Новини, Техніка

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

17.09.2022

Однією з найважливіших агротехнічних заходів є сівба, тому особливу увагу слід приділити вибору агрегатів для її проведення. Хороша посівна техніка – запорука якісного посіву і врожайності, а високу продуктивність і успішність посівних робіт забезпечує правильно обраний посівний комплекс.

Сьогодні посівні комплекси вийшли на новий рівень вимог. Серед них: дотримання рівномірного посіву по площі, рівномірної глибини загортання насіння та добрив, висіву насіння у достатньо зволожений ґрунт, надійного загортання насіння, що унеможливлює втрати вологи у місці його закладання тощо. Також посівні комплекси добре підходять для господарств, які дбають про навколишнє середовище, оскільки не треба орати ґрунт із оборотом пласта.

Переваги експлуатації посівних комплексів

Серед основних переваг посівних комплексів слід відзначити:

– економічна вигода: витрати всієї діяльності на виробництво зерна становлять, чи не вп’ятеро меншу суму. Більше не потрібно застосовувати таку велику кількість посівної й іншої допоміжної техніки, тому, відповідно, стаття витрат скорочується в рази. Немає потреби й в утриманні великого штату працівників, які раніше обслуговували трактори та іншу техніку. Також посівні комплекси скорочують час роботи, оскільки виконують кілька операцій за прохід.

– Агрономічні переваги: поліпшення родючості, збільшення кількості органічних речовин в ґрунті, підвищується активність мікроорганізмів.

– Екологічні переваги: зменшення ерозійних явищ, зменшення підпору води.

Конструкція посівного комплексу

Уся установка досить мобільна і компактна, не вимагає залучення додаткових ресурсів при транспортуванні на полі, один трактор, який потім і керуватиме комплексом, може впоратися з доставкою його на місця оранки. За рахунок того, що конструкція посівного комплексу виконується методом аргонного зварювання з дуже міцних матеріалів, забезпечується її стабільна якість у роботі. Усі частини посівного комплексу виконуються з великим запасом міцності. Спеціального обслуговування та трудомісткого ремонту агрегат не потребує.

Пружинні стійки та кронштейни посівного комплексу сконструйовані таким чином, що виключається будь-яке забивання рослинними компонентами. Завдяки цьому залишки рослин і солома, розкидані по полю, не є перепоною для виконання посівних робіт, і додаткового очищення поля не потрібно. Борона, зменшуючи рельєфність, добре закладає мульчою посіви і розпушує ґрунт, що позитивно впливає на рівномірне та однорідне сходження посівів. Оскільки рослинні залишки і солома при такому обробітку ґрунту залишаються на його поверхні, вкрай необхідне якісне накочування ґрунту, що забезпечується спеціалізованими котками посівного комплексу. Сонячне світло при цьому не допускається до паростків. А це позитивно впливає на взаємозв’язок насіння та ґрунту, що дає гарантію гарних сходів.

Посівні комплекси можна застосовувати для висіву різних зернових і технічних культур (від маку до квасолі), для внесення добрив при посіві, для внесення сипучих мінеральних добрив, для посіву по мінімальним і нульовим технологій обробітку грунту. Складові частини деяких посівних комплексів також можна використовувати окремо, з іншими пристроями.

У цій статті ми детальніше розглянемо сучасні посівні комплекси від провідних світових виробників, котрі демонструють високу якість та ефективність сівби у різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Solitair DT від LEMKEN – нова комбінація для професіоналів

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

Більше, точніше, економічніше – саме ці слова якнайкраще характеризують новий посівний комплекс Solitair DT від LEMKEN.

Під час створення машини було враховано всі побажання фермерів, що дало змогу створити абсолютно нову універсальну машину. Таку, що може здійснювати висівання, внесення добрив та прикочування посівів лише за один прохід.

На відміну від попередньої комбінації Compact-Solitair, у новій сівалці з’явилося чимало додаткових опцій, систем та можливостей. Так, у передній частині висівної комбінації можливе встановлення гумового котка для попереднього прикочування та вирівнювання поверхні поля. Це технологічне рішення також сприяє точнішій роботі короткої дискової борони, яка відповідає за виконання основного та передвисівного обробітків ґрунту. Щодо обробітку то тут все без змін – виробники використали перевірену практикою дискову борону Heliodor із напівсферичними дисками діаметром 465 мм. Але час не стоїть на місці. Враховуючи сучасні тенденції щодо зменшення інтенсивності обробітку ґрунту, з метою збереження вологи замість напівсферичних дисків виробник пропонує можливість встановлення хвилястих дисків для здійснення вертикального обробітку ґрунту.

За необхідності цілеспрямованого зворотного прикочування ґрунту після роботи ґрунтообробного модуля можна застосувати трапецієподібний коток.

«Серцем» Solitair DT є стійкі до добрив дозатори з окремими електроприводами. Загалом на сівалці встановлено чотири висівні апарати для добрив та насіння. Кожен із дозаторів подає насіннєвий матеріал, а за потреби й добрива, в окремий розподільник. Тобто, за ширини захвату висівного комплексу в шість метрів ми маємо змогу окремого керування чотирма секціями сошникового брусу із кратністю 1,5 м. Котушки дозаторів, що висіюють, зібрані в комплекти, завдяки цьому їх вже не потрібно підключати і відключати. Заміна комплектів котушок, що висівають, здійснюється без використання допоміжних інструментів. Діапазон висіву насіння досить широкий і становить від 1,5 до 500 кг/га, а мінеральних добрив – від 50 до 600 кг/га.

Для збільшення продуктивності та можливості одночасного висівання «насіння/добрива», «насіння/насіння» (дві різні культури) на сівалці встановлено здвоєний бункер підвищеної місткості (5 100 л). Система дозування та розподілення надає можливість висівання за двома варіантами: у виконанні Single Shot добриво вноситься разом із посівним матеріалом у загальну насіннєву борозну; у виконанні Double Shot добриво вноситься за допомогою окремих тукових дводискових сошників окремо від насіння під лінію його закладання.

Висів здійснюється за допомогою дводискових сошників OptiDisc, які відмінно працюють як по стерні, так і по мульчованому полі. Такі сошники з напрямними роликами ведення глибини, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Напрямна подвійного диска залишається на постійній глибині на різних ґрунтах та за підвищених швидкостей. Притискний ролик придавлює насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння з ґрунтом, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв.

Оригінальною є автоматична система регулювання глибини та тиску на сошники. Ця система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегата. Серійно виробник пропонує централізоване механічне налаштування тиску (до 45 кг). В якості опції можливе встановлення гідравлічної системи регулювання тиску. У такому разі є можливість без ступінчастої зміни тиску від 0 до 70 кг.

Solitair DT від LEMKEN з’явиться на ринку у чотири- та шестиметровому виконанні до озимої сівби 2022 року.

Pronto SW від HORSCH – універсальні посівні комплекси для максимальної продуктивності

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

Посівні комплекси Pronto SW це:

  • надійні сходи завдяки ідеальному загортанню насіння;
  • оптимальне дотримання агрономічних строків завдяки комбінації максимальної продуктивності і робочої швидкості до 20 км/год;
  • простіше, швидше, надійніше – безкомпромісний принцип усіх налаштувань машини;
  • гнучке й універсальне застосування: різні системи бункерів з одночасним дозуванням до 3-х різних компонентів;
  • причіпний бункер великого обсягу;
  • адресне внесення добрив: PPF або G & F-системи;
  • сходинка над дисковою бороною для зручного доступу до всіх вузлів машини;
  • опційний передній коток.

Концепція Pronto SW з роздільним розташуванням бункера і сівалки забезпечує високу продуктивність сівби після оранки чи мульчування, завдяки чому техніка є дуже привабливою для великих агропідприємств. Причіпний бункер HORSCH для насіння і добрив (12 000 л для 8 і 9 SW, 17 000 л для 12 SW) надає Pronto переваги щодо стабільності, обслуговування, гнучкості у застосуванні машини. Зокрема, це полегшує калібрування, завантаження і технічне обслуговування посівного комплексу. Насіннєві сошники TurboDisc є гарантом бездоганного висіву з високою робочою швидкістю до 10 – 20 км/год.

Рама сівалки і шасі є суцільною конструкцією. Технологічна схема машин Pronto SW не відрізняється від Pronto 7 – 9 DC, у яких бункер встановлено на раму машини. Керування DiscSystem і сошниками TurboDisc здійснюється за допомогою гідравліки. Агрегатування сівалки з бункером виконано у формі жорсткого зчеплення. Конструктивно сівалка є причепом з одною віссю. Попри велику ширину захвату до 12 м, транспортна ширина машини не перевищує 3 м.

Роздільне розташування бункера й сівалки має ту перевагу, що ступінь завантаження бункера не впливає на робочу глибину органів сівалки. Це дає змогу обладнувати посівні комплекси шириною захвату від 8 м бункерами HORSCH великого обсягу. Для завантаження можна використовувати як власний завантажувальний шнек, так і зовнішній навантажувач. Роздільна концепція бункера і сівалки Pronto суттєво полегшує під’їзд до машини.

Використання 2-секційного бункера дає змогу вносити припосівні добрива. За наявності системи PPF посівний комплекс вносить добрива локально (НЕ з Pronto 12 SW транспортною шириною 3 м). Подвійний шлюз під дозаторами дає змогу використовувати механічне або електричне відключення висіву на половину ширини захвату машини. У такий спосіб можна уникнути перекриттів під час сівби, що суттєво заощадить насіння і добрива. Гідравлічний завантажувальний шнек пропонується опційно.

HORSCH бункер SW

Особливості:

  • корозійностійкий бункер з пластику;
  • камери з позитивним тиском для високих норм висіву/внесення;
  • колеса великого діаметру для зменшення тиску на ґрунт;
  • повна інтеграція гідравлічних й ISOBUS-функцій;

Причіпний бункер SW обсягом 12 000 / 17 000 л в двох версіях для всіх моделей Pronto SW.

SW 12000 / SW 17000 Подвійний бункер SW 12000 / SW 17000 з двома камерами по 6 000 / 8 500 л. В обидві камери можна засипати як насіння, так і добрива.

SW 12003 / SW 17003 Бункер 12003 має 3 камери загальним обсягом 12 000 л. Окремі камери обсягом 4 000 л / 2 000 л / 6 000 л можуть використовуватися для всіх типів сипких компонентів (насіння і добрива). Бункер 17003 розподілений на камери 6 500 л / 4 000 л / 6 500 л.

Зернові сівалки OMEGA від BEDNAR – інновації в дії

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

Перевага зернових сівалок BEDNAR полягає в їх інноваційній конструкції, яка дозволяє оптимально адаптувати обладнання окремих сівалок з урахуванням умов вирощування, основного застосування і використання протягом всього сезону.

Зернові сівалки OMEGA – це універсальні агрегати, які призначені для посіву як за традиційною, так і за мінімальною технологією, а також при прямому посіві по стерні.

Сівалки мають бункери з надлишковим тиском. Це рішення покращує точність дозування. Модель OMEGA OO_FL має двокамерний бункер об’ємом 5000 л. Він дозволяє проводити посів культур одночасно з внесенням добрив або одночасним висівом кількох культур, таких як основна та покривна культура, за один прохід. Доступні два варіанти міжряддя сівалки – 16,7 см або 12,5 см.

Великий вибір переднього обладнання дозволяє налаштовувати агрегат для посіву за необхідною технологією та відповідно до польових умов. Жодна інша сівалка на ринку не пропонує можливості комбінувати передню вирівнюючу планку з пневматичним котком. Ідеальне вирівнювання ґрунту перед висівними сошниками – важлива частина посіву. Планка руйнує великі грудки та усуває нерівності, пневматичний коток рівномірно ущільнює ґрунт по всій ширині агрегату та сприяє кращій стабільності сівалки при високій робочій швидкості.

Таким чином, сівалки OMEGA OO_FL мають універсальне застосування та дозволяють гнучко реагувати на останні агрономічні тенденції. Робоча ширина OMEGA OO_FL становить від 4 до 9 метрів.

Дводискові сошники кріпляться до рами сівалки на параллелограмі. Це дозволяє кожному сошнику копіювати рельєф та рівномірно закладати насіння на точно заданій глибині по всій ширині захвату, що забезпечує рівномірні сходи. Інноваційна конструкція подвоєних крайніх сошників вирішує проблему рівномірного посіву на стиках проходів сівалки, а також під час роботи сівалки на схилах.

Універсальні сівалки OMEGA мають дискові секції, розташовані X-подібно. Ця інноваційна конструкція виключає бічний зсув агрегата. Це дозволяє сівалці точно повторювати колію трактора.

Великі та широкі колеса заднього шинного котка, розташовані в шаховому порядку під бункером, ідеально ущільнюють та вирівнюють ґрунт перед висівною секцією. Зміщене розташування прикочуючих коліс покращує прохідність ґрунту та рослинних решток, що знижує опір під час проходу сівалки і, відповідно, зменшує навантаження на трактор. У разі пошкодження колеса можна легко замінити! Вони встановлені незалежно. Сівалка розвертається на розворотній смузі за допомогою всього котка, за винятком двох центральних коліс, які запобігають небажаному формуванню слідів.

Робоча секція за двома рядами дисків суттєво відрізняє сівалки BEDNAR. Вона може бути оснащена популярними колтерами PROFI для кращого обробітку ґрунту або TURBO-колтерами для прорізання борозен для сошників при прямому посіві.

В компанії BEDNAR розробили сівалку OMEGA також з урахуванням простого і зручного управління. Калібрування насіння в задній частині сівалки відбувається дуже просто – калібрувальний мішок просто поміщається під трубопроводом, виведеним назад. Оператору не потрібно добиратися до дозатора через дискову секцію та виконувати складне калібрування під бункером. Цей же трубопровід також дозволяє розвантажувати бункер легко і, що важливо – повністю.

Спеціально для України – новий посівний комплекс KUHN ESPRO RT 12000 RC

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

«У тісній співпраці з КУН-Україна, ми дуже довго вивчали ринок і спостерігали, які саме машини потрібні. Важливо розуміти, що посівний комплекс KUHN ESPRO RT 12000 RC було створено спеціально для ґрунтово-кліматичних умов України, щоб дати можливість українським аграріям сіяти більші площі за якомога коротший проміжок часу», – Джозеф Тард, продукт-менеджер KUHN Group

Основна особливість машини – це її розміри: місткість бункера – 13 000 л, ширина захвату – 12 м, кількість рядів – 60, міжряддя – 20 або 40 см. для трактора потужністю 280 к.с.

Бункер має дві секції, з двома системами дозування та розподілу для насіння та добрива. Продуктивність завантажувального шнека – 800 л/хв. 15-20 хв. – завантаження бункеру.

Висівати можна безпосередньо культуру з одночасним внесенням добрива. Турбіна забезпечує додатковий постійний тиск у бункері та потік насіння й добрив до сошників.

Дозувальні котушки для насіння спеціально розроблені для високих норм та швидкостей. Забезпечують норму висіву насіння зернової групи до 300 кг/га та від 1,5 кг/га для ріпаку.

Дозуючий механізм для добрив дає змогу вносити навіть неякісний або злежаний матеріал теж до 300 кг/га.

Зміщені один відносно іншого прорізні диски перед сошниками, прорізають щілину в ґрунті та пожнивних рештках, навіть у великій їх кількості. Змонтовані вони на запатентованій системі CROSSFLEX, що забезпечує велику амплітуду відхилення та миттєве повернення їх на виставлену глибину. Гідравлічний тиск на кожен з них  – 250 кг. Висівна шина, як й прорізні диски,  теж  змонтована по технології CROSSFLEX. Суть її – простота та відсутність щоденного обслуговування.

Для дотримання глибини посіву по всій ширині, KUHN запатентовала й свою систему стабілізації – «Steady Control», яка витримує задану глибину всіх сошників незалежно від рельєфу поля.

Глибина роботи прорізних дисків та закладки насіння регулюється кліпсами на штоках гідравлічних циліндрів.

Сошники дводискові зі зміщенням для якісного відкриття борозни. Навіть при повному їх зношуванні гарантована закладка посівного матеріалу на задану глибину.

Сошниковий насіннєпровід змонтовано перед маточиною сошникових дисків які, обертаючись в сторону подачі насіння, гарантують якісну його укладку в борозну.

Підшипники на всіх дисках не потребують обслуговування.

Зносостійкі шини на прикочувальних колесах розраховані для важких ґрунтово – кліматичних умов.

За сошниками – граблини, агресивність яких регулюється, рівномірно розподіляють рослинні залишки на поверхні для збереження вологи.

Висівна шина укомплектована колесами стабілізації спереду й ззаду для підтримки заданої глибини посіву на високих швидкостях та безпечного розвороту на краях поля.

Для забезпечення повного контролю та управління, посівний комплекс обладнаний системою ISOBUS, яка, крім того, надає всі засоби й для точного землеробства.

На моніторі CCI відображається вся інформація про посівний комплекс – від цифрових даних з датчиків, до зображення рівня матеріалу з відеокамер у відсіках бункера. Також, в монітор встановлено модуль Wi-Fi для з’єднання оператора з сервісним відділом КУН-Україна при виникненні питань з калібруванням чи інших налаштувань.

MZURI Pro Til – новий підхід до посіву культур

Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

Десятиліттями сільгоспвиробники відшліфовували традиційні технології – дискували,  боронували, орали, – намагаючись поліпшити структуру ґрунту на своєму полі. Нині кліматичні зміни, нестача вологи, збідніння ґрунтів, нові економічні реалії змушують фермерів на зміну оранці й глибокому дискуванню шукати нові підходи. Серед них, зокрема, технологія MZURI Pro-Til.

Технологія MZURI Pro Til здатна:

  • виконувати висів на задану глибину, незалежно від рельєфу поля.
  • виконати глибоке розпушування в прикореневій зоні для формування кореневої системи рослини на глибину до 25 см;
  • підняти вологу з нижнього горизонту в зону проростання насіння, а також додатково накопичити і зберегти ґрунтову вологу;
  • вносити добрива в прикореневу зону – на всю глибину обробітку;
  • запобігти водній та вітровій ерозії;
  • відновлювати ґрунт за рахунок відновлення біотики.
Посівні комплекси. Огляд сучасних моделей

Таблиця 1. Технічні характеристики

Сьогодні в Україні представлені 3 види агрегатів – з робочою шириною 3х, 4х та 6-тиметрові посівні комплекси.

Власне, MZURI оптимізує чимало витратних процесів сільськогосподарського циклу. Зокрема, не потрібно жодних зайвих виїздів техніки у поле, на гектар для посіву цілком вистачить до 16 л пального, а з усіма операціями впорається один механізатор.

Підготував Ігор Бойко

Залишити коментар: