Новини, Техніка

Концепція ефективності LEMKEN

07.05.2022

Концепція ефективності LEMKEN

Із сівалкою точного висіву LEMKEN Azurit аграрії в полях випробовують переваги технології DeltaRow®, підвищуючи врожайність за оптимального використання наявних ресурсів господарства.

Усе геніальне – просте. Зазвичай, найочевидніші, на перший погляд, рішення дають найкращий результат. І сільське господарство – нехай про який обсяг гектарів ідеться – саме та сфера, де згаданий постулат дістає найяскравіші підтвердження щосезону. Загальновідомий факт: що краще почувається рослина, отримуючи під час вегетації достатньо вологи, сонячної енергії та поживних речовин, то щедрішим буде врожай. Та чи тільки в ресурсах справа? Де межа прибутковості, якщо господар і надалі нарощуватиме витрати?

Від інновацій – до нових стандартів господарювання

Прості й ефективні рішення народжуються в синергії теорії й практики. До них ведуть  сотні різноманітних досліджень та випробувань. І воно таки варте того! Як-от, скажімо, інноваційна технологія DeltaRow® компанії LEMKEN, в основі якої – спосіб сівби подвійними рядами в шаховому порядку, що за норми 80 тис. шт./га забезпечує на 1,2 м² більший життєвий простір для кожної рослини – 2,9 м² проти 1,7 м² за пунктирного висіву.

Що це дає рослині? Передусім – вищі шанси сформувати розлогішу кореневу систему, краще вологозабезпечення, насичення корисними елементами та, як наслідок, вищу стійкість до стресових умов і міцніший імунітет. У більшому масштабі розміщення насінин подвійними рядами сприяє формуванню рівномірної конкуренції між рослинами та швидкому набору листкової маси на початкових етапах розвитку. Прямий наслідок цього – закрите від сонця, а отже, й бур’янів, міжряддя та збережена волога.

Оснащена цією технологією сівалка точного висіву Azurit може сіяти три культури – соняшник, кукурудзу та сою. Як розповів Артем Калашнік, генеральний директор «ЛЕМКЕН-Україна», пройшли перші польові випробування барабани для висіву ріпаку й зараз відбувається розробка барабанів для сівби сорго.

Сівалка працює за принципом надлишкового тиску, тобто адаптована до точної роботи на високих швидкостях. Не заважають ефективності LEMKEN Azurit ні складні погодні умови, ні нерівномірний рельєф поля. Але, оскільки один рядок фактично розводиться на два, можна також легко та якісно працювати і на великих швидкостях (а далеко не кожному сівній техніці це добре вдається). Важливо те, що незалежно від норми висіву, площа живлення зростає на 70%, як порівняти з однорядковим висівом. А зі збиранням рослинної маси, посіяної за системою DeltaRow®, легко впорається техніка для збирання силосу та зернової кукурудзи.

Про інноваційний інжиніринг сівалки Azurit та можливості, які дає така сівба, ми дізнавалися від практиків, котрі в польових умовах успішно випробовують концепцію ефективності LEMKEN. Техніка цього легендарного бренду для багатьох українських аграріїв стала рушійним важелем у встановленні нових стандартів господарювання й побудові довгострокової стратегії отримання гарантованого прибутку.

«LEMKEN Azurit 9 замінила три наших сівалки»

Концепція ефективності LEMKEN

Станіслав Хоронько, директор ФГ « Хорста» (Черкаська обл.):

«Минулої весни ми виконали сівбу соняшнику та кукурудзи із модифікованою сівалкою LEMKEN Azurit 10 (2021 року виробництва) й на власному досвіді переконалися в тому, що DeltaRow® підвищує врожайність культур. А це є основною метою, до якої ми всі прагнемо.

Нова машина виконала операції з високою точністю й швидкістю. Зважаючи на невеликі запаси вологи, яка все швидше починає випаровуватися, ми змушені проводити ґрунтообробні та посівні роботи в досить стислі строки. А наші сівалки сіють зі швидкістю до 5 км/год, чого вкрай недостатньо для оптимізації робіт. Натомість Azurit 10 може працювати зі швидкістю 15-17 км/год. Ба більше, якість висіву при цьому не страждає. До того ж з такою сівалкою один працівник  може виконувати ту роботу, для якої зі звичайними традиційними сівалками потрібно задіяти три людини. Якщо ж підвищувати швидкість на інших сівалках, то спостерігаємо зниження якості висіву. Тому для підвищення продуктивності й водночас точності посівних робіт сівалка Azurit 10 є ідеальним варіантом.

Коли приймали рішення про придбання нового агрегату, то розглядали машини із міжряддям 70 см, оскільки інших пропозицій просто не було. Утім, потім на ринку з’явилася сівалка Azurit 10 з інноваційною технологією подвійного висіву DeltaRow®, яка привернула нашу увагу. І LEMKEN надав можливість продемонструвати її в нашому господарстві. Спеціалісти компанії привезли агрегат зі своїм трактором і виконали сівбу на невеликій площі – 5 га. Для порівняння, на цій площі ми також посіяли соняшник з міжряддям 45 і 70 см. Сорт, мінеральні добрива та умови були ідентичними. Так, технологія LEMKEN дозволила отримати на 7 ц/га більше соняшнику, ніж за міжряддя 70 см. Врожайність на ділянці з міжряддям 45 см була трохи вища, ніж із DeltaRow® (всього на 3 ц/га). Утім, я все-таки віддаю перевагу сівалці Azurit 109, оскільки наші сівалки з міжряддям на 45 см не можуть сіяти з такою ж швидкістю, а для нас питання продуктивності й зменшення затрат на людські ресурси є пріоритетними. Сьогодні Azurit 10 замінює три наші сівалки.

Щодо якості висіву немає жодних зауважень. Висока точність розкладання насіння дотримується і в ряду, і в міжрядді, незалежно від швидкості руху агрегату. Потім це суттєво відображається на рівномірності сходів. Зокрема, рівномірність за DeltaRow® була на рівні 90%, а за міжряддя 70 см – 60%. У другому варіанті працювала анкерна сівалка. Із її застосуванням ми помітили, що насінини розміщуються ближче одна до одної, крім того, за зміни рельєфу висівна секція заглиблювалась нерівномірно. Як наслідок – сходи культурної рослини почали між собою конкурувати, що відобразилось надалі на врожайності. А різниця у 7 ц/га, зважаючи на ціну на соняшник, є дуже відчутною у масштабах всього господарства.

Не дивлячись на те, що здвоєний рядок більш розширений, ніяких труднощів зі збиранням соняшнику не виникало, втрат ми не помітили. Тому конструкція Azurit 10 є досконалою.

Найбільш вагомою перевагою сівалки є поєднання високої якості висіву зі збільшеною швидкістю. Це забезпечує оптимальну продуктивність посівних робіт. І хоча Azurit 10 коштує дещо дорожче, ніж інші сівалки, я вважаю що це виправдані інвестиції, тому що з такою різницею у врожайності за декілька років ми повністю окупимо агрегат і будемо надалі отримувати високі прибутки».

«Технологія DeltaRow® адаптована до складних умов»

Концепція ефективності LEMKEN

Олександр Човгиз, керівник ФГ «Віра»  (Кіровоградська обл.):

«Ми працюємо за технологією обробітку ґрунту no-till. Із сівалкою Azurit 9, обладнаною технологією DeltaRow®, сіяли кукурудзу та соняшник.

Навесні нам привезли сівалку LEMKEN Azurit 9 для проведення демо-посіву гібриду кукурудзи з нормою 63 тис./га. Це був дворядковий висів з одночасним внесенням добрив. Соняшник сіяли з густотою висіву 60 тис/га на площі 2,5 га. На демо-ділянках ми не виконували жодного обробітку ні восени, ні навесні. Попередником була соя. Сівалка не забивалася, працювала чудово. На іншій частині ділянки попередником був соняшник, але проблем із пожнивними рештками також не виникало. Не зважаючи на те, що ґрунт був достатньо вологий, за точністю висіву сівалка цілком задовольнила. Ми не помітили ні двійників, ні пропусків. Усі сходи були дружні.

Я завжди хотів знайти такий агрегат, де висів виконувався би не в один рядок, а щоб посівний матеріал був оптимально розподілений на більшій площі. Зокрема, за розподілом добрив дворядковий висів є більш вигідним. Ймовірно наступного сезону навіть будемо проводити експеримент із суцільним способом висіву кукурудзи, де відстань між насінинами складатиме 25 см і можливо це буде навіть краще, ніж дворядковий висів. Та постає питання щодо того, як зібрати врожай із таким способом висіву. Натомість з ділянки, де сівбу виконали за технологією DeltaRow®, врожай зібрали легко, кукурудзяні жатки чудово адаптовані до такого способу висіву. Важливо, що не було проблем із забиванням мису чи мисового ланцюга.

Хочу також відзначити, що за дворядкового висіву DeltaRow® міжряддя закрилося набагато швидше, ніж за відстані між рядами традиційного висіву на 70 см. Таким чином бур’яни мали менше доступу до сонячного світла, гірше розвивались і не складали конкуренцію культурним рослинам.

На врожайність ділянки, на жаль, вплинули ще й погодні умови. Через потужні вітри 2 із 7 га вилягло. Так, близько 25 ц залишилось на полі. Якби не цей природний фактор, то у сухій вазі ми б зібрали 8 т кукурудзи з гектара. Якщо порівнювати качани, то потенціал рослин із застосовуванням DeltaRow® на 10-17% був більший, ніж там, де культурні рослини складали конкуренцію одна одній у звичайному рядку. Соняшник, посіяний за технологією DeltaRow®, ми зібрали найперший, із врожайністю понад 40 ц/га. На основній площі господарства сіяли двома сівалками іншого німецького виробника на 2 тижні пізніше. За суцільного висіву максимальна врожайність склала 38 ц/га, а за ширини міжряддя 70 см – 33 ц/га.

На мою думку, переваги у дворядковому висіві DeltaRow®, порівняно з однорядковим, очевидні. Тому я надаю перевагу сівалці LEMKEN Azurit 9».

«Цьогоріч репрезентуємо LEMKEN Azurit 10»

Микола Гладишко, представник «Компанії Агро-Темп», офіційного дилера LEMKEN:

«Протягом 3 років застосування технології DeltaRow® ми зафіксували приріст врожайності по кукурудзі від 500 кг до 1 т, по соняшнику, в погані роки –  300 кг, у хороші – 500-600 кг.

Враховуючи результати демо-посівів, що проводились в Україні, виробник удосконалив сівалку. Оновлений агрегат у 2022 році матиме назву Lemken Azurit 10 і буде ще краще адаптований для висіву на основі технологій ґрунтообробітку no-till та strip-till. Зокрема, сівалка матиме більш посилені диски, видозмінений паралелограм для кращого копіювання рельєфу поля та більш точного дотримання глибини висіву. Вона зможе працювати як з функцією внесення добрив, так і без неї.

Удосконалена сівалка матиме два варіанти робочих органів – для класичного ґрунтообробітку та більш важких умов експлуатації. Точність роботи буде підвищена за рахунок модернізованого чистика, що налаштовується автоматично, та видозміненої висівної трубки. У нижній частині сошника Azurit 10 матиме анкер, що виконує функцію чистика, а також згладжує посівне ложе та підтягує вологу. Це буде гібридна сівалка. Усі ці оновлення ви зможете побачити під час демо-туру-2022. Ми готові сіяти в кожному господарстві, яке нас запросить до себе, результат вас приємно здивує.

Залишити коментар: