Новини, Це цікаво

Особливості сільського господарства у сонячній Італії

06.01.2023

Італія – сонячна країна, її родючі землі та клімат сприяють розвитку сільського господарства. Для потреб типових селянських ремесел відведено близько 90% усієї італійської території. Найбільше земель займають ріллі (приблизно 35% території), частка пасовищ і лугів становить 19%, а виноградники, сади і оливкові гаї розкинулися на 11% італійської території.

У Італії власне забезпечення продуктами становить 75%. Все тому, що землі тут менш родючі, ніж у сусідніх країнах, проте сонячний клімат допомагає фермерам успішно працювати на полях та вирощувати безліч культур. Сільське господарство дуже розвинене на півночі країни і сконцентроване переважно у районі Паданської рівнини. Тут колосяться злаки і вирощують худобу на м’ясо. Практично все виробництво автоматизоване та механізоване.

Люди хочуть працювати на полях та фермах, оскільки праця фізично не надто обтяжлива. Втім, цього не можна сказати про південь Італії, де добрий працівник на вагу золота.

Рослинництво                         

Рослинництво  дає країні близько 60% усієї товарної сільськогосподарської продукції. Майже всі поля засіяні зерновими культурами.  Культури, що вирощують у північних регіонах Італії, потім відправляють за кордон.

Родючі землі півночі дають кукурудзу та пшеницю а на альпійських схилах та в долинах ростуть жито й овес. Майже повсюди італійці культивують рис, цікавим фактом є те, що Італія посідає перше місце в Європі з його вирощування. У врожайності країна поступається лише Китаю. Поширене також вирощування  картоплі, її садять у різних областях Італії.

Італійці люблять овочі, тому під їх виробництво відводять багато місця, вирощуючи салат, помідори, капусту, спаржу, цибулю та баштанні. Країна є одним із найбільших постачальників томатів (понад 5,5 мільйона тонн різних сортів та типів). У північній частині Італії збирають головні врожаї. Втім, апельсини, мандарини, лимони та цитрусові гібриди з горіхами успішно зростають і на південних кордонах країни.

Виноградники та виробництво вина

Звичний краєвид Італії – це виноградники. Ними покрита вся територія країни. На виготовлення знаменитих італійських вин витрачається 90% ягід.

 

Шляхетні напої тут робити люблять та вміють. Унікальні рецепти жителі дізнаються мало не з дитинства. Практикують виноробство як на великих заводах, так і у маленьких домашніх господарствах.

Характерна риса італійських вин – вони виготовлені за французькою моделлю. У минулому столітті Італія була світовим лідером з виробництва вина. У структурі сільського господарства країни виноробство займало важливу позицію.

На початку XXI століття пальму першості перехопила Франція. Таким чином, зараз Італія посідає друге почесне місце у світі.

Виноградні плантації трапляються так само часто, як і оливкові. За врожаєм оливок Італія наздоганяє визнаного світового лідера – Іспанію.

Досить активно вирощують технічні культури. На території Італії в обмежених кількостях садять бавовну, льон (переробляє текстильна промисловість), тютюн, сою та коноплі.

Щороку під квітництво віддають усе більшу частину земель. Галузь стає найважливішою в країні та працює на експорт. У різні держави італійці відправляють живі квіти із сировиною, а також насіння з цибулинами.

Тваринництво

Італія також є одним з найбільших у Європі виробників м’яса. Велику рогату худобу та свиней вирощують на півночі країни у дрібних господарствах. Головною вівчарською областю є острів Сардинія. На околицях великих міст розташовано безліч птахоферм. Рибальство в Італії розвинене слабко. Риба та морепродукти переробляються на прибережних консервних заводах. Незважаючи на розвинене сільське господарство, населення Італії забезпечується власними продовольчими продуктами лише на 75%.

Товариство «Україна» відкриє на Тернопільщині потужний тваринницький комплекс

В інших регіонах корів, овець, кіз, мулів та свиней вирощують на тих землях, які непридатні для рослинництва або з якихось причин ще не освоєні. Розвиток відбувається за рахунок збільшення поголів’я худоби.

Нинішній стан сільського господарства в Італії говорить про те, що ситуація з кожним роком ускладнюється. Через панування повсюдної економічної кризи держава змушена скорочувати території, призначені для посіву та випасання худоби. Щорічно влада Італії змушена збільшувати витрати на купівлю імпортних продуктів: м’яса, зернових культур, яєць, молочних продуктів, а також корми для худоби.

Залишити коментар: