Новини, Рослинництво

Правила весняного захисту озимого клину 2022 р.

07.04.2022

Канд. с.-г. наук., директор Агротехнологічного департаменту компанії AGRAIN Сучек Микола Миколайович

«Гойдалки» нічних та денних температур повітря наприкінці березня (таке коливання температур у останню декаду березня становило від 10 до 18ОС) у поєднанні з дефіцитом вологи уповільнили ростові процеси озимих культур. З іншого боку, такі коливання температур не сприяли як активному виходу шкідників з місць перезимівлі, так і активному росту бур’янів. Проте, склались сприятливі умови для розвитку хвороб на посівах як озимих зернових культур, так і озимого ріпаку.

Фахівцями агрономічної служби компанії АГРЕІН під час моніторингу фітосанітарного стану озимих культур у Центрально-Західному Лісостепу встановлено ураження сніговою пліснявою від 2 до 4 % рослин. На нижніх «старих» листках озимих зернових культур виявлено ураження осінньою інфекцією септоріозу – від 5 до 18% рослин, зафіксовано також значний розвиток ринхоспоріозу та гельмінтоспоріозу (рослини ячменю уражені від 2 до 15%), є незначний відсоток пошкодження кореневими гнилями. Вважаємо, що після квітневих приморозків, які ослабили рослини озимих культур, за зволоження від отриманих опадів матимемо вибуховий весняний розвиток інфекції виявлених хвороб. Саме тому на посівах із добре розвиненою вегетативною масою доцільним буде перший обробіток, що включатиме в себе фунгіцидний захід у поєднанні з препаратами ростостимулюючої та антистресантної дії (на основі гумінових кислот, амінокислот, мікроелементів та фітогормонів).

Правила весняного захисту озимого клину 2022 р.

На посівах із слаборозвинутими рослинами (зернові у фазі трьох листків-початку кущення) краще дочекатись активної вегетації культури та обробити повною баковою сумішшю (фунгіциди+інсектициди+гербіциди). Загалом, за сьогоднішніх умов із гербіцидним захистом поспішати недоцільно, бур’яни повинні бути в активному рості (фаза 2-4 листків у однорічних та за висоти 10-15 см у багаторічних), щоб вони могли увібрати діючі речовини гербіцидів. Дотримуйтесь регламенту внесення певних діючих речовин, зокрема, так звані «важкі» гербіциди із групи синтетичних ауксинів: похідні бензойної кислоти (дикамба); – аріалканкарбонової кислоти (2,4-Д); – хлорфеноксиокцитової кислоти (2-етилгексиловий ефір) – необхідно використати до початку виходу культури в трубку (ВВСН від 20 до 31). З метою забезпечення ефективної дії гербіцидів обов’язково контролюємо температурний режим внесення в інтервалі від +5˚С до +25˚С, залежно від властивостей діючої речовини. Зокрема д.р. трибенурон метил та флорасулам ефективними будуть від +5˚С; 2-етилгексиловий ефір, 2,4 Д – від +8˚С; дикамба – від +10˚С ;2,4Д амінна сіль – від +14˚С.

Стосовно шкідників, як ми зазначали вище, погодні умови стримували їх масовий вихід із місць перезимівлі. Проте, в теплі сонячні дні на півдні регіону вже фіксувався літ злакових мух, цикадок. Доцільно в перший інсектицидний обробіток на зернових культурах включати препарати контактної дії.

Проте, на посівах ріпаку озимого очікуємо масовий вихід прихованохо-ботників (великий ріпаковий, капустяний або стебловий чи хрестоцвітний). Першим на посівах ріпаку вже фіксували хрестоцвітний. Личинки хрестоцвітого прихованохоботника, як і личинки ріпакової блішки, є причиною раннього (осіннього, весняного) вилягання рослин. Жуки з’являються вже за температури повітря 4…6 °C, першими серед прихованохоботників, навіть у березні, а іноді ще й у лютому. Яйця відкладають від вересня до березня у пазухи листків, у грубіші жилки листків, кореневу шийку. З яєць розвиваються личинки, які живляться у кореневій шийці, нижній частині стебла, листках. Важливо пам’ятати, що для набуття статевої зрілості самкам жука у весняний період необхідно 10-12 днів після виходу з місць перезимівлі. Саме тому у випадку фіксування перших жуків ( для цього використовуємо жовті чашки-пастки: встановлювати відразу по кілька чашок-пасток на ріллю – від 2 до 4 штук, недалеко від краю поля (приблизно 10м від краю), в захищених місцях, які швидко нагріваються),  доцільним буде використання інсектицидів контактної дії – синтетичні перетроїди -(зета-циперметрин, лямбда-цигалотрин, альфа-циперметрин, дельтаметрин). Надалі (через 8-10 днів після  виявлення перших жуків), перевагу слід надавати препаратам із діючими речовинами системної дії: неоникотиноїди (імідоклоприд, клотіанідін, тіаклоприд), або фосфорорганічні препарати (диметоат, хлорпірифос).

Звертаю увагу на обов’язкове внесення фунгіцидів на посівах ріпаку озимого на основі флутриафолу та карбендазиму – необхідно провести «муміфікацію» старих листків які, як правило, розміщені безпосередньо біля ґрунту, і будуть першими гнити, перекидаючи склеротоніоз на кореневу шийку ріпаку.

Фахівці компанії АГРЕІН готові провести обстеження Ваших полів та надати грамотний агрономічний супровід вирощування всіх сільськогосподарських культур.

Формула ефективності від AGRAIN посилює функцію головного агронома господарства

м. Тернопіль, вул. Живова, 11В
Тел.: (067)-298-26-76
E-mail: info@agrain.in.ua
https://agrain.in.ua/

Залишити коментар: