Новини

Цукрові буряки: як отримати максимум цукру з гектара?

07.03.2023

2 березня триденний інтенсив “PRO. Ефективні технології: соняшник, соя, цукровий буряк” завершився лекцією “Повернення “солодких”: головні технологічні проблеми при вирощуванні цукрових буряків” від головного агронома з вирощування цукрових буряків агропромислового холдингу “Астарта-Київ” Алішера Нурмухаммедова.

Під час лекції було обговорено вплив на врожайність різноманітних чинників, запропоновано варіанти того, як мінімізувати негативні впливи та максимізувати позитивні, розглянуто питання внесення добрив та ЗЗР під цю культуру, виокремлено головні помилки у вирощуванні цукрових буряків.

Перш за все, Алішер Нурмухаммедов пояснив, чому аграріям варто звернути увагу на цукрові буряки: “Цукровий буряк — високоінтенсивна та високорентабельна культура, дає чи не найвищий прибуток з гектару серед усіх традиційних для України культур. До того ж, є чудовим попередником для більшості культур, оскільки сприяє підвищенню врожайності наступної культури. Порівняно з зерновими й овочевими культурами у 2-4 рази ефективніше використовує вологу й дуже плідно використовує азотні добрива”.

Однак, для отримання прибуткового врожаю необхідно подолати певні технологічні труднощі, а саме: виснаження та погіршення якості ґрунтів у коротких сівозмінах; висока чутливість до недоліків технології та строків проведення робіт; висока чутливість до забур’яненості; підвищена чутливість до гербіцидів із діючими речовинами класу сульфанілсечовини та імідазолінів; доволі складний контроль шкідників та хвороб, які дуже “полюбляють” саме цукрові буряки. Крім цього, культура потребує значних витрат на виробництво та спеціальної “бурякової” техніки на висококласному обладнанні.

Задля вирішення проблемних питань та зменшення фінансових витрат сільгоспвиробникам у вирощування цукрових буряків потрібно враховувати наступні аспекти:

попередні культури: недопустимий попередник – цукровий буряк, а наймен бажані – кукурудза та соняшник;

вимоги ґрунту: культура пред’являє високі вимоги до родючості ґрунту, його фізичного стану, забезпеченості макро- та мікроелементами, необхідно уникати підвищеної кислотності ґрунтів; перед сівбою треба звести до мінімуму кількість проходів техніки, щоб зберегти сформовану структуру ґрунту й обробляти лише зони загортання насіння;

вибір насіння: варто обирати гібриди цукрових буряків з найкращим поєднанням стійкості до хвороб та потенційної врожайності для кожного поля;

внесення добрив: потребують великої кількості азоту протягом перших 60 днів росту, пік потреби у фосфорі припадає на період інтенсивного цукроутворення та цукронакопичення, а в калії – на період максимального синтезу вуглеводів у листках, перетворенні їх у цукри, активного їх перенесення і накопичення в коренеплоді;

захист культури: необхідно приділяти однакову важливість кожному циклу внесення гербіцидів; дотримуватися просторової ізоляції – розміщення цукрових буряків не ближче ніж за 500 м від бурячищ двох минулих років.

час збирання коренеплодів: важливо розрахувати сприятливий період, оскільки рання копка зменшує вихід цукру з гектара, а пізня – викликає великі втрати врожаю внаслідок дощів, снігу та морозів.

“Якщо говорити про місткість цукру, то у листі утворюється велика кількість цукру, основна частина якого йде на ростові процеси, однак коли вегетативний ріст уповільнюється, цукор починає запасатися в коренеплоді. При внесенні добрив не потрібно забувати, що підвищення норми азоту не завжди сприяє зростанню врожайності, проте різко зменшує цукристість, за яку відповідає фосфорно-калійне підживлення. Однак, найвідповідальніший процес – сівба: тільки якісна сівба створює передумови для використання генетичного потенціалу продуктивності гібридів і одержання найвищого збору цукру з одного гектара”, – підсумовує головний агроном з вирощування цукрових буряків агропромислового холдингу “Астарта-Київ”.

Залишити коментар: