Новини

Оперативність – як шлях до успіху і впевненого партнерства

03.12.2013

Пізня осіння пора заставляє  хліборобів якнайшвидше завершити все раніш розпочате і  поволі готуватися до весняних сільськогосподарських клопотів. У багатьох областях України аграрії вже зуміли підготуватися до зими, та ось на полях Житомирщини пізні культури, а саме кукурудза , досі не зібрані. Чи це пов’язано з ціновою політикою, чи з погодними умовами (кількість опадів у Поліській низовині значно вища) – у кого як, проте «краще пізно, ніж ніколи». Але, незважаючи на  перепони  у хліборобній праці, самі аграрії залишаються у гарному настрої та вірять у щасливий завтрашній день.

Житомирщина…

Наприкінці листопада, я відвідала декілька господарств Житомирщини, поспілкувалася з їх керівниками, пізнала  історію тамтешнього агровиробництва. І одним з найактивніших і успішних виявилося сільськогосподарське товариство «Старокотельнянське» у селі Стара Котельня, Андрушівського району, Житомирської області. Керівник товариства Анатолій Ракович, вправно веде аграрну справу та взамін отримує якісну сільськогосподарську продукцію від вдячної  землі. У розпорядженні СТОВ «Старокотельнянське» біля 2000  га орної землі, ці угіддя входять до числа одного населеного пункту –  села Стара Котельня. Населення цього мальовничого села приблизно 2500  жителів і з них 84 забезпечені постійною роботою у місцевому господарстві та стабільною заробітною платнею. Сам керівник, Анатолій Станіславович, управляє агропідприємством не так давно, проте розпочав свою працю у колишньому колгоспі «Більшовик» (на місці якого нині і є СТОВ «Старокотельнянське») ще у 1980 – х роках. За цей проміжок часу  практики в аграрному секторі,  Анатолій Ракович вивчив всі потреби тамтешнього грунту, властивості місцевого клімату, завдяки чому і зумів наростити високі показники урожайності. Як говорить керівник: «Все, що ми нині маємо – це тільки завдяки щоденній турботі про землю і віру в добрий урожай». Зрозуміти хлібороба, зможе кожен, адже саме вони ставлять нам на стіл запашний рум’яний хліб, а  на полички – духмяні крупи та м’яке борошно. Якби не ці  українські трудівники,  хтозна, які продукти ми б споживали…

Оперативність, як кращий показний впевненої роботи

На своїх 2000 га землі господарство вирощує  зернові та технічні культури, при цьому дотримуючись усіх вимог сівозміни. Цього року, поля  СТОВ «Старокотельнянське» покривалося посівами кукурудзи, сої ( разом 1100 га), пшениці, ріпаку, гречки та кормовою базою: кукурудзою на силос, житом на зелену масу, конюшиною та люцерною. Гарній урожайності, а це в середньому 50 ц/га, керівник вдячний також і компанії з якою співпрацює вже близько 3 років  – АХК «Вітагро». За його словами, це найоперативніші працівники, яких він тільки міг зустрічати за часи своєї аграрної практики.

«Розумієте, я тільки подзвоню, скажу, що саме мені потрібно, а через декілька годин  усі препарати вже є. Це, враховуючи всі нюанси нашої праці, досить практично і вигідно, тому що, якщо сьогодні  гарна погода, то потрібно до дощу все встигнути зробити, а якщо вони привезуть невчасно… тоді відповідно страждає господарство. Ми користуємося приблизно 75 відсотками засобами захисту рослин від АХК «Вітагро» і близько 12 % – насіння. Протягом всієї нашої співпраці не було жодного хвилюючого моменту. Ну, і звісно, ми стараємося дотримуватися всіх правил сівозміни, що відповідно, також впливає на якість грунту, намагаємося робити все вчасно. Кожен наш працівник  досконало розуміє свою відповідальність і пильнує, щоб його робота була якісною. Тому, думаю, завдяки усім цим нюансам ми і збираємо  добрі врожаї» – розповідає Анатолій Ракович.

СТОВ «Старокотельнянське» займається і відродженням тваринницької галузі. Ферма утримує 520 голів великої рогатої худоби, з них – 356 дійних корів. У найближчому майбутньому планується збільшити поголів’я, незважаючи навіть на нестабільний ринок яловичини та телятини, проте розраховуючи  на підвищення цін на молоко. Молочне стадо допомагає нині багатьом господарствам вийти з критичної ситуації у тваринницькій галузі.

У селі Стара Котельня, про місцевого господаря озиваються ввічливо і позитивно. Анатолій Станіславович активно допомагає в організації свят, таких, як: День сільського працівника, Новий Рік і т.д.. Існує Фонд соціальної допомоги при взаємодії СТОВ «Старокотельнянське», завдяки якому, місцевий храм, дошкільні та шкільні заклади повністю відреставровані, а останні забезпечені ще й харчовими продуктами.

Не ображає  господар  і орендодавців, пайовики вибирають «на свій смак» орендну плату, кому зерно підходить, а кому гроші потрібні. За роки господарювання СТОВ «Старокотельнянське» заслужило повагу і вдячність від місцевого населення. Що ж, усіх благ  хліборобам Житомирщини, високих врожаїв та доброї погоди!

 Господарство відвідала Мар’яна Балабан