Новини, Рослинництво

Роман Дяжук, власник ТОВ «Дунайський аграрій» про органічне виробництво в умовах війни

08.05.2022

Війна болюче вразила всю країну. Особливо негативно вплинула вона на сільське господарство та поставила під загрозу продовольчу безпеку в усьому світі.

Вітчизняні аграрії, як ніколи раніше, сьогодні потребують допомоги. Необхідна підтримка й органічному сектору, який, як частина агропродовольчого сектору України, впливає на продовольчу безпеку і разом з тим на довкілля та біорізноманіття, що потерпають від військових дій.

Є об’єктивне розуміння того, що наразі попит на органічну продукцію дуже низький, адже є критична потреба забезпечення українців харчовими продуктами першої необхідності, порушені виробничо-збутові ланцюги, відбувся переїзд лояльних споживачів та стрімке зниження купівельної спроможності населення.

У той же час, частина органічних виробників продовжують працювати і не планують відмовлятись від ведення саме органічного сільського господарства.

Роман Дяжук, власник ТОВ «Дунайський аграрій» про органічне виробництво в умовах війни

Пропонуємо до вашої уваги інтерв’ю Романа Дяжука – власника, ТОВ «Дунайський аграрій» про те, як вдається господарювати в умовах сьогодення.

– Пане Романе, чи маєте Ви можливість продовжувати сільськогосподарську діяльність під час війни?

– ТОВ «Дунайський аграрій» розміщується на 2 200 га органічної землі та знаходиться на самому півдні України. Наше підприємство розташоване у селі Саф’яни, Одеської області на 45-тій «золотій» паралелі, що вважається «золотою серединою» планети і територією з найсприятливішими умовами для вирощування фруктів, овочів та для виноробства. Господарство займається органічним рослинництвом, зокрема зерновими та технічними культурами, тваринництвом, вирощуємо курей для м’яса та кур-несучок, овочі й фрукти: для їх вирощування задіяно близько 100 га під крапельним зрошенням. Окрім того, господарство має органічні сади із персиком, нектарином, сливою та яблуком, а також займається вирощуванням лікарських трав. ТОВ «Дунайський аграрій» входить у ТОП найбільш впізнаваних органічних брендів України та посідає друге місце у цьому списку. Також займаємо перше місце по овочах та фруктах, входимо уТОП-3 виробників курячих яєць.

Слава Богу, наразі поблизу господарства немає воєнних дій. Ми вже посіяли озимі, овочевий зелений горошок та гірчицю. Днями готуємо площі під посадку сочевиці, але, на жаль, наразі через холодну погоду не можливо розпочати сівбу. Поки що ми можемо працювати та робимо все, щоб не випадати із розкладу.

Зараз якраз займаємося підготовкою відправки невеликої партії рапсу на ринок Австрії, яку плануємо здійснити сьогодні-завтра (станом на 31 березня, авт.). Також у мене залишився певний об’єм фуражної пшениці, яку я спеціально не продавав і залишив, щоб були гроші для весняно-польових робіт. А зараз не знаю, чи вдасться її продати, бо є квоти, і потрібна ліцензія, та пообіцяли що дадуть ліцензію на органічну пшеницю.

– Будь ласка, поділіться своїм баченням щодо війни та пережитим за всі ці дні? Як Вам довелося змінити методи ведення свого господарства, і як Ви справляєтеся в нинішній ситуації?

– У перші дні війни люди були дуже налякані та не працювали. Я і сам не хотів, щоб було велике скупчення людей в одному місці. Ті, хто могли працювати віддалено, залишалися дома. Ті ж працівники, котрі задіяні у тваринництві, мали виходити на роботу. Загалом польові роботи були призупинені лише на тиждень, а зараз все відновили. Але заморозки не дозволяють працювати вночі. У мене самого спочатку був шок, та робота допомагає відволіктися від поганих думок. Ми разом із жителями села самоорганізувалися та забарикадували майже всі в’їзди в село, окрім двох, де встановили наглядові пункти, і можемо відслідковувати, хто до нас приїздить. Вночі виходимо на патрулювання, це дуже допомагає зменшити рівень паніки та заспокоїтися людям. Окрім того, щоденно о 9 ранку збираємося на молитву за мир в Україні в нашій церкві та раді всіх бачити. Тиждень тому ми започаткували чудову традицію збиратися біля сільради та співати гімн України.  Із кожним разом збирається все більше людей… Наразі ми не в зоні бойових дій, але нам потрібно зберігати спокій та позитивне налаштування. Потрібно продовжувати працювати та не опускати руки, адже земля чекати не буде.

– Чи є у Вас шляхи, щоб, як і раніше, годувати та забезпечувати хорошою їжею українське суспільство?

– По-перше, я не планую переходити зараз на неорганічне господарювання. Можливо, з таким переходом я і зможу зібрати більший врожай та нагодувати більшу кількість людей, але водночас це зведе нанівець всі 10 попередніх років моєї роботи. Війна закінчиться, а земля залишиться. З іншого боку, мені важко сказати, чи буде населення купувати органічну продукцію. Нещодавно ми продали багато органічних яєць у мережі супермаркетів у Київ нижче собівартості, але домовлялися із мережами, щоб вони зробили мінімальну націнку, не більше 10%. Окрім того, певну частину яєць ми відправляли по місцю у воєнні частини. Звичайно, що всі яйця можна було б роздати на гуманітарні потреби, але не кожен має можливість отримати цю допомогу. Потрібно, щоб люди могли без перешкод купити продукти першої необхідності і в магазинах, зокрема яйця. Зараз не знаю, що буде з органічними овочами та фруктами, адже це затратний вид продуктів, але ми будемо продовжувати їх вирощування. Однозначно впаде попит на органічну продукцію, тим не менш зупиняти процес виробництва я не планую.

За інформацією: Звернення від органічного сектору України – Органічна ініціатива (https://organicinfo.ua/news/organic-appeal/). Інтерв’ю з органічним виробником взято в рамках діяльності швейцарсько-української програми «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», що впроваджується Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) у партнерстві із SAFOSO AG (Швейцарія), www.qftp.org.

Залишити коментар: