Новини, Техніка

Оранка: переваги і недоліки

20.02.2023

Оранка – це обробіток землі з переміщенням нижніх шарів ґрунту вгору і подрібненням щільного шару за допомогою плуга. Грамотна оранка в оптимальні терміни забезпечує необхідне зволоження ґрунту, позбавляє його від шкідливих личинок, бактерій та інших носіїв хвороб с.-г. культур, а також насичує ґрунт великою кількістю кисню, що прискорює утворення перегною з тваринних і рослинних решток.

Ця система обробітку ґрунту має як переваги, так і недоліки. Серед переваг: створення комфортних умов передпосівного обробітку

для дружного проростання насіння, забезпечення гарного дренажу і розподілу мінеральних речовин в орному шарі, відносно невисокий тиск на ґрунт польовими агрегатами, можливість внесення високих норм органічних і мінеральних добрив, оптимізація хімічного захисту рослин.

До недоліків можна віднести створення щільної плужної підошви, що перешкоджає проникненню в нижні шари води, і слабкий розвиток кореневої системи на глибині.

Види оранки

Оранка землі буває різною. Процес кожного виду має свої особливості, нюанси і «підводні камені», які фермерам слід обов’язково враховувати.

Глибина

Глибину оранки встановлюють залежно від потужності орного горизонту, біологічних особливостей оброблюваних рослин, обробітку ґрунту під попередні культури, ступеня і характеру засміченості поля, наявності шкідників та хвороб с.-г. рослин.

Залежно від глибини розрізняють мілку (глибина до 20 см), звичайну (20-22 см), глибоку (понад 22 см) і плантажну оранку (понад 40 см).

При мілкій оранці збільшується забур’яненість полів і відбувається поступове збідніння ґрунту. Глибока і звичайна оранки допомагають покращити стан землі і її родючі властивості.

Ідеальним для території України вважають почергове поєднання усіх вищеперелічених видів.

Строк

Для того, щоб розорювання земель принесло результат, важливо виконувати його в строк. Час оранки залежить від зональних ґрунтово-кліматичних особливостей, агротехніки, вирощуваних культур, строків сівби тощо.

По строках розрізняють три види підготовки:

Зяблева – проводиться при перших заморозках. Прискорює загибель бур’янів і личинок шкідників, що залишилися в ґрунті на зимівлю.

Післяпосівна – виконується в осінній період, після збирання врожаю. Часто поєднується з загортанням пожнивних решток, що підвищує родючість ґрунту.

Передпосівна – забезпечує розпушення ґрунту і насичення киснем, проте, може сприяти розвитку патогенної мікрофлори, небезпечної для посаджених культур. Часто поєднується з боронуванням.

Способи

Властивості ґрунту у різних природно-кліматичних умовах і в різних регіонах можуть суттєво відрізнятися, тому нерідко доводиться застосовувати різні способи його обробітку.

Розрізняють такі способи оранки:

– обертання пласта: при застосуванні цього способу здійснюється повноцінний переворот ґрунту. Пласт, зрізаний плугом, перевертається на 180 градусів відносно горизонту. Цей різновид оранки найчастіше застосовується при обробітку болотистих чи цілинних ділянок. Головна перевага його в тому, що бур’яни і збудники небезпечних хвороб, які знаходяться вгорі, перевертаються і відправляються в нижні шари, накриваючись щільним ґрунтовим шаром. Як наслідок, вони гинуть, а насіння отримує можливість прорости.

– Здіймання пласта: при цьому обробітку здійснюється переворот ґрунтового шару в поперечній площині на 135 градусів відносно горизонту. За допомогою таких дій між земельними шарами утворюються повітряні пазухи в області заглиблення плуга, у яких може накопичуватися цілюща волога. Оскільки пазухи закриті, волога зберігається в них протягом довгого часу. Крім того, на поверхні землі утворюється особлива гребнеподібна структура, яка може сприяти затриманню снігів і зайвої вологи.

Цей різновид оранки найчастіше використовують на ґрунтах, які раніше вже піддавалися обробітку. Недоліком такого способу є те, що частина рослин не накривається ґрунтом, і внаслідок цього проростає.

– Найдосконалішою є культурна оранка (обробіток ґрунту плугом з передплужником). Передплужник встановлюється перед кожним корпусом плуга і зрізає верхній земляний шар, скидаючи його на дно борозни. Такий різновид оранки надзвичайно сприятливий для запобігання брилистості та гребинястості ґрунту, а також загортання бур’янів і післяжнивних решток. Проте, культурна оранка підходить лише для тих ґрунтів, у яких глибина шару для орки становить не менше 20 сантиметрів.

Плуг – незамінний помічник фермера

Класичним ґрунтообробним агрегатом, який застосовують під час оранки, є плуг.

Усі плуги, що призначені для основної підготовки ґрунту, класифікуються за такими ознаками:

  • за призначенням: плуги загального призначення (сільськогосподарські) та спеціальні;
  • за типом робочих органів: лемішні, дискові, шнекові, ротаційні, чизельні, роликові й комбіновані;
  • за видом тяги: кінні й тракторні;
  • за способом з’єднання з трактором: причіпні, начіпні, напівначіпні;
  • за швидкістю обробітку ґрунту: звичайні (швидкість обробітку до 1,4 м/с) та швидкісні (швидкість обробітку від 1,4 до 2,2 м/с і вище).

Також зараз доступні автоматизовані плуги із можливістю використання GPS навігації.

Чимало провідних світових фірм, що спеціалізованих на виробництві ґрунтообробної техніки, займаються виготовленням плугів. А останніми роками вітчизняні виробники с.-г. техніки теж пропонують фермерам велику кількість обертових плугів, цікавих за своїми технологічними особливостями, конструкційним виконанням та модельними рядами, що агрегатуються фактично з усією лінійкою тракторів.

Серед основних виробників іноземних плугів на ринку:

LEMKEN

Компанія заснована у 1780 році і є однією з найбільш надійних компаній з виробництва сільськогосподарської техніки. Її засновник Вільгельмус Лемкен виготовив свій перший плуг ще 1825 року. Сьогодні компанія пропонує широкий спектр обертових плугів для різноманітних ґрунтово-кліматичних умов.

Кожен другий імпортований в Україну плуг вироблений на заводі LEMKEN в м. Альпен (без врахування агрегатів, що були у використанні). Компанія пропонує плуги від 2-х до 13-ти корпусів, що мають як найпростіше механічне налаштування так і повне електро-гідравлічне управління в т. ч. по ISOBUS.

Однозначним лідером серед напівнавісних плугів в Україні є LEMKEN Diamant 16. Основні причини успіху давно всім відомі: це низька витрата пального, маневреність та керованість агрегата.

А система OptiLine, яка є єдиною та унікальною для напівнавісних плугів та відзначена срібною медаллю Німецького сільськогосподарського товариства, дає можливість працювати без бокового зносу. OptiLine компенсує боковий знос, який виникає через несиметричне розташування плуга відносно трактора. Це є керований гідроциліндр, що передає додатковий крутний момент на трактор, і лінія тяги «трактор-плуг» переміщується до центру заднього моста трактора. За допомогою цієї системи заощаджується до 10% пального. Також вона полегшує роботу тракториста – йому більше не доведеться підрулювати колеса, щоб трактор рухався прямолінійно.

На зниження витрат пального також суттєво впливає давно відомий гідравлічний підсилювач тяги, оснащений функціональною системою зміни тиску в кінці загінки. Через це в системі можна створювати більший тиск, що дає можливість ще більше переносити вагу трактора з передньої частини на задню. Таке оснащення покращує зчеплення трактора з ґрунтом.

У цієї моделі всі місця посадки підшипників мають більший розмір порівняно з попередньою моделлю, що дозволяє витримувати ще сильніші навантаження.

Система Onland дозволяє використовувати плуги з тракторами шириною до 4-х метрів та має дві робочі позиції. Завдяки цьому у важких умовах використання завжди залишається достатня відстань від коліс до краю борозни.

Зручності в роботі додає безступенева зміна глибини обробітку (за допомогою гідравліки, що є в базовій комплектації агрегата).

Diamant 16 можна оснастити як корпусами типу Dural – на болтових з’єднаннях, так і DuraMaxx – кріпляться на гачках та виготовлені з особливо міцного матеріалу, що дозволяє збільшити їх ресурс на 50 %. Diamant 16 має від 5 до 9 корпусів, які за бажанням клієнта можуть бути суцільними чи смуговими.

Плуги оснащуються регульованими передплужниками, що дозволяють впоратися з великою кількістю пожнивних решток.

Базова висота рами – 80 см, а для збільшення прохідності агрегата на полях з великою кількістю погано подрібненої рослинної маси можна обрати плуг із кліренсом 85 чи 90 сантиметрів.

Для збільшення універсальності у використанні Diamant оснащується гідравлічною системою Варі для безступінчастої зміни ширини захвату.

Плуги використовуються з котками-ґрунтоущільнювачами моделі ВаріоПак, які подрібнюють та прикочують розпушений ґрунт: унаслідок цього він менше втрачає дорогоцінну вологу. І це все за один прохід трактора. Також стійки корпуса можуть комплектуватися глибокорозпушувачами, що допомагають підривати плужну підошву.

NEW HOLLAND

Вже понад 165 років плуги New Holland виробляються на спеціалізованому заводі в місті Оверум, Швеція. Основним матеріалом при їх виготовленні залишається сталь. Сучасні відвали роблять із вуглецевої загартованої сталі, що робить ці деталі найбільш довговічними на ринку. Час обробки становить близько 18 годин у середовищі, багатому вуглецем, а потім настає чотиригодинний період охолодження азотом.

Завдяки ефективній конструкції плуги New Holland потребують на 15% менше вимог щодо тягового зусилля в порівнянні з іншими плугами. (Результати були перевірені Шведським університетом сільського господарства). Менші зусилля означають зниження споживання пального та нижчі загальні експлуатаційні витрати.

Система маркування моделей плугів New Holland розроблена для чіткого зазначення асортименту та специфікації кожного окремого агрегата. Першою буквою завжди є P на навісних оборотних плугах та PS – на напівнавісних, за якими слідують позначення – M, H або X, що вказують на стандартний плуг, підсилений або підсилений для надважких умов роботи. Якщо плуг має гідравлічне регулювання ширини захвату, то він маркується символом V. Наступна цифра, що стоїть після букв, вказує на кількість корпусів. Номер моделі закінчується буквою S або H, яка означає систему захисту зрізним болтом або гідравлічною системою захисту. OL у маркуванні конфігурації плугу – «по полю».

Плуги New Holland оснащені стандартною системою регулювання, яка автоматично вирівнює плуг при налаштуванні першого корпусу. Ця система використовує паралелограм, що регулює плуг після базового налаштування. Щойно плуг буде правильно відрегульований – будуть досягнуті оптимальні результати.

Компанія New Holland розробила цілий ряд плугів, щоб аграрії змогли вибрати той агрегат, який найкраще підходить для роботи у їх господарстві. Лінійка плугів включає агрегати від найпростіших навісних трьохкорпусних моделей до восьмикорпусних напівнавісних із гідравлічним регулюванням ширини захвату і з гідравлічною системою захисту плугів «по полю».

KUHN

Кількісно найбільше у світі обертових плугів робить компанія KUHN. Плуги від KUHN є різні і призначені для обробітку ґрунтів різного ступеня важкості. Всі вони вирізняються довговічністю, прості в застосуванні й надійні.

Плуг VARI-MASTER L контролюється терміналом Isobus, який дозволяє оператору в процесі роботи в полі автоматизувати основні функції плуга, а саме: оборот плуга, підйом корпусів, ширину захвату, глибину входження тощо. До VARI-MASTER L додаються ексклюзивні функції, такі як Smart Ploughing-Lift та Smart Ploughing-Line.

Smart Ploughing-Lift доповнює основні функції автоматичного підйому окремих корпусів та обертання плуга в кінці загінки на основі даних GPS. Ця система використовується для ручного управління корпусами просто з кабіни оператора.

Плуг можна використовувати в асиметричному режимі (наприклад, заглиблення в ґрунт чотирьох корпусів з одного боку і шести корпусів з іншого), що допоможе зменшити тяговий опір. Особливо це доречно на схилах.

Smart Ploughing-Line регулює робочу ширину за допомогою GPS. Її контроль здійснюється через Isobus, який інтегровано в конструкцію самого плуга. SP-Line забезпечує ідеально рівномірну оранку, навіть на неоднорідній місцевості.

VARI-MASTER L працює з усіма функціями «розумної оранки», які доступні на терміналі Isobus. Підготувати плуг до роботи можна дуже швидко: достатньо підключити його через кабель (шину) Isobus. Усіма налаштуваннями плуга (такими як робоча ширина, робоча глибина, зміщення, вирівнювання тощо) можна керувати, і всі вони можуть бути збереженні на робочому терміналі Isobus, що знаходиться в кабіні оператора. Smart Ploughing є зрозумілою та простою у використанні технологією, яка дозволяє оператору зосередитись лише на керуванні трактором.

Vari Leader NSH – плуг, який дає можливість змінити ширину захвату корпуса з кабіни трактора та оснащений системою гідравлічного захисту корпусів від перенавантаження.

Це повністю гідравлічний плуг, який поєднує в собі систему Non- stop Hydraulic, що дозволяє захищати раму плуга від пошкоджень без зупинки, та систему Vari, яка дозволяє менше ніж за 5 секунд змінити діапазон ширини захвату плуга від 35 до 50 см з кабіни трактора.

Обробка ґрунту з VARI-LEADER гарантує надійність та простоту в регулюванні, а також виключає «людський фактор», адже повністю гідравлічна система захисту при надважких умовах роботи (сильна посуха ґрунту) самостійно вирівнює плуг і повертає його в робоче положення, тоді, як у інших виробників в таких умовах зривається захисний болт.

Також варто відзначити:

John Deere: перший сталевий плуг Джон Дір виготовив і продав у 1837 році. Сьогодні компанія John Deere має понад 70 заводів і представництв у 160 країнах світу. Чимало агрегатів John Deere для основного обробітку ґрунту займають чільне місце і в українських господарствах.

Amazone: вперше в Україну німецькі плуги Amazone завезли ще у 1883 році. Сьогодні Amazone пропонує агровиробникам напівнавісні 5–6-корпусні обертові плуги Cayron, призначені для робіт із тракторами потужністю 240 к. с.

Kverneland: засновано 1897 року і займає одне з чільних місць серед європейських виробників сільгосптехніки. Від початку своєї діяльності компанія сконцентрувалася на якості сталі знаряддя для оранки. А важливим моментом у розвитку сільського господарства став винайдений у компанії в 1972 році перший у світі оборотний плуг з ресорним захистом.

Серед вітчизняних виробників плугів можна виділити:

VELES AGRO – одне з небагатьох машинобудівних підприємств України, яке виготовляє сільськогосподарську техніку високого технічного й технологічного рівня, що дає їй змогу успішно конкурувати сьогодні з продукцією провідних європейських та світових виробників.

В арсеналі компанії є дві серії плугів — звичайні полицеві навісні плуги ПНВ та полицеві оборотні навісні та напівпричіпні плуги PON, які агрегатуються з тракторами потужністю від 80 до 330 к. с.

ПАТ «Уманьферммаш» виготовляє навісні обертові плуги ПОН-3 та ПОН-5 (фото 8), які призначені для виконання гладкої оранки на глибину до 30 см і агрегатуються із тракторами класу 1,4 (МТЗ-80/82) та 3 (Т-150К).

Підготувала Анна Артим

Список використаних джерел:

zt-dpss.gov.ua, uk.wikipedia.org, stroy-podskazka.ru, ru.vnis.com.ua, dic.academic.ru

Залишити коментар: