Навчальний семінар «Технологія вирощування сої» від компаній «Захід Агробізнес», Semences Prograin inc. (Семенсес Прогрейн) та BASF, Львівська обл., Радехівський р-н, смт Павлів, ПП “Західний Буг”, 16 лютого 2015 р.
Доповідачі:
- ТОВ «Захід Агробізнес», комерційний директор Володимир Кузло;
- Компанія «Семенсес Прогрейн Канада», директор департаменту розвитку ринку Східної Європи Юрій Котенок;
- Компанія «Семенсес Прогрейн Канада», Філіп Леметр, провідний агроном, відповідальний за виробництво насіння – Базова інформація про виробництво сої, експерименти з дослідами у Канаді, США, норми висіву, температури;
- Юрій Снісаренко, агроном-консультант компанії «Семенс Прогрейн» в Україні – Основні проблеми вирощування сої, хвороби, засоби захисту, діючі речовини, сівозміни;
- Компанія BASF, менеджер Євген Качура, агроном-консультант Олена Мохель – Рекомендації щодо протравлення та інокуляції насіння сої, очисно-протравний комплекс DOREZ, системи захисту сої.
Світ сої – світ нових ідей, технологій, професіоналів України та Канади
Якщо ще 4-5 років тому хтось сказав, що ніжна, тендітна і унікальна рослина, якою є соя, зуміє поєднати між собою Україну та Канаду, а також їхні провідні компанії, успішно виконавши місію дипломата, ніхто б і не повірив. Та це сталось, відбулось, це вже реалії часу.
Ось уже три роки канадська компанія «Семенсес Прогрейн» та її ексклюзивний дистриб’ютор в Україні компанія ТОВ «Захід Агробізнес» підтримують між собою найтісніші партнерські відносини та домовленості. Власне про цей дух професійної творчості і щирих товариських взаємин мова йшла на семінарі – навчанні з технології вирощування сої, що відбувся 16 лютого цього року на Радехівському цукровому заводі Львівської області.
Основна мета діяльності компанії «Захід Агробізнес» – це забезпечення конкурентоспроможною продукцією, кваліфікованим агрономічним супроводом усіх клієнтів, а також створення необхідних умов для надання споживачам послуг якісного обслуговування. Власне такий системний, багатий на інформацію агрономічний супровід, а також консультації щодо технології вирощування сої були озвучені цій аудиторії.
У своєму виступі комерційний директор ТОВ «Захід Агробізнес» Володимир Кузло, зокрема, відзначив, що компанія, яку він представляє, є офіційним дистриб’ютором компанії «Семенсес Прогрейн» на території України. Досвід засвідчує, що насіння сої власне цієї компанії відповідає усім світовим вимогам і стандартам. І саме тому третій рік поспіль «Захід Агробізнес» співпрацює з канадськими колегами.
“Кожен рік ми закуповуємо насіння сої «еліта» у компанії «Прогрейн». Цього року закупили 5 сортів елітного насіння. Ми висіватимемо його на площі 1000 гектарів у західних областях України: у двох насіннєвих господарствах на Рівненщині, зокрема, в агрофірмі «Камаз-Агро», з якою ми вже давно співпрацюємо, і ТОВ СГП «ім. Воловікова», та у господарстві ТОВ «Золотники-Агро» на Тернопільщині”, – зазначив Володимир Кузло.
Він також інформував про те, що на ринку сої з’явилось чимало компаній, які видають себе за офіційного дистриб’ютора компанії «Семенсес Прогрейн», зокрема, Науково-дослідний інститут сої (м. Глобине), ТД «Арніка» (м. Глобине), «Прогрейн Євразія» (м. Глобине), які не мають жодного відношення до «Семенсес Прогрейн» і не закуповують оригінальне насіння в Канаді з 2012 року. Кожен дистриб’ютор насіння сої виробництва «Семенсес Прогрейн» має мати помаранчевий сертифікат IСТА, походження Канада.
Від канадської сторони учасників семінару привітав директор департаменту розвитку ринку Східної Європи Юрій Котенок. Цим напрямом діяльності компанії він займається ось уже десять років. До речі, сам родом з Київщини, за фахом фінансист. Напевно і його частка праці є у тому, що компанія «Семенсес Прогрейн» стала світовим лідером у виробництві скоростиглих сортів сої із високим вмістом протеїну,але без вмісту ГМО. Однією із ключових переваг цієї компанії є широкий спектр сортів сої, адаптованих до різних кліматичних зон з коротким вегетаційним періодом. Продукція експортується у десятки країн світу, перш за все, завдячуючи покращеним харчовим характеристикам сої.
Юрій Котенок: “На ринку України компанія працює з 2008 року. У Києві відкрито її представництво, є свій офіс і вже є певні успіхи. Хочу познайомити зі своїми колегами, які нині також перебувають на Львівщині. Це – Іван Карагуца, директор представництва компанії «Семенсес Прогрейн» в Україні, провідний агроном компанії Філіп Леметр та агроном-консультант Юрій Снісаренко”.
Філіп Леметр, який є відповідальним за виробництво всього насіння Prograin легко й невимушено переконав присутніх на навчальному семінарі, що філософія сої йому дуже близька до душі й зрозуміла. У своїй презентації ознайомив з базовою інформацією щодо виробництва сої, з багаторічними результатами експериментів, дослідів у Канаді та США, нормами висіву, температури. Ось лише декілька його спостережень за час праці на землі. Вони – наче розділи з «книги про сою» – усе чітко та скрупульозно.
- Вибір поля. Вимоги до ґрунту:
- усі типи ґрунтів, за винятком дуже легких піщаних або камінчастих ґрунтів, які, як правило, дуже сухі, поганої текстури і з низьким вмістом органічної матерії;
- оптимальний pH: ідеально від 6,5 до 7,0;
- гарний дренаж для достатнього постачання кисню кореневій системі;
- хороша родючість і глибина для забезпечення нормального розвитку кореневої системи;
- добре вирівняна поверхня ґрунту для полегшення збору врожаю.
- Підбір сорту. Хороші агрономічні характеристики:
- врожайність;
- стабільність (врожайність із року в рік);
- стійкість до вилягання;
- стійкість до хвороб;
- стійкість до розтріскування;
- здатність до пристосування (тип ґрунту);
- харчові властивості (вміст білка);
- особливі характеристики для деяких ринків збуту (світлий рубчик для вищого сорту).
– Для нас, – сказав Філіп Леметр, – дуже важливими є сорти сої з особливими харчовими характеристиками (високий вміст білка), тому що відкриваємо новий ринок в Японії. Наша компанія весь час рухається вперед. Ми запропонували кращі сорти сої для України, які вже пройшли випробування в Інституті захисту рослин і будуть внесені до Державного реєстру цього року.
Ось кілька сортів із підвищеним вмістом білка, високими агрономічними показниками, які пропонують канадські селекціонери:
- Maxus – найбільш ранній сорт із всіх сортів з підвищеним вмістом білка, ідеально підходить до сівозміни з озимими, відмінна стійкість до вилягання, вміст білка 44%; термін достигання 111-120 днів;
- Venus – високоврожайний сорт, вміст білка 46%, хороша стійкість до фітофтори, термін достигання 116-126 днів, адаптований до прямого висіву;
- Korus – рослина з хорошою енергією, що сприяє швидкому росту весною, стійка до вилягання, для неї придатні усі види ґрунту, вміст білка 46%, термін достигання 108-123 дні.
- Обробка насіння.
- Внесення добрив та інокуляція:
- для сої більш ефективним є підживлення, проведене в попередні роки, або зроблене восени, а взагалі соя потребує значно меншого внесення добрив на основне живлення, аніж інші культури.
- соя потребує багато азоту та калію. Навесні потрібно внести 30 – 40 кг/га азоту і 20 кг/га калію;
- соя є виробником азоту, цей процес відбувається при взаємодії кореневої системи сої з бактерією Bradyrhyzobium japonicum;
- якісно проведена інокуляція приносить 180 – 200 кг азоту на гектар;
- підтримання відповідного рН (від 6,2 до 6,8) та достатньої кількості мікроелементів;
- удобрювання залежить від клімату регіону, типу і рівня родючості ґрунту, кількості опадів поточного та попереднього років.
- Підготовка ґрунту:
- сою можна вирощувати як за «класичною» технологією так і за системою No-Till.
- Підвищення щільності ґрунту призводить до повільного проростання насіння, зменшення розмірів рослини, недостатньо розвинених коренів і стресу від надмірної вологи. Результат – зменшення врожайності!
- Дата посівної:
- боби сої проростають при температурі ґрунту від 8 до 10 °С (оптимальна температура 30 °С);
- за несприятливих умов початок посівної може бути відкладено на деякий час без суттєвого зниження врожайності (при системі No-Till);
- краще дочекатися теплішої температури, щоб мати швидке та рівномірне проростання та стійкість;
- своєчасний висів насіння дає можливість скористатись наявністю весняної вологи в ґрунті;
- занадто ранній початок посівної не призводить до більш раннього цвітіння.
- Норма висіву:
- Більша густота рослин – більший врожай. Але для кожного сорту та умов висіву є своя кінцева оптимальна густота рослин;
- Висів на 17 см та 35 см дає в середньому на 225 кг/га більше, ніж висів на 75 см.
- Глибина висіву:
- За сухих умов пропонована глибина висіву до 5 см; за вологих умов або No-Till – від 2,5 см до 3,5 см;
- Важливе правильне використання катка.
- Посівна:
- Вплив швидкості руху сівалки на густоту та розподіл рослин;
- Вплив зміни швидкості руху сівалки на норми висіву на погонний метр.
Ми поспілкувались з учасниками навчального семінару та запитали їх про актуальність теми – технологія вирощування такої культури, як соя, про користь від нових знань, які мали змогу почерпнути з доповідей провідних агрономів-канадських селекціонерів.
Зіновій Максимишин, директор агрофірми «Дзвони» Перемишлянського району, Львівської області:
“Кращого попередника для пшениці, ніж соя чи ріпак, напевно, немає. Та чому напевно? Просто немає. Одночасно соя – це і збереження родючості ґрунту. Рано чи пізно це питання постане гостро. Краще завчасно про це подумати, ніж тоді, коли буде вже пізно. Цього року ми запланували посіяти 1300 гектарів сої. Перевага сортів «Семенсес Прогрейн» у тому, що вони мають високий вміст білка, протеїну. І це є та особливість, що відрізняє їхні сорти від інших. Бо сьогодні багато переробників чітко ставлять кількісну межу. Їх цікавить кількість білка у сої 38% і вище. З соєю із білком до 38% не працюють. Це ті моменти, які спонукали мене приїхати сьогодні на навчальний семінар”.
Юрій Гай, менеджер комерційної служби продажу насіння ПП «Західний Буг»:
“Подібні навчання, спілкування з колегами, які займаються саме вирощуванням сої – вчасна та гарна ідея. Обмін досвідом, обмін інформацією, знаннями лише розширюють професійний світогляд. Тут ми отримаємо певну картину про те, що на даний час робиться в регіоні та у світі. Чимало наших агрономів виїжджають на навчання у Європу, наприклад, у Бельгію, Німеччину. У Радехові представники ТОВ «Захід Агробізнес» добре попрацювали над організацією конференції, вийшло не гірше, ніж за кордоном. Подібні заходи необхідно і далі продовжувати. Запрошуємо й до нас на такі події, на Дні поля весною і влітку.
Віктор Заплетнюк, представник компанії «Захід Агробізнес» у Вінницькій області:
“Нині є багато пропозицій щодо придбання насіння сої канадської селекції, проте часто їх продукція не є якісною. Аграрії купують це насіння по 12-15 тисяч гривень за тонну. Краще взяти насіння компанії «Семенсес Прогрейн» – і ви будете захищені від підробки. Є відповідний сертифікат офіційного дистриб’ютора, є помаранчевий сертифікат IСTA, що це насіння надійшло з Канади”.
Про основні проблеми вирощування сої, засоби захисту, діючі речовини, сівозміни доповідав агроном-консультант компанії «Семенсес Прогрейн» в Україні Юрій Снісаренко:
– Коли спеціаліст приходить на виробництво, він має дуже багато знань, але не завжди знає що з ними робити та як їх застосувати. Ми спробуємо допомогти вам у цьому, – сказав пан Юрій.
Він розпочав презентацію із хвороб сої, біології та методів контролю, зокрема, хвороб насіння та сходів. Соя, як і більшість бобових культур, уражається значною кількістю грибкових, бактеріальних і вірусних хвороб. Фахівці вважають, що організм сої витримує на собі тиск майже чотирьохсот видів різноманітних хвороб. Лише завдяки таким навчанням і консультаціям спеціалістів можна уникнути проявів різного роду хвороб і утримувати посіви у доброму стані, а, отже, досягти високих урожаїв на наших землях.
У числі надійних партнерів компанії «Захід Агробізнес» є виробник засобів захисту рослин компанія «БАСФ», яка має у своєму портфоліо широкий спектр гербіцидів для захисту сої. Це такі добре відомі препарати як «Пульсар®40», «Базагран®», «Фронтьєр®Оптіма», «Арамо®45» та інші. Практично весь набір ґрунтових та страхових препаратів має широкий спектр контролю та вирізняється ефективним та довготривалим захистом. Рекомендації щодо протравлення та інокуляції насіння сої, систем її захисту, а також роботу очисно-протравного комплексу «DOREZ» запропонували аудиторії менеджер з протруйників, інокулянтів та колорантів компанії «БАСФ» Євген Качура та агроном-консультант Олена Мохель. Саме такий очисно-протравлювальний комплекс придбала компанія «Захід Агробізнес», і надає господарствам послуги з підготовки насіння.
Анатолій Ковальчук, агроном компанії ПП «Західний Буг»:
“Доповіді фахівців упродовж семінару допомогли підтвердити мої здогадки про хвороби сої, які я спостерігав на наших полях в минулі роки. Бачу і знаю шляхи захисту наших майбутніх посівів і отримав тут відповіді на запитання, що хвилювали. Соєю ми займаємось вже п’ятий рік. Сформувалась уже і власна система знань. Доповіді, презентації допомогли визначитись із тими препаратами, які необхідно придбати, застосовувати. Добре, що є ті фахівці, до яких у разі потреби можна звернутись за консультаціями”.
– Що стосується перспектив у сільськогосподарському бізнесі, – розповідає Володимир Кузло, комерційний директор ТОВ «Захід Агробізнес», – то ми вважаємо, що саме виробництво сої у найближчі років п’ять зростатиме та розширюватиметься, адже з мінімальними вкладеннями отримуємо хороші результати. Сою висівають у кінці квітня – на початку травня. І збирають її за три місяці: у вересні чи у жовтні вже є врожай. Ми сьогодні на презентації почули, що добрив соя практично не потребує, потрібно лише правильно зробити інокуляцію насіння. Вкладаєш мало коштів – та отримуєш результат.
Як оцінюєте подальшу співпрацю компаній «Захід Агробізнес» і «Семенсес Прогрейн»?
Юрій Котенок, директор департаменту розвитку ринку Східної Європи компанії «Семенсес Прогрейн»:
“Для нас український ринок є стратегічно важливим, особливо в контексті співпраці з компанією «Захід Агробізнес». Ми бачимо, що це компанія молода, яка прогресує, як і рослина сої в Україні. Нам подобається робота її молодого керівництва, яке дуже енергійно й особливо робить ставку на генетику нашої сої. Тому ми вважаємо, що у нас є спільне велике майбутнє”.
Як оцінюєте професійну підготовку аудиторії, яка сьогодні зібралась?
– Я можу з впевненістю сказати, що в Україні агрономи є дуже освіченими та з високим рівнем майстерності. Дійсно, певна частина інформації, яку ми запропонували, є базовою, і вони її вже знають. Інша частина навчального семінару – глибока практична інформація, учасники мали можливість почерпнути для себе багато нового. Якщо існує таке жваве спілкування і люди запитують, дискутують – то це означає, що тема їм цікава, – підсумував пан Юрій Котенок.
Анатолій Очколас
Залишити коментар: