Новини, Це цікаво

Особливості сільського господарства в Німеччині

27.09.2022

Німеччина країна інженерних винаходів та промисловості. У той же час вона залишається країною з потужним аграрним сектором. Попри високу густоту населення, половина території Німеччини відведена під сільськогосподарське використання. Близько мільйона людей з 270 тис. сільськогосподарських підприємств виробляють товари на суму понад 50 мільярдів євро на рік.

Німецькі аграрії забезпечують населення якісними продуктами харчування не тільки всередині країни, а й за кордоном.

Кількість ферм на заході Німеччини постійно зменшувалася – з 1,6 мільйона в 1950 році до 630 000 в 1990 році. У східній частині Німеччини на той час було близько 5100 сільськогосподарських виробничих колективів із середньою кількістю 4100 га в обробітку. Після об’єднання близько трьох чвертей колективів залишилися у вигляді кооперативів, товариств та акціонерних товариств. Інші східнонімецькі колективи були розбиті, право власності повернулося насамперед окремим фермерам.

Незважаючи на те, що кількість ферм скоротилася, виробництво фактично зросло завдяки більш ефективним методам господарювання. До початку 1990 року один фермер міг виробити достатньо їжі для сімдесяти п’яти людей, що набагато більше, ніж у 1950-х чи 1960-х роках.

Особливості аграрного сектору Німеччини

Аграрний сектор Німеччини входить до четвірки найбільших виробників у Європейському Союзі. Близько 50 відсотків сільськогосподарських угідь складають пасовища та орні землі, які використовуються для випасу тварин та виробництва сільськогосподарської продукції.

Німеччина є третім у світі експортером сільськогосподарських товарів. Сільське господарство Німеччини експортує близько третини своєї продукції, у 1997 році її експорт становив 42 мільярди марок. Імпорт сільськогосподарської продукції склав 72 мільярди марок, що зробило Німеччину найбільшим у світі імпортером сільськогосподарської продукції.

Основними продуктами сільського господарства є молоко, свинина, яловичина, птиця, зернові культури, картопля, пшениця, ячмінь, капуста, цукрові буряки. Зерно вирощується приблизно на третині сільськогосподарських угідь Німеччини. Пшениця є провідною культурою, за нею йдуть ячмінь і жито. Країна є найбільшим виробником молока в Європейському Союзі. Молоко переробляється виключно на вітчизняних молокозаводах для виготовлення питного молока, масла, йогурту, сиру та інших молочних продуктів.

У деяких регіонах важливу роль відіграють вино, фрукти, овочі та інші продукти садівництва. Сільськогосподарська продукція відрізняється від регіону вирощування. У рівнинній місцевості Північної Німеччини і особливо в східній частині вирощують зернові культури і цукровий буряк. Фруктові сади та овочеві ферми оточують майже всі великі міста. Річкові долини в південній і західній Німеччині вздовж Рейну і Майну вкриті виноградниками. Німецьке пиво є всесвітньовідомим і виробляється переважно у Баварії.

Сільськогосподарська продукція Німеччини покриває лише третину потреби в овочах і лише одну п’яту  у фруктах. Винятком є картопля, де пропозиція перевищує попит. Овочі традиційно вирощують на полях чи городах. Лише близько 1 відсотка овочевих площ Німеччини покрито теплицями. Більше 10 відсотків усіх сільськогосподарських угідь займаються органічним землеробством. Виробництво органічних фермерів зазвичай нижче, але їхні доходи вищі.

Залишити коментар: