Рослинництво

Сорти «Натуральне Яблуко»® гідно витримують випробування примхами та крайнощами погоди

18.02.2015

Якщо Ви активно займаєтесь сільським господарством, то звичайно ще добре пам’ятаєте  попередню зиму та погодні умови, які супроводжували подальший вегетаційний період рослин.

Довгу, багату на опади зиму  різко змінило  спекотне літо, що поставило в надзвичайно складну ситуацію тих виробників, які запланували закладання фруктових насаджень навесні. Незвична погода вплинула навіть на  старші плантації, не кажучи вже про нові, молоді насадження.

Молоді саджанці більш чутливі до крайнощів в погодніх умовах, зволоження, внесення поживних речовин, ніж вже старші дерева, які добре приживилися.  Погодні аномалії були характерними для всієї території України.

Тож, плануючи закладання молодого саду навесні цього року, слід взяти до уваги досвід попередніх років та добре підготуватись до всіх можливих крайнощів.

Ось деякі з найбільш поширених проблем, з якими ми зустрічаємось через погодні особливості.

Підготовка ґрунту

При плануванні посадки, одним з основних етапів є відповідна підготовка ґрунту, яка часто починається вже з вибору культури-попередника. Проте, через більш дощову, ніж зазвичай,  осінь та зиму,  стан ґрунту не був відповідним для його обробітку, переорювання чи розпушування. Ще й для якісного  проведення цих робіт  часу було недостатньо.

У випадку, якщо переорювання ґрунту відбулось не в той час, чи недостатньо якісно, то грудки, які залишились після переорювання, в декількох місцях не встигають повністю розморозитись. Ґрунт  залишиться дуже «грудчастим». Коріння саджанців, висаджених у такий ґрунт, часто “висять у повітрі”, що призводить до їх висушування. Якісну посадку  потрібно проводити тільки у добре розпушену, розсипчасту землю, тому що тільки таку структуру ґрунту можна добре ущільнити.  Коріння саджанців, висаджених у занадто кам’янисту, «грудчасту» землю втратить багато води і висохне перш ніж воно могло б відновитися.  Під раптовим впливом тепла, молоді листочки швидко висмокчуть всі запаси вологи з молодих дерев. Процес укорінення не може запуститись, дерева помирають, висихають. Якщо  цей процес супроводжується ще й сильними вітрами, то саджанці не мають жодних шансів для правильного формування коренів.

Хороше приживлення є неможливим без дотримання правильної глибини посадки, поливу саджанців та  ущільнення ґрунту – наголошують фахівці плодорозсадника Голланд Плант Україна.

Поряд з описаними вище процесами, ще однією поширеною помилкою є те, що через занадто «добрі наміри» чи відсутність фахових знань – часто безпосередньо в посадкову яму додають занадто великі дози органічних або інших добрив, таким чином, що вони  вступають в контакт з корінням. В результаті, цим вони «солять» саджанці, що призводить до подальшої втрати вологи. Для того, щоб уникнути цього, висаджені дерева потрібно підживити поживними речовинами на відстані 10-50 см від кореневої шийки, зверху після посадки,  використовуючи виключно рекомендовану кількість.

Обрізка після посадки

Потрібно дотримуватись балансу відповідної пропорції кореневої системи / крони гілок. Просторовий обсяг кореневої системи та гілок завжди повинні бути майже однакові. Подумати тільки, який стрес для рослини спричиняє її викопування та посадка. Навіть спеціальний плуг, який плодорозсадник замовив виключно для акуратного викопування саджанців, залишає близько половини загального просторового обсягу корінців, в той час як обсяг крони гілок не змінюється. Через це, співвідношення обсягів коріння та крони порушується, тому нам потрібно його штучно відновити. Один квадратний метр листя на саджанці яблуні – це  декілька  квадратних метрів поверхні, через яку волога випаровується за кілька днів, а це, в свою чергу, може призвести до висихання саджанця. Таким чином,  наш обов’язок –  зменшити поверхню випаровування. Не можна жаліти саджанці!  Чим сильніше ми проведемо обрізку, тим кращим буде подальший ріст! Без сильної обрізки не буде сильного росту!

Це правило відноситься як до кронованих  так і до некронованих саджанців!  Занадто  благородна, слабка обрізка не підійде.  У багатьох випадках під час обрізки потрібно зрізати навіть  дві третини гілки. Основне правило: якщо ми не обріжемо принаймні третину довжини короноутворюючих гілок, це ніби ми не проводили обрізку взагалі.

Виключення може бути зроблено тільки в одному випадку – якщо ми садимо саджанці категорії якості кніп-баум, і у нас вже є готова система зрошення. Саджанці категорії кніп після посадки потребують крапельного зрошення залежно від погоди.

Яку підщепу слід використовувати?

Найбільш характерним є використання 2 видів підщеп –  карликової та середньої сили зросту.  Якщо ми ще більше спростимо питання, то це використання  M9 і MM106 підщепи. Не існує гіршого чи кращого варіанту – використання обох видів підщеп може бути як успішним, так і ні. Для прийняття остаточного рішення щодо вибору підщепи, потрібно взяти до уваги такі фактори як: ґрунтові умови, професійний досвід та наявні ресурси для інвестицій.

Використовуючи саджанці на підщепі MM106 на одиницю площі ми садимо меншу кількість штук (660-1400 шт на гектар) без опорної системи та без зрошення.  Саджанці на такій підщепі мають кращу силу зросту, краще переносять ґрунти слабшої якості та сильніші морози, проте вступають в плодоношення трохи пізніше, ніж саджанці на карликовій (М9) підщепі.  Тому перевага в тому, що потреба в інвестиціях менша, можна використовувати і слабкіші території, проте вихід столових яблук з дерев з розлогою кроною на кілька відсотків менший.

Сорти на підщепі М9 потребують опорну систему та зрошення, а також вищий рівень професійної підготовки. На один гектар потрібно  посадити  2500-3800 саджанців, тому потреба у інвестиціях більша. У свою чергу, однак, можемо очікувати на те, що саджанці рано почнуть плодоносити, швидко окупляться та будуть давати врожаї,  наближені по якості до ста відсотків.

В процесі підбору підщепи та комбінації сортів обов’язково звертайтесь за допомогою до фахівців Голланд Плант Україна!

Чому варто садити саме стійкі до хвороб сорти?

Загальновідомі звичайні сорти яблук в цілому  потребують 15-20 циклів обробки засобами захисту. Для проведення великої кількості циклів потрібно багато зусиль, багато витрат, що, нарешті, призводить до високої собівартості – і не в останню чергу – спричинює високий рівень хімічного навантаження.

Потреба в обприскуванні резистентних сортів яблук, які реалізує плодорозсадник Голланд Плант Україна (червоні: Ренора, Рекарда, Реколор, Ред Топаз®, Розела®, жовті: Луна®, Оріон®, Сіріус®) вдвічі нижча ніж у випадку звичайних сортів. Таким чином, витрати на засоби захисту істотно зменшуються, собівартість знижується, в результаті чого прибутковість вирощування зростає! А ще й споживач отримує біологічно цінніші  фрукти з меншою кількістю залишкових речовин в плодах!

Нові, резистентні сорти мають привабливий зовнішній вигляд, відмінний смак та надзвичайно добре зберігаються, поряд з цим ще й генерують вищий рівень прибутку та безпеки для виробника, а також здоровий плід для споживача.

Залишити коментар: