Новини

В бік України наближається вірус небезпечної хвороби ВРХ – нодулярний дерматит ВРХ (Lumpy Skin Disease).

08.08.2016

М’ясо та молоко уражених тварин містить вірус, тому на країни, де відбувся спалах, накладають обмеження із експорту зернових, молочної та м’ясної продукції.

Всеукраїнська Аграрна Рада зробила публічне звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр Міністра Володимира Гройсмана та Голови РНБО Александра Турчинова із проханням прийняти всі можливі невідкладні заходи для того, щоб не допустити проникнення вірусу на територію України та проінформувати учасників галузі молочного скотарства про небезпеку.

«Просимо розглянути питання щодо запобіжного щеплення прикордонних територій, вирішити питання завезення вакцин в Україну, в тому числі не зареєстрованих в Україні. Всеукраїнська Аграрна Рада готова до всебічної та оперативної співпраці», – із листа ВАР.

Терапевтичного лікування проблеми не існує. Єдиний спосіб попередити епідемію – вкрай дефіцитна вакцінація та знищення усіх вражених тварин та тих, хто з ними контактував.

У сусідніх країнах вже зафіксовані спалахи – в регіонах РФ та Балканських країнах. Так, у Болгарії на початку липня 2016 р. Міжнародне епізоотичне бюро (далі – МЕБ) зафіксували перші 7 спалахів нодулярного дерматиту ВРХ, а станом на початок серпня ц.р. ситуація переросла в епідемію.

Згідно із останніми даними МЕБ і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, ця висококонтагіозна транскордонна вірусна хвороба може спричинити падіж 70-100% продуктивного поголів’я ВРХ і значне зниження продуктивності тих тварин, котрим вдалося вижити.

Хвороба просувається зі швидкістю 70-100 км на добу і, враховуючи те, що зараз Україну від епідемії розділяє тільки Румунія, вже за 3-4 тижні вірус досягне кордонів України. Телеграмою Держпродспоживслужби заборонено ввезення сприйнятливих тварин та продуктів із них. Але, розуміючи що хвороба крім контактного та повітряно-крапельного шляху передачі, передається трансмісивно (через кровосисних комах) цей захід не зупинить хворобу.

З огляду на те, що в Україні африканська чума свиней (Pestis africana suum) набула масштабного поширення — за останні 2 роки 57 випадків, внаслідок яких знищено 65 тисяч голів свиней, — держава втратила контроль над розповсюдження її збудника (Asfivirus). Щодо губчастої енцефалопатії ВРХ (Bovine spongiform encephalopathy), яка є небезпечною і для людини, — то взагалі не проводиться моніторинг і ми, як держава, не володіємо інформацією щодо епізоотичного стану по цій хворобі. Можна зробити висновок, що Україна не спроможна буде зупинити розповсюдження нодулярного дерматиту ВРХ, наслідки якого стануть катастрофічними для українського тваринництва та спричинить продовольчу кризу в країні.

Джерело http://uacouncil.org/news/484.html