Новини

У Стамбулі найближчим часом можуть відбутися переговори щодо експорту українського зерна

23.06.2022

У Стамбулі найближчим часом можуть відбутися переговори України з представниками Туреччини, ООН та РФ щодо експорту українського зерна. Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук оцінив для видання “Коментарі” ситуацію і шанси на розблокування українських портів.

На його думку, якщо в рамках чотиристоронньої робочої групи буде сформовано дорожню карту, яка гарантує безпеку та безперешкодний експорт, – це можна лише вітати.  

“З перших днів російського широкомасштабного вторгнення Україна попереджала світ, що ця конфронтація двох країн вдарить по всіх. У тому числі, за рахунок різкого скорочення поставок українського продовольства. Як наслідок, питання продовольчої безпеки, яке і раніше стояло досить гостро, стане надактуальним.  Що в результаті і сталося. Відчутно дефіцит зернових на світовому ринку. Як наслідок – зростання цін на зерно та продукти харчування. Тож питання вільного судноплавства, розблокування українських портів для експорту зерна морем, резонно, має турбувати не лише Україну. Ми бачимо постійні звернення щодо цього з боку українського президента, МЗС, Мінагрополітики. З акцентом, що нам потрібні гарантії відповідальних країн щодо того, що у разі розмінування акваторії Росія не здійснить висадку десанту, а кораблі з продовольчими вантажами не зазнають обстрілів”, – вважає Денис Марчук.

Звичайно, ми не довіряємо росіянам, зазначає експерт. Вони вже запевняли світ, що ніколи не нападуть на Україну. А 24 лютого наша країна прокинулася від ракетних та бомбових ударів. Тож цілком логічною є картина, коли з’являються треті країни, готові виступити гарантами безперешкодного проходу суден із тим самим зерном. Як наразі  – Туреччина.

“Існують довірчі стосунки між українським та турецьким керівництвом. І якщо вдасться в результаті переговорів розблокувати наші порти – це матиме позитивні наслідки для всіх. Але важливо, щоб ці домовленості не били по нашій безпеці. Якщо в рамках чотиристоронньої робочої групи (ООН, Україна, Туреччина, Росія) буде сформовано дорожню карту, яка гарантуватиме безпеку та безперешкодний експорт – це можна лише вітати“, – каже заступник голови ВАР.

За його словами, за нинішніх можливостей експортування зерна (по Дунаю, а також сухопутними шляхами – залізниця та автотранспорт) – ми не можемо вийти на обсяги, які існували у довоєнний період.

“Нагадаю, що ми тоді перевозили щомісяця близько 5 млн. тонн, а зараз – менше половини від цієї кількості. До того ж у травні 2022 року частка обсягів агропродукції в експортних перевезеннях залізницею не перевищувала 21%. Тоді як загальна частка експорту чорних металів та залізняку – 62% (2,4 млн тонн). Враховуючи блокаду українських портів, залізниця є одним із найдієвіших інструментів експорту продовольства. Проте більшість її зусиль спрямовано на вивезення металургійної продукції. Що, на мій погляд, неприпустимо у ситуації можливого виникнення найбільшої продовольчої кризи у світовій історії”, – зазначає Денис Марчук.

Крім того, продовжує він, нам важливо отримати потужне протикорабельне озброєння. Це також своєрідна гарантія безпеки. І можливість самостійно розблокувати свої порти – військовим шляхом, якщо не вийде дипломатичним.

“У глобальному сенсі нам, звичайно, потрібні переговори не просто про розблокування портів, а й про світ як такий. Вже за кілька тижнів Україна увійде до процесу збирання озимини. При прогнозах у 60 млн тонн зернових та олійних культур нам необхідно вже сьогодні мати чіткий план, як ми будемо вивозити надлишки. Можливості повноцінно зберігати весь урожай – ми не маємо. Значна частина відповідних складів знаходиться на територіях, де йдуть бойові дії, або які тимчасово окуповані. Тих, що залишилися, точно недостатньо. Тому, звичайно, важливими є будь-які результативні переговори – як для деблоклади наших портів, так і для припинення бойових дій”, – резюмує експерт.

Джерело: Всеукраїнська аграрна рада

Залишити коментар: