають. У результаті виділення патогеном фітотоксинів (щавлевої або оксалатної кислоти), уражені рослини починають в’янути та поступово відмирати. Зернові культури більш стійкі до цієї хвороби, оскільки вони мають фермент оксилатоксидазу, який розщеплює щавлеву кислоту.

Восени у тканинах ураженої рослини утворюються крупні склероції чорного кольору, продовгуватої чи округлої форми, величиною від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Зимують склероції на рослинних рештках та поверхні ґрунту або безпосередньо в ґрунті. Склероції здатні зберігати свою життєздатність на глибині до 30 см, тому глибока оранка не сприяє зменшенню їх прояву. Єдине, що склероції не витримують підтоплення, тому на важких ґрунтах, в умовах надмірної вологи, вони досить швидко гинуть.

Sclerotinia sclerotiorum не має конідій (спор безстатевого розмноження), тому поширення збудника від ураженої рослини до здорової є доволі обмеженим. Основним шляхом ураження рослин є наявність склероцій в ґрунті, додаткове джерело поширення хвороби – наявність склероцій у насіннєвому матеріалі. Життєздатність склероцій у ґрунтовому середовищі зберігається більше 10 років, тому контролювати цю хворобу за допомогою дотримання сівозміни неможливо, потрібно застосовувати інші методи захисту рослин.

До превентивних заходів боротьби зі склеротиніозом належать:

  • подрібнення рослинних решток, завдяки чому вони швидше мінералізуються, сприяючи руйнації склероцій патогену;
  • відмова від глибокого обробітку з перемішуванням верхнього та нижнього шарів ґрунту для створення більш комфортних умов існування аеробних та анаеробних корисних бактеріальних угрупувань;
  • підвищення мікробіологічної активності ґрунту за рахунок вирощування проміжних культур, мульчування поверхні ґрунту, застосування деструкторів стерні;
  • внесення мікробних препаратів (корисних мікроорганізмів), які здатні продукувати вітаміни, антибіотики та ростостимулюючі речовини, необхідні для рослинного організму, та стимулювати розмноження мікробіологічних ентомофагів. Експериментальним шляхом доведено, що за сумісного використання препаратів, які містять у своєму складі корисні бактерії та мікроскопічні гриби, можна повністю захистити рослини від негативної дії хвороботворних організмів;
  • використання неураженого насіннєвого матеріалу.

Одним із надійних заходів захисту рослин від склеротиніозу є застосування біологічних препаратів, що містять у своєму складі спори гриба антагоніста: Coniothyrium minitans, який паразитує на Sclerotinia sclerotiorum, унаслідок чого стінки склероцій патогену та його міцелію піддаються ферментативній деградації, оскільки гриб Coniothyrium minitans використовує патоген склеротиніозу як джерело поживних речовин. Крім того, грибантагоніст здатен розкладати токсичну для рослин щавлеву кислоту, яку виділяє Sclerotinia sclerotiorum. Уражений природним антагоністом гриб Sclerotinia sclerotiorum зупиняє розвиток міцелію, внаслідок чого процес подальшого зараження рослин зупиняється. Оскільки Coniothyrium minitans здатен паразитувати не тільки на збуднику склеротиніозу, який знаходиться на рослинах, насіннєвому матеріалі, а й у ґрунті впродовж усього вегетаційного періоду, зменшується ризик захворювання наступних культур у сівозміні.

Таким чином, внесення препаратів, що містять гриби Coniothyrium minitans, які інгібують життєдіяльність Sclerotinia sclerotiorum перед обробітком ґрунту після збирання попередника, є обґрунтованим заходом інтегрованої системи захисту рослин, а застосування препаратів безпосередньо під час сівби забезпечує ефективний захист с.-г. культур від склеротиніозу.

Зменшити ризик поширення патогену, а також організувати надійний захист посівів безпосередньо у виробничих умовах певного господарства в Україні може компанія «Azoter», яка з 1995 р. виступає піонером на європейському ринку з виробництва бактеріальних біодобрив для ефективного вирощування сільгоспкультур. Ця компанія забезпечує не тільки надійний захист культур від склеротиніозу шляхом застосування грибів Coniothyrium minitans, а й гарантує підвищення ефективності вирощування с.-г. культур за рахунок наявності у препараті «Azoter SC» бактерій, які відіграють важливу роль у відновленні біологічного колообігу поживних речовин у ґрунті, що дозволяє загалом знизити виробничі витрати на добрива і засоби захисту рослин, оскільки наявні у препаратах бактерії роду Azotobacter покращують азотне живлення рослин. Крім того, наявність у препараті «Azoter F» спорів гриба-паразита Trichoderma atroviride забезпечує надійний антагоністичний ефект проти інших збудників хвороботворних мікроорганізмів, зокрема представників родів Fusarium та Pythium, котрі є збудниками фузаріозу та кореневих гнилей рослин.

Наталія Негуляєва, канд. с.-г. наук

Склеротинія та Фузаріоз – загроза для майбутнього врожаю

Офіційний дистриб’ютор в Україні: ТзОВ «Азотер Україна»,
43000, м.Луцьк , пр-т Волі 50.
Тел.: (067) 332-22-99, (050) 585-27-62.
Тел/факс: (033) 272-95-51.
E-mail: azoter-ukraine@ukr.net.
Сайт: www.azoter-ukraine.com.ua.

Залишити коментар: