Новини

ВАР визначила пріоритетні законодавчі зміни для розвитку агросектору

11.01.2022

У 2022 році перед агросектором постає чимало викликів та проблемних питань, які потребують врегулювання. Експерти заснованого Всеукраїнською Аграрною Радою (ВАР) аналітичного центру «Розумна країна» вже напрацювали низку пропозицій, які допоможуть подолати кризові моменти.

Зупинити ріст цін на продукти

Це одне з найактуальніших та найболючіших питань, яке потребує швидкого реагування. Причиною здорожчання продуктів стало різке підвищення ціни на енергоресурси, передусім на природній газ. Також на вартість продуктів вплине ситуація з добривами та засобами захисту рослин, дефіцит яких спостерігатиметься цього року. Їх виробництво у світі також призупиняється задля економії енергії.

Попередження виникнення дефіциту добрив в Україні

Аби українські аграрії змогли вдало пройти весняну посівну, ВАР слідкуватиме за ситуацією на ринку добрив. Асоціація має намір стати учасником меморандуму, який буде підписаний з виробниками добрив щодо забезпечення достатньої кількості добрив на внутрішньому ринку. Наразі серед учасників асоціації проводиться опитування щодо забезпечення добривами, аби встигнути вчасно відреагувати, коли виникне загроза дефіциту.

Завершення реформи зрошення

У парламенті чекає на прийняття у другому читанні законопроєкт 5202-д про організації водокористувачів. Його ухвалення агровиробники, особливо Півдня, чекають давно, адже він дає можливість їм самим інвестувати у зрошувальні мережі та залучати інвестиції. Зробити це можливо через організації водокористувачів (ОВК), в якій агровиробники зможуть об’єднуватись після прийняття законопроєкту.  

Продовження реформи у сфері підключення до електромереж

Експерти ВАР працюватимуть над створенням можливостей для появи локальних операторів систем розподілу (ОСР), які мали б у власності невеликі розподільчі мережі, щоб напряму підключатись до мереж Укренерго, оминаючи обленерго. Таким чином, зникне монополія обленерго на підключення до електромереж. Адже без виникнення конкуренції на ринку проблему вирішити неможливо. Крім того, експерти ВАР вже напрацювали комплекс поправок до законодавтсва, спрямованих на покращення умов підключення до електромереж, аби здешевити, спростити та пришвидшити процес.

Робота над детінізацією агросектору

У 2021 році в даному напрямку був зроблений величезний крок – прийнято законпороєкт 5600, яким вводиться податок на 1 га. Разом з тим, залишається ще низка невирішених питань. Зокрема, щодо роботи системи СМКОР і блокування податкових накладних. Робота системи наразі викликає чимало запитань через постійні ризики блокування податкових накладних, причому, навіть тих компаній, які працюють легально.

Активізація роботи над податковою субсидією

Податкова субсидія — це механізм фінансування партій або громадських організацій, який передбачає можливість для будь-якої фізичної особи виділяти частину вже сплаченого ним податку на фінансування цих організацій. В Україні вже діє система, згідно з якою, політичні партії отримують державне фінансування. Тому варто прийняти зміни, щоб самі платники податків могли вирішувати, діяльність якої партії чи громадської  спілки вони хочуть фінансувати. Більше того – вони повинні мати можливість вказувати – яких конкретно дій вони очікують від цієї партії чи організації. Таким чином, створюється механізм, який примусить будь-яку владу працювати на благо тих, хто платить податки, та на розвиток економіки.

Розвиток садівництва

Даний напрямок є надзвичайно перспективним як для агросектору зокрема, так і для економіки загалом, адже він створює високу додану вартість на 1 га та дає надходження до бюджету. Експерти ВАР працюватимуть над спрощенням процедури реєстрації сортів, засобів захисту рослин – всього того, що забезпечує вирощування садівничих культур. Наша ціль —  забезпечити українським аграріям першими доступ до найбільш сучасних сортів та гібридів  злакових, бобових, овочів, фруктів, аби мати можливість швидкими темпами запустити роботу садівничого напрямку.  

Реформа Укрзалізниці  

На жаль, доводиться констатувати, що Укрзалізниця у багатьох питаннях зловживає своїм монопольним становищем, що призводить до погіршення якості залізничних доріг та логістичних послуг. Приміром, у тарифі на перевезення вантажу враховується плата за охорону. Але оскільки послуги є вкрай неякісними, вантажовідправникам доводиться наймати приватну охорону. Разом з тим, від послуг охорони Укрзалізниці вони відмовитись не можна. Актуальним також залишається питання щодо списання вагонів.

ВАР буде добиватись імплементації взятих на себе зобов’язань в рамках Угоди з ЄС, яка передбачає поділ «Укрзалізниці» на оператора інфраструктури, який залишається  державним, та операторів перевезень, які мають бути приватними і конкурувати один з одним.

Вирішення питання черезсмужжя на полях

«Шахматка» на полях, коли власники паїв самостійно обробляють свої наділи, які можуть знаходитись в різних кінцях поля, утруднює обробіток землі та здорожчує його. Наразі у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №5438-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації земель», який має на меті спростити вирішення питання. Згідно з ним, питання консолідації земель, скількох би власників воно не стосувалось, має розглядатись в рамках однієї судової справи.

Крім того, експерти ВАР працюють над законопроєктом, який вирішує питання оренди польових доріг, за користування якими доведеться платити.

Введення акцизу на солодкі газовані напої

Експерти ВАР у 2022 році візьмуться за підготовку законопроєкту щодо введення в Україні акцизу на солодкі газовані напої. Така практика існує у багатьох передових країнах. Адже науковці доводять: споживання таких напоїв є суттєвим фактором ризику розвитку ожиріння, діабету. Разом з тим, кошти з акцизу на такі напої варто спрямувати на дві програми – боротьба із захворюваннями, які пов’язані з неправильним харчуванням та фінансування програми «Шкільне молоко». Щоб діти почали отримувати в школі певний мінімум молочних продуктів, які їм необхідні для здорового розвитку.

Залишити коментар: