Правильно підібраний компактор фактично гарантує успіх проведення запланованої операції. Фактично, але не повністю. Розкриття його потенціалу на максимум залежить від правильного налаштування. У цьому нам допоможе сервісний інженер компанії «Агротерра» Олег Олійник. У головній ролі передпосівний культиватор LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS. Це був його перший запуск у роботу на полі фермерського господарства «Універсалфарм», а тому налаштування на початку роботи вкрай важливе.
Про агрегат LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS – це передпосівний культиватор, основним завданням якого є правильна підготовка посівного ложа. Агрегат використовується також для інтенсивного перемішування верхнього шару ґрунту та зворотного притиску за рахунок кроскільного катка, завдяки чому відбувається зворотне ущільнення ґрунту.
Тобто якщо попередні операції у нас відбуваються задля вирівнювання площі, задля її подрібнення від грудок, то в кінцевому результаті шар ґрунту зворотно ущільнюється для того, щоб не втрачалася волога.
Налаштування компактора
Як зазначає фахівець «Агротерри», якщо компанія продає новий агрегат, то в будь-якому випадку перший запуск відбувається з сервісним інженером. При цьому разом з налаштуванням техніки на полі одночасно проводиться навчання для механізатора та агронома. При виникненні питань з експлуатації чи налаштування фахівці «Агротерри» можуть допомогти телефоном, а при необхідності особистого втручання виїжджають у господарство.
Етап 1. Агрегатування з трактором
Усі налаштування компактора, як і будь-якого агрегату, починаються з трактора. Правильне зчеплення агрегату з трактором здебільшого визначає правильну його роботу. Найголовнішою вимогою є те, що навіска має бути жорстко зафіксована на тракторі. Це потрібно для того, щоб не було бокових коливань, агрегат має слідувати рівно за трактором.
На рамі компактора розташований регулятор зміщення тяги. За рахунок зміщення цієї тяги можна змінювати точку прилягання тягового зусилля. У цьому випадку спеціалісти «Агротерра» розмістили верхню планку, яка з’єднана з трактором, на верхньому отворі, щоб створити ідеальну лінію тяги. Це налаштування компактора було зроблено під трактор New Holland T7060. За словами Олега Олійника, для інших тракторів потрібно регулювати індивідуально.
Етап 2. Налаштування слідорозпушувачів
На культиваторі LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS опційно можуть бути встановлені слідорозпушувачі. Для цього на агрегаті передбачена спеціальна передня балка. Ці слідорозпушувачі представляють собою 2 і більше лап, які встановлюються за колесами і розпушують слід, що утворюється після проходу трактора. Залежно від ширини колії, за одним колесом можуть встановлюватися як один, так і два, і більше. Максимальна кількість обмежується лише шириною самої балки. Ці глибокорозпушувачі можна переміщати вліво-вправо по балці, а також відрегулювати потрібну глибину.
Етап 3. Зона грубого подрібнення
За словами фахівця «Агротерра» культиватор LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS можна поділити на 3 зони. Перша має назву «Зона грубого подрібнення». До її складу входить планчатий коток і відбійна планка. Робочий процес тут відбувається таким чином, що передній коток захоплює ґрунт і відкидає його на відбійну планку. Залежно від того, наскільки потрібно подрібнити ґрунт, за допомогою гвинтів, які знаходяться на рамі, можна підвести відбійні планки ближче до котка. Це допоможе затримати землю, яка циркулює на котку, для інтенсивнішого обробітку ґрунту. Як зазначає Олег Олійник, так варто зробити, якщо на полі після попередньої операції залишилися великі грудки. Це допоможе їх затримати і подрібнити у передньому котку, щоб повторно не перебивати у задньому.
Етап 4. Зона стрільчатих лап
Ґрунт після відбійної планки потрапляє до зони стрільчатих лап. Їх завдання зрізати верхній шар ґрунту, утворюючи ідеально рівне посівне ложе, одночасно перемішуючи землю. Регулювання глибини стрільчатих лап відбувається за рахунок переставляння штифтів, які знаходяться на рамі над паралелограмом з лапами.
«Самі стрільчаті лапи кріпляться на систему паралелограма для того, щоб при зміні робочої глибини, вона залишалася тією ж і на передньому ряду лап, і на задньому. Коли ми опускаємо штифти, у нас повністю рама опускається зі стрілами. Регулювання дуже логічне, просте. Переставляємо, опускаємо нижче чи вище, як потрібно», – зазначає Олег Олійник – сервісний інженер компанії «Агротерра».
Етап 5. Зона точного подрібнення ґрунту та зворотного ущільнення
Наостанок ґрунт потрапляє під дію двох котків – планчатого і кільчасто-шпорового. У разі нагортання землі перед першим, якщо він не встигає перемістити її в задню частину LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS, то передбачене його регулювання відносно наступного котка. Варто переставити у нижнє положення штифти, за допомогою яких прикріплений кільчасто-шпоровий коток до рами. Це дозволить опустити цей коток донизу, а планчатий підняти вгору. Відтак та частина землі, яка не зможе перейти через перший коток, проходить під ним і потрапляє під наступний. Регулювання проходу землі залежить від типу ґрунту.
Етап 6. Догляд
Як і в будь-якому агрегаті, важливим пунктом подальшого налаштування є догляд за ним. За словами Олега Олійника, увагу треба приділити гвинтам регулювання робочих органів. Їх потрібно змащувати після сезону роботи. Якщо агрегат буде довго стояти без роботи, метал на них може окислитися, почне іржавіти, і перед початком сезону це все треба буде приводити в кондицію. Також потрібно після перших 10-20 га перевіряти робочі органи, робити їх перетяжку. Цю процедуру потрібно проводити і в кінці сезону та перед його початком, щоб потім не було неприємних нюансів.
«Оскільки тут дуже мало рухомих частин, в основному це котки, які крутяться на підшипниках, фактично сервіс тут не потребує якогось важливого обслуговування щоденного. На машину встановлені підшипники, які не потребують обслуговування. Тобто їх не потрібно змащувати. Вони мають дуже довгий і тривалий ресурс роботи. Серйозних проблем по агрегату немає», – каже Олег Олійник – сервісний інженер компанії «Агротерра».
У налаштуванні передпосівного культиватора LEMKEN System-Kompaktor K 600 A GFS немає нічого складного. Але до цього потрібно підійти серйозно і враховувати зчіпку з трактором, тип ґрунту, глибину, на яку будете робити розпушування. Правильно налаштований компактор дозволить створити ідеальне ложе для посіву. Адже від середовища, в якому буде проростати насінина, залежить майбутній урожай.
Залишити коментар: