Агроісторик, Новини

Тютюн. Історія найбільш суперечливої та відомої культури

06.11.2022

Тютюн у світовій практиці сільськогосподарського виробництва хоч і не є найбільш поширеною культурою, але точно – відомою та суперечливою для споживання населенням. На сьогодні культурний тютюн займає на земній кулі площі приблизно 3,5 млн га. Однак його історія розпочалася дуже давно. Деякі дослідники стверджують, що першими на Землі курцями були єгипетські фараони, адже в одній із гробниць II тисячоліття до н. е. знайдено глиняний кальян та інші курильні приладдя. Більш поширеною версією є те, що батьківщиною тютюну вважають Центральну й Південну Америку, де дотепер у природних умовах виростає до 60 його видів і різновидів. А відомою культура стала завдяки Христофору Колумбу.

Історія поширення тютюну

Українське слово тютюн запозичено з турецької мови (тур. tütün), хоча раніше тютюн традиційно називався словом «табак», а саме слово означало «махорка». «Табак» же проходить від фр. tabac, для європейців воно спочатку позначало і рослину, і сигару, зроблену з його листя. Це слово, у свою чергу, походить від ісп. tabaco, яке запозичене з мови південноамериканського племені араваків і означало різновид люльки для куріння.

Отож, враховуючи і мовне походження слова, історичною батьківщиною тютюну вважають Північну та Південну Америку. І лише після 1492 року, коли Христофор Колумб висадився на острові Гаунангані (названому ним Сан-Сальвадор) та побачив насадження рослини, тютюн розпочав шлях до «популярності» та вразив світ лихоманкою до паління. Хоча першовідкривачі Америки з подивом спостерігали як місцеві жителі втягували в себе дим із тліючих листків якоїсь рослини, а також – як жують і проковтують його. Тютюн у формі згортків висушеного листя називали «табако» і «сигаро».

Подорож тютюну світом розпочалася з іспанського королівського двору, де рослину довгий час вирощували як декоративну. Вже 1559 р. перші тютюнові плантації з’являються в Португалії, а звідти, 1560 р. – у Франції. З Франції розпочався подальший бурхливий період розвитку тютюнництва як індустрії виробництва цигарок.

У Францію тютюн потрапив 1556 року з Бразилії. Його привезено з подорожі монахом Андре Теве, який в околицях свого міста Ангулеме засіяв плантацію тютюну. Згодом цю рослину називали «ангулемською травою». Кардинал Рішельє 1621 року ввів податок на продаж тютюну. Міністр Кольбер зробив з виробництва та продажу тютюну королівську монополію. В ті часи виробництво тютюну було найрозвинутішим в Європі.

До 1600 року комерційні плантації тютюну також з’явилися в американських колоніях Іспанії. 1612 року Джон Ролф зібрав перший свій урожай в англійській колонії Джеймстаун (Вірджинія), після чого країни, в які його завозили з цих плантацій, «охрестили» його як вірджинський. Наприкінці XVI – початку XVII століття паління поширилося й на інші материки.

Спочатку захоплення тютюном було настільки сильним, що цій рослині приписували лікувальні властивості, вважаючи тютюн ледве не панацеєю. Однак пізніше він виправдав сучасне ставлення до себе – до культури його споживання. Непомірне споживання тютюну не рідко приводило до важких отруєнь, що спонукало владу й церкву почати боротьбу з палінням. В Америці, наприклад, курців страчували, у Туреччині – саджали на кіл, в Італії – відлучали від церкви й заживо замуровували в стіни.

Тютюн та Україна

Не оминув тютюн у територію України, де виявилися надзвичайно сприятливі умови для його вирощування. Тютюн завезений на наші терени у другій половині XVI ст. Петром І, який мав звичку його палити. Поширення шкідливої звички набуло такої «популярності», що вже 1683 року був виданий спеціальний царський указ, згідно з яким курців карали 60-ма кийовими ударами по п’ятах, а торговцям тютюном «пороли ніздрі й різали носи». Наприкінці XVII – початку XVIII століття заходи, спрямовані проти паління, стали більш м’якими, тютюн стали вирощувати у промислових масштабах, зокрема на території сучасної України.

1717 року в Охтирці (Харківщина) було збудовано першу в Російській Імперії тютюнову фабрику, що мала плантації найкращих сортів тютюну (50 га). В Україні площа під тютюном і махоркою постійно зростала: з 550 га у 1727 до 22 000 га у 1860 році. 1911 року посівна площа в 9 українських губерніях зросла до 28 490 га; 1913-го зменшилася до 24700 га (зокрема, 8600 припадало на тютюн, 16 100 на махорку), що становило 44% площі під тютюном у Російській імперії. З цих губерній культура тютюну поширилася на Крим і Бессарабію, а в другій половині ХІХ ст. – на Кубань і чорноморське узбережжя Кавказу.

Спроби вирощування тютюну були вдалими і в Галичині та на Буковині. Вони датуються серединою XVII століття. 1677 року, у часи Йогана ІІІ, тютюнництво обкладали податками. Вже у великому обсязі на початку XVIII століття тютюнництвом на Поділлі займались німецькі колоністи. У Східній Галичині почали вирощувати тютюн після приєднання до Австрії (1772), а саме вирощування було дозволено у 15 районах, а також на Буковині, у місцевостях, які межують з Галичиною.

У радянський період історії України посівні площі під цією культурою були практично стабільними та складали від 20 до 27 тис. гектарів. Виробництво тютюну розвивалося до 80-х років, коли обсяг валового збору дорівнював понад 20 тис. тонн. Сьогодні ця цифра складає менше 100 тонн.

Традиційними регіонами вирощування тютюну залишаються південні та західні області України, зокрема, Тернопільська, Хмельницька, Івано-Франківська, Вінницька, Чернівецька, Одеська, Закарпатська області, а також Крим. Натепер в Україні поширені понад десяток офіційно зареєстрованих сортів, серед яких: Берлей 46, Бравий 200, Спектр, Тернопільський перспективний, ВМС-24, Символ-4, Берлей 38, Вірджинія 27, СВ-13, Тернопільський 14, Собольчський 33, Жовтолистий 36. Їх виведенням і поширенням займаються вітчизняні наукові установи НААН Тернопільщини і Закарпаття.

Варто зазначити, що більша частина сортів, які вирощують, є так званими напіворієнтальними сортами і вимагає додаткової процедури – ферментації, а тому вони не завжди підходять до рецептури сучасних тютюнових сумішей. Не зважаючи на це, Україна має усі можливості для розвитку цієї галузі сільського господарства.

Підготував Андрій Сава, к.е.н., с.н.с.

Карта поширення тютюну