Від сівби – до збирання – 2021, Рослинництво

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

11.06.2021

Редакція журналу «АгроЕліта» спільно з компанією СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна, яка є світовим лідером у насінництві цукрового буряку, продовжує новий сезон традиційного проекту  «Цукровий буряк: від сівби – до збирання». Нагадуємо, що цього року ми досліджуємо технології вирощування цукрових буряків на виробничих полях двох провідних українських підприємств – ПАП «Агропродсервіс» та ПП «Західний Буг».

21 травня ми побували на полях ПАП «Агропродсервіс», де посіяли 3350 гектарів солодких коренеплодів, у тому числі і гібрид СІУ селекції «SESVANDERHAVE». А 30 травня завітали у «володіння» ПП «Західний Буг» – аграрної компанії, що обробляє майже 65 тисяч гектарів землі на Львівщині, Волині, Буковині та Тернопільщині.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Приватне підприємство «Західний Буг» засноване 2003 року, основним напрямом діяльності є  вирощування зернових, технічних і кормових культур, їх зберігання і реалізація насіння. Також компанія пропонує вітчизняним сільгоспвиробникам послуги власного насіннєвого заводу, елеваторів,  агрономічного супроводу та агрохімічної лабораторії.

Цукровий буряк – важлива культура для ПП «Західний Буг». Підприємство вирощує його від початку своєї діяльності. Коренеплоди сіють у різних частинах Західної України: у Волинській, Львівській, Тернопільській і Чернівецькій областях.

Цьогоріч на полях компанії посіяли майже 14000 га культури. Скорочувати площі не планують, оскільки забезпечують цукровою сировиною Радехівський, Чортківський та Хоростківський цукрові заводи.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»

Загалом, з ПП «Західний Буг» постійні читачі журналу «АгроЕліта» вже добре знайомі, адже минулого року агроном-аналітик компанії Володимир Крупак протягом усього сезону (з квітня до листопада) ділився з нами агрономічними тонкощами вирощування цукрового кореня. І він знову люб’язно погодився бути нашим співрозмовником та розповісти секрети отримання гарних врожаїв.

Ми зустрілися на виробничих полях у селі Розворяни, Золочівського району на Львівщині, де знаходиться один з підрозділів підприємства. Тут посіяно близько 1200 гектарів цукрового буряку провідних насіннєвих компаній, чільне місце серед яких займає селекція SESVANDERHAVE.

– Володимире, насамперед, чи задоволені Ви минулорічними результатами?

– Справжній агроном, мабуть, ніколи не буває на 100% задоволений (посміхається, авт.). На жаль, у 2020-му році погодні умови буряківників не надто радували. З різноманітними проблемами стикнулися у всіх куточках України: в одних – була гірша ситуація з опадами, в других – з кількістю тепла, а церкоспороз лютував, мабуть, найбільше за останні 5-6 років. Тому й результати не надто високі: і врожайність, і цукристість залишають бажати кращого. Були непогані поля, на яких середня врожайність становила 72 т/га. Проте, якщо на Львівщині ми зібрали в середньому більше 60 т/га, то в Тернопільській і Чернівецькій областях показники були гірші: там в один момент буряк просто перестав рости через переущільнення ґрунту (внаслідок кількох зливних дощів поспіль).  Через це середня врожайність по всьому підприємству склала 53 т/га. Але, якщо дивитися з економічної точки зору, то ціни на цукор були високі, і це врятувало ситуацію: буряк залишається високомаржинальною культурою.

– А як показали себе наші «піддослідні» – гібриди «SESVANDERHAVE»?

– З цими гібридами «провалів» не було, на полях ПП «Західний Буг» вони себе показали добре.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

– Які культури були попередниками на цьому полі? На яких типах ґрунтів посіяли буряк?

– Попередниками під цукровий буряк у нас завжди є зернові колосові, кукурудза і соя.

Ми принципово не вирощуємо культуру на легких піщаних ґрунтах і на торфах – через зрозумілі причини, а от на інших типах ґрунтів, навіть на важких, глинистих і запливаючих, в нас це, хоч і не без проблем, та вдається. Поле, на якому ми зараз знаходимося, якраз таке.

– За якою технологією готували ґрунт під посів?

– Працювали за класичною технологією. Попередник лущили дисковим агрегатом HORSCH Joker, після цього – глибоке рихлення. Це переважно один слід комбінованих агрегатів HORSCH Tiger MT, HORSCH Tiger AS або Köckerling Vector на глибину 28-30 см. Далі провели передпосівне вирівнювання агрегатами типу FARMET Kompaktomat.

– Поділіться секретами технології посіву цукрових буряків, в тому числі й селекції «Сесвандерхаве».

– На цьому полі посів проводився 24 квітня. Загалом на підприємстві сіяти почали на початку квітня і завершили у перших числах травня.  Над посівом працювало сівалки Kverneland Monopill S/SE (ширина міжряддя – 45 см), а також HORSCH Maestro. Норма висіву насіння – 120-тис. насінин на гектар. На окремих полях – 130тис./га з метою досліду, хоча досі ми не отримували стабільного підвищення врожайності за більшої норми висіву.

Стосовно живлення, то цього року під основний ґрунтообробіток вносили комплексне добриво 5-18-34 450 кг/га.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

– Які роботи для захисту посівів від бур’янів були проведені на полі?

– З року в рік ми використовуємо одні й ті самі перевірені гербіцидні схеми, вони гарно працюють – поля чисті, тому нічого не змінюємо. Щоправда, минулого року ми з вами зустрічалися на нашому новому підрозділі (с.Чорний Острів колишнього Миколаївського району Львівської області, авт.), де поля ще до кінця невипрацювані, і фон забур’яненості був набагато вищий. Там довелось трішки «попітніти». Тут ситуація краща, то й домудровувати нічого непотрібно.

Наразі було проведено дві стандартних гербіцидних обробки (1) Бетанал® Експерт® 1 л/га + Голтікс™ Голд 1,0 л/га + Еко Ойл Спрей™ 0,5л/га; 2) БЕЛЬВЕДЕР® 1л/га + Голтікс™ Голд 1,0 л/га+ Еко Ойл Спрей™ 0,7л/га)

Плануємо третє внесення гербіцидів (Бетанал® максПро® 1, 5 л+ Голтікс™ Голд 1 л/га + Еко Ойл Спрей™ 1л/га).

– Які ґрунтові шкідники загрожують посівам?

– На буряку трохи «попрацювали» дротяники та підгризаюча і листогризуча совка (хоч це і дивно для цього регіону). Проте, пошкодження незначні. На щастя, з буряковим довгоносиком був більш-менш спокій, місцями він зустрічався, навіть здавалося, що пішла хвиля заселення,  але за допомогою інсектициду, який ми додаємо у другий обробіток, коли вже є пара справжніх листків, нам вдалося його зупинити.

– Щодо гібридів «Сесвандерхаве»: за якими критеріями обирали їх для посіву цього року?

– Як я вже й казав, гібриди «Сесвандерхаве» минулого сезону показали гарний результат. Але наше підприємство орієнтується не на однорічні показники, ключовий параметр – це стабільність. Тому більш глобальні висновки будемо робити вже цього року.

Для посіву ми обрали чотири гібриди: знову посіяли Тапір і Балі, з різними протруюваннями, та Карпати і Предатор. Для тестувань також маємо в своєму активі гібрид селекції SESVANDERHAVE, який дуже добре себе зарекомендував на польських теренах.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Поле, на якому ми знаходимось, було перевірене на заселеність нематодою в нашій лабораторії, і, на жаль, результат виявився позитивний. Тому ми посіяли тут нематодостійкий гібрид Балі, але для експерименту є ще дворядкове повторення гібриду Тапір, насіння якого було оброблено нематодопротекторним протруйником. Відтак, спостерігатимемо за розвитком як буряка, так і шкідника.

– У якому стані зараз перебуває цукровий буряк?

– Загалом, у  непоганому, зважаючи на низькі температури протягом всього періоду після посіву. Але є кілька зауважень до густоти рослин – поодиноке насіння не зійшло, також зустрічаються зігнилі проростки. Це пов’язано з багатьма факторами, серед яких, перш за все, погодні умови – низькі позначки температури та перезволоження.  Можливо, до цього призвело й ущільнення ґрунту. Що саме цікаво, то така ситуація спостерігається на багатьох полях із різними селекціями, тому якість насіння не ставимо під сумнів, хоча прискіпливо спостерігаємо за поведінкою рослин. Так чи інакше, ми сподіваємось на успішний сезон 2021 року.

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

Сергій Горобець, комерційний директор компанії ТОВ «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»

Сергій Горобець, комерційний директор компанії ТОВ «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»:

Кожен рік має свої особливості. Не буває однакових погодних умов – якщо є волога, тоді температура «скаче». Коли є нормальні температурні показники – то опадів обмаль. То довгоносики наступають, то кореневі гнилі змушують нервуватись. Але для того і потрібна така професія, як агроном, котрий має вирішувати усі ці задіачі. Надаючи насіння своїм партнерам для посіву, з року в рік ми насолоджуємось, коли бачимо, як вирішуються ті чи інші агрономічні задачі.

Хотілося б відзначити високий рівень професіоналізму спеціалістів ПП «Західний Буг», який проявляється в процесі вирощування цукрового буряку – найскладнішої та найзатратнішої культури. Під час спільного огляду полів та моніторингу посівів представники СЕСВАНДЕРХАВЕ завжди навчаються чомусь новому, спілкуючись про поточний стан та про можливі виклики з агрономами ПП «Західний Буг». Це дійсно круто, коли розумієш, що наші українці є фахівцями високого рівня.

Отже, знову насіння цукрового буряку селекції SESVANDERHAVE, і знову на виробничих полях ПП «Західний Буг», і знову рубрика «Від сівби і до збирання». Ми є виробниками насіння, а не просто постачальниками. Селекція SESVANDERHAVE загалом має 200-річний досвід роботи в цьому напрямку. На українському ринку ми присутні вже біля третини століття. Ще жодного разу насіння цукрового буряку селекції SESVANDERHAVE не підводило виробничників. Впевнені на всі 100%, що так буде і цього разу. Для підтвердження своєї впевненості ми і погодились проводити такий проект, у якому «наживо» описуватимемо усе, що відбувається на полях: від посіву і до збирання. Фото, коментарі та аналіз різних ситуацій просто на полі разом з агрономами виробничих відділень, котрі, так би мовити, «в прямому ефірі» висловлюватимуть свої думки і висновки стосовно поведінки цукрового буряку селекції SESVANDERHAVE. Як то кажуть, що є, те й показуємо. Нехай щастить!!!

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У новий сезон разом з ПП «Західний Буг»

P.S.: Щодо «нехай щастить» – поєднання селекції SESVANDERHAVE разом із досвідом спеціалістів ПП «Західний Буг» приречене на успіх…  Без жодних сумнівів. Але все одно – удача не буде зайвою.

Завжди з Вами, SESVANDERHAVE!!!

Анна Артим

Залишити коментар: