Гість номера, Новини

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

11.03.2023

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

З кожним роком у світі стрімко зростає попит на органічну продукцію і Україна – не виняток: вітчизняні споживачі все частіше надають перевагу здоровому харчуванню та обирають екологічно чисті продукти. Донедавна органічне виробництво активно розвивалося в нашій країні – торгові мережі відкривали цілі «органічні» відділи, а покупці все частіше обирали саме продукти з маркуванням «Оrganic».

На жаль, через повномасштабне вторгнення цей напрямок сільськогосподарської діяльності, як і більшість інших галузей економіки, частково «просів», адже багато господарств постраждали від бойових дій, купівельна спроможність населення знизилася, чимало наших громадян виїхали за кордон, порушені ланцюги постачання через зруйновану інфраструктуру та закриття частини роздрібних торговельних мереж тощо. Та, попри значні труднощі, агровиробники не здаються, багато з них продовжують вирощувати органічну продукцію і постачати її співвітчизникам.

У цій статті хочемо познайомити вас із успішним молодим підприємством, яке представляє відомий український бренд органічної продукції «ОСЬО» від компанії «Органік Експерт».

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

Торгову марку у 2018 році заснувала Юлія Ворощук і сьогодні «ОСЬО» посідає лідерські позиції серед постачальників органічної продукції завдяки інноваційному підходу та широкому асортименту культур.

Органічне фермерство «ОСЬО-органік» розташоване у Яготинському районі на Київщині, в обробітку мають 19 гектарів землі, на яких вирощують ревінь, різноманітні овочі (картопля, гарбузи огірки, томати перець, баклажани, цукрова кукурудза, спаржева квасоля, батат та ін.), трави, а цьогоріч додали ще й ягоди (малина, порічки, смородина) та фундук.

– Наше підприємство працює за високими міжнародними стандартами органічного землеробства, а саме сертифікат ORGANIC STANDART №19-1144-02-02, UA-BIO-108). У своїй діяльності ми застосовуємо новітні досягнення та надбання світових практик у галузі вирощування органіки, – розпочинає розмову пані Юлія.

– Чому обрали для себе сільське господарство? Зокрема, органічний напрямок?

– До того, як прийти в агробізнес, я працювала у сфері продажів. Та якось настав момент, коли, так би мовити, потягнуло до землі (посміхається, авт.).  Зрозуміла, що хочу вирощувати щось толкове, а саме якісні екологічні продукти, які моя дитина могла б їсти без остраху. З цього все і почалося, згодом же переросло у підприємницьку діяльність.

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

– Чи не важко поєднувати дім, сім’ю та аграрні справи? Хто Вам допомагає у роботі?

– Справді, на мені зараз дуже багато відповідальності, адже чоловік захищає нашу землю у лавах ЗСУ. Та я не жаліюся, справляюсь. Вважаю, що треба організовувати роботу так, аби господарство працювало автономно, грамотно підбирати людей. Не може бути, що керівник не вийшов на роботу і все завалилося.

У мене є чудова команда: це і агроном, і люди, що працюють із рослинами, та ті, хто займаються технікою, також є сезонні працівники.

– Яких результатів вдалося досягти господарству до початку повномасштабної війни?

– Результати були дуже хороші, щодня ми доставляли свою продукцію клієнтам в різні куточки України. Звісно, після російського вторгнення на початках було дуже важко, але ми втрималися «на плаву»: засадили всі площі, щоправда зменшили обсяги деяких культур, натомість же додали інші. Наразі працюємо, розвиваємось, зводимо ще одну теплицю. І, звичайно, продовжуємо постачати органічні продукти на український ринок: у нас розширена база збуту, працюємо як з великими торговельними мережами, ресторанами, так і напряму зі споживачами. Маємо багато замовників й у соціальних мережах.

– Чому вирішили розширити асортимент? Не страшно було ризикувати у такий непевний час?

– Ми з самого початку хотіли займатися вирощуванням ягід, але земля, яку господарство отримало від держави в довгострокову оренду, не оброблялася більше 30 років та була не придатна для їх вирощування. В органічному виробництві ж заборонено використовувати пестициди та будь-які, хімічні сполуки для підживлення, тож ми проконсультувалися з агрономами й експертами і вирішили на початках не садити дороговартісні ягоди в непідготовлений ґрунт. Тому кілька років займалися овочівництвом, за цей час виробили землю, побороли бур’яни механічним способом.

Додатковим стимулом стало й те, що держава оголосила про гранти на садівництво, ми вирішили скористатися з цієї пропозиції. Нам погодили грант, тож ризикнули і таки посадили ягоди та фундук.

– Господарство не постраждало від російських окупантів?

– На щастя, вони туди не дійшли – залишалось 15 кілометрів. Але наслідки, після того, як їх вибили, ми на собі відчули: розбиті мости, дороги, порушився весь логістичний ланцюжок. І це дуже вплинуло на нашу роботу. Ще однією проблемою стала відсутність пального, через його дефіцит не встигли посадити ту кількість культур, яку планували. Проте, попри всі негаразди нам таки вдалося налагодити роботу, і сьогодні господарство успішно функціонує.

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

– Як налагоджували порушені ланцюги збуту?

– Раніше – до 24 лютого 2022 року ми щодня відправляли свою продукцію «Новою поштою» та «Укрпоштою». Києвом овочі розвозили власним транспортом. Адже розуміли, що дуже важлива швидкість доставки. Раніше клієнт отримував своє замовлення вже наступного дня. Війна ж внесла корективи, як я вже казала, логістично було дуже не просто: мости розбиті, на дорогах шалені затори та постійні черги, а овочі довго чекати не можуть, вони псуються. Тому нам нічого не лишалося, як накопичувати замовлення і робити поставки двічі на тиждень.

Ціни ми не підвищували на той час, тримали їх на рівні 2021 року, адже розуміли, що людям і так важко. Аби оптимізувати, економили на чому могли: наприклад, на пакуванні (відмовились від дороговартісної тари), на рекламній продукції тощо.-

– А чи змінився попит українських споживачів на органічну продукцію під час війни?

– Попит не змінився, а от кількість замовлень скоротилася, оскільки багато клієнтів виїхали з України. Тому продажі впали десь приблизно на рівні 40%. Щоправда зараз чимало людей повертаються, тож віримо у краще.

– Яку ще зовнішню фінансову підтримку, окрім гранту на садівництво, Ви отримували під час війни?

– Нас дуже підтримало об’єднання ключових представників органічного сектору України «Органічна ініціатива», котрі надавали безповоротні гранти органічним виробникам. Ці кошти нам допомогли саме тоді, коли були найбільше потрібні.

Органічна ферма «Осьо»: екологічно чисті продукти під час війни

– Які першочергові потреби у господарства зараз?

– Наразі у нас, як і у всіх аграріїв, «канікули», тому в поле не заходимо. Триває будівництво другої теплиці з автоматичним поливом, я ж якраз підбираю насіння овочів, яке зазвичай закуповую за кордоном і особисто привожу в Україну. Воно має бути якісне, непротруєне, без ГМО, в Україні такого майже немає.

– Чи є вже якісь конкретні плани після нашої перемоги?

– Поки що ми працюємо, і з нетерпінням чекаємо на неї. Проте, розуміємо, що після того нам усім буде дуже тяжко: відбудовувати, налаштовувати роботу, оплакувати жертв. Тому в плані бізнесу всі, хто тримається зараз, молодці, але потрібно налаштовуватися на труднощі, намагатися максимально розтягнути ресурси. І не треба мріяти, що після перемоги стане легше… А поки працюємо і віримо у ЗСУ!

Анна Артим

Залишити коментар: