Новини, Рослинництво

Склеротинія на ріпаку

06.07.2022

Причиною склеротинії, також відомої як біла гниль, є гриб Sclerotinia sclerotiorum. Він має здатність уражати більше 300 видів рослин із 24 ботанічних родин, особливу загрозу становить для урожаю ріпаку, а також сої, соняшнику, овочевих.

Цікавим фактом є те, що склеротиніоз ріпаку майже не вражає молоді рослини.  Збудник хвороби досить витривалий, він зимує у вигляді склероціїв у ґрунті та на рослинних рештках, які є джерелом інфекції. Крім того, він зберігає життєздатність 5-6 років. Склероції дуже стійкі, вони можуть проростати з глибини 3-5 см за підвищеної вологості та температури 6-10 оС, утворюючи апотеції. Проростання склероціїв з утворенням сумок зі сумкоспорами триває 30-38 діб із початку польових робіт. Сумкоспори утворюють інфекційний росток, який проникає в рослину. Період від початку зараження рослини до прояву хвороби становить всього 7-10 днів.

Склеротинія на ріпаку

До складу біопрепаратів «Азотер СЦ» входить гриб-біофунгіцид Coniothyrium minitans, наявність якого перешкоджає розвитку білої гнилі (склеротинії) в ґрунті та рослині. Гриби Coniothyrium minitans не пошкоджують рослину, а лише знищують збудників склеротинії – гриби роду Sclerotinia sclerotiorum паразитуючи на них.

Склеротинія – досить непроста та неконтрольована хвороба, адже склероції мають здатність проростати протягом усього весняно-літнього періоду.

Особливу загрозу, як вже зазначалося вище, склеротинія несе саме врожаю ріпаку. На уражених склеротинією листках, стеблах і квітках з’являються слизисті бурі мокрі плями, які пізніше покриваються повстяним білим нальотом. Хворобу ще називають білостеблістю ріпаку, оскільки в суху погоду наліт непомітний, а уражені частини рослин втрачають колір. Уражені тканини руйнуються, що спричиняє засихання листків, стебел, переламування гілок. На поверхні та всередині стебел і стручків формуються дрібні чорні склероції.

Саме через це збудник склеротинії здатен уражувати рослини впродовж всього вегетаційного періоду. Варто також зазначити той факт, що збудник поширюється частинами грибниці та аскоспорами, які переносить вітер або комахи, що створює сприятливі умови для зараження інших рослин.

Склеротинія на ріпаку

Ще одним фактором, що сприяє розвитку склеротинії, є висока вологість.

Склеротиніоз ріпаку часто призводить до значних втрат врожаю, адже уражені рослини ламаються та гинуть, а густота ураження може бути надзвичайно високою, що й спричиняє катастрофічні втрати. Дуже важливо попередити виникнення склеротинії, в іншому випадку при виявленні хвороби, заражені рослини підлягають повному знищенню.

Офіційний дистриб’ютор в Україні: ТзОВ «Азотер Україна»,
43000, м.Луцьк , пр-т Волі 50.
Тел.: (067) 332-22-99, (050) 585-27-62.
Тел/факс: (033) 272-95-51.
E-mail: azoter-ukraine@ukr.net.
Сайт: www.azoter-ukraine.com.ua.

Залишити коментар: