Новини

В лютому 2023 року було експортовано 6,9 млн т продукції АПК

07.03.2023

В лютому 2023 року Україні вдалося експортувати 6,9 млн т продукції АПК, що на 14% більше аналогічного показника попереднього місяця. Таке зростання стало відчутне на фоні падіння показника минулого місяця, а так – це середній показник за останні півроку. 49% експорту в лютому 2023 року було здійснено за допомогою роботи «зернового коридору», а решта – альтернативними експортними маршрутами. Однак, обов’язково потрібно врахувати, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон, зазначають в  УКАБ.

Щодо структури експорту продукції в лютому 2023 року, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 5,2 млн т (кукурудза – 64%, пшениця – 31%, ячмінь – 4%). Зростання до показника минулого місяця: 23%;
  • олійні культури – 557,1 тис. т (соя – 59%, насіння соняшнику – 30% та ріпаку – 11%). Падіння: -30%.
  • рослинні олії – 435,7 тис. т (соняшникова олія – 93%, соєва – 6%). Зростання: 4%.
  • макухи після вилучення рослинних олій – 414,1 тис. т (соняшникова – 85%, соєва – 15%). Падіння: -4%.

В лютому 2023 року був найбільший місячний експорт зернових культур з початку війни – 5,2 млн т. Частково таке зростання відбулося за рахунок зменшення експорту олійних культур. В Україні вузьким місцем залишається не наявність продукції для експорту, а спроможність експортувати доволі вузькими каналами. Тому зі зниженням експорту олійних культур через закінчення експортних запасів ріпаку та переорієнтацією насіння соняшника на внутрішній ринок, з’явилася спроможність більше експортувати зернові культури. 

Найбільш гострим питанням щодо експорту продукції АПК продовжує залишатися питання пролонгації роботи «зернового коридору». Водночас, це питання стоїть гостро не лише для українських аграріїв, яким наразі потрібна експортна виручка для проведення весняної посівної та подальшого виживання, а й для світового суспільства також. Міжнародні ланцюжки поставок продовольства та глобальна продовольча безпека, включаючи світові ціни на продукти харчування та рівень голоду, знову опиняться під значним ризиком через штучне скорочення російською стороною обсягів експорту українських зернових та олійних культур.

Залишити коментар: