Новини, Рослинництво

Склеротиніоз – небезпечна хвороба соняшнику

14.07.2021

Склеротинія та Фузаріоз – загроза для майбутнього врожаю

Сьогодні однією з найнебезпечніших проблем в фітопатології є склеротиніоз або біла гниль, яка уражає більше 500 видів дводольних рослин, у тому числі соняшник, сою, ріпак, моркву, огірки, томати, картоплю. Це захворювання – одне з найпоширеніших і шкідливих у світі.

Біла гниль (склеротиніоз) соняшнику викликається неспеціалізованим, факультативним паразитом – грибом Sclerotinia sclerotiorum (Lib) de Вагу (= Sclerotinia libertiana Fuckel. Whetzelinia sclerotiorum Krof. Dumont). Життєдіяльність патогена призводить до загибелі молодих рослин, зниження врожайності до 30%. Скорочується вихід олії та її смак змінюється на гіркуватий.

Географічне поширення

Інфекція зустрічається в Північній Америці, країнах Західної, Південної та Східної Європи, а також у багатьох регіонах України. Розвитку хвороби сприяють підвищена вологість і понижена температура повітря в період проростання насіння і побуріння кошиків. Особливого значення хвороба набула в останні роки через порушення сівозмін та насичення їх культурами, які уражаються склеротиніозом – соняшник, соя, ріпак, кукурудза тощо.

Джерела інфекції

Збудник зимує у вигляді склероціїв у ґрунті, де може зберігати свою життєздатність протягом 1-3 років (максимально 6-8). Джерела збудника хвороби – ґрунт і рослинні рештки.

Симптоми

Захворювання проявляється на стеблах, листках, квітках, стручках у вигляді слизових мокрих плям, які пізніше покриваються ватоподібним білим нальотом. Великі листки відмирають, стебла і гілки ламаються, стручки на них не розвиваються або утворюються недорозвиненими. У суху погоду наліт зникає, уражена тканина знебарвлюється, розм’якшується, хворі листки відмирають, а стебла і гілочки ламаються. У місцях ураження (на поверхні і в середині стебла і стручків) утворюються чорні склероції, різні за розміром і формою, в стручках вони часто подібні на насіння.

Заходи боротьби

– Агротехнічні (боротьба з бур’янами; застосування мінеральних добрив; дотримання сівозмін; якісний обробіток ґрунту; застосування для посіву здорового насіння стійких сортів.

– Хімічні (протруювання насіння перед посівом, застосування фунгіцидів).

– Біологічні (використання природних грибів-паразитів (Coniothyrium minitans) стійких до патогену – склеротинії).

Склеротинія на ріпаку

Офіційний дистриб’ютор в Україні: ТзОВ «Азотер Україна»,
43000, м.Луцьк , пр-т Волі 50.
Тел.: (067) 332-22-99, (050) 585-27-62.
Тел/факс: (033) 272-95-51.
E-mail: azoter-ukraine@ukr.net.
Сайт: www.azoter-ukraine.com.ua.

Залишити коментар: