Новини

Врожай – 2021: що чекає аграріїв у цьогорічних загатах?

10.07.2021

Врожай – 2021: що чекає аграріїв у цьогорічних загатах?

Це питання щороку актуальне для всіх: аграріїв, трейдерів, харчової промисловості, зрештою профільного відомства. Турбуються про результат від моменту посіву насіння і до самого моменту збору, бо, незважаючи на технологічне забезпечення, залежність від погодних умов залишається надзвичайно високою. Слід врахувати й ефект несподіваності у настанні форс-мажорних обставин, тому прогнозувати вихід з одного гектару наперед – справа доволі ризикована і невдячна. Але щороку експерти і, особливо, службовці намагаються визначити макроекономічний ефект галузі. Цей рік не є винятком і уже озвучені різноманітні версії остаточного збору врожаю 2021 року: від 65 до 100 млн тонн зернових і зернобобових.

Ознайомившись з публікаціями різних авторів та періодів, розумієш, що чим ближче до збору основної частки врожаю при відсутності негативних погодних умов величина потенційного врожаю зростає. І сьогодні в ЗМІ прозвучала навіть цифра у 100 млн тонн (при об’єднанні усіх позитивних факторів в єдине ціле – прим. ред.). Невідомо, що це за фактори можуть бути, і з якою кореляцією вони повинні вплинути для досягнення такого результату.

Але давайте спробуємо більш детально обґрунтувати ситуацію із потенційним врожаєм сільськогосподарських культур у поточному році. Отож, основними вихідними даними для обрахунку є структура посівних площ та стан погодних умов протягом усього періоду вегетації. Тут не вказували рівень технологічного забезпечення через те, що він у всіх різний, але загалом візьмемо до уваги його відповідність до оптимальних параметрів вирощування у кожній ґрунтово-кліматичній зоні країни.

Погодні умови

Спочатку опишемо стан погодних умов. За основу ми взяли системні спостереження, проведені фахівцями і науковцями мережі науково-дослідних установ Національної академії аграрних наук України, які здійснюють моніторинг у своїх локаціях ведення діяльності у кожному регіоні країни.

Останні дані спостережень вказують на позитивні тенденції у досягненні високого врожаю 2021 року.

Що стосується озимих культур, то вплив погоди на їхній стан можна назвати цілком задовільним і навіть сприятливим. Незважаючи на дещо пізніше від звичайних кліматичних строків відновлення весняної вегетації, а також на тривале похолодання та незначні заморозки, рослини озимини на час настання фази колосіння почуваються на більшості посівних площ порівняно добре. Дощі різної інтенсивності, які відзначалися упродовж квітня та в першій половині травня, забезпечили рослини необхідною вологою, хоча і стали перешкодою у проведенні регламентних робіт по боротьбі з бур’янами в посівах озимини у рекомендовані строки.

Досягнення потенційної продуктивності у ярих культурах буде формуватись протягом наступних 2-3 місяців, тому сьогодні ще зарано говорити про високі показники, особливо це стосується пізніх за строками збирання культур.

Проведене обстеження посівів ярої групи культур свідчить, що рослини ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса знаходяться у фазі кущіння, горох сформував 8-й листок (станом на кінець травня – прим. ред.). Ярі колосові культури продовжують нарощувати вегетативну масу: збільшується їх висота, інтенсивно розвивається вторинна коренева система. Висота рослин ячменю, пшениці та тритикале ярих, а також вівса варіює від 29,9 до 37,7 см, кількість сформованих ними пагонів і вузлових коренів сягає 2,3–3,3 і 3,4–5,3 шт./рослину відповідно. Пошкоджень шкідниками, а також ураження хворобами не виявлено. Занепокоєння викликає значна кількість бур’янів, сходи яких з’явилися після опадів, і вимагає прийняття оперативних рішень щодо доцільності застосування гербіцидів у посівах згаданих культур.

Посіви соняшника та кукурудзи завдяки опадам, які випадали упродовж травня, знаходяться в досить доброму стані, проте низькі температури повітря на початку травня дещо затримали ріст та розвиток гібридів усіх груп стиглості й напряму використання. В цей час при необхідності ефективним є застосування фунгіцидів та інсектицидів, що дозволяє збільшити тривалість функціонування листкового апарату, зменшити ушкодженість зерна і тим самим збільшити рівень врожайності.

Врожай – 2021: що чекає аграріїв у цьогорічних загатах?

Таблиця. Прогнозні показники вирощування сільськогосподарських культур у 2021 році

Загалом за весняний період середня температура повітря склала близько 8,4 ºС, що є близьким до середньої багаторічної норми, але за останні 5 років такий порівняно прохолодний температурний режим відмічався вперше, що для рослин озимих зернових культур, за відсутності значних заморозків, мало більш позитивний ефект, оскільки ріст та розвиток рослин відбувався за відсутності аномально високих температур повітря та посушливої погоди. Середня кількість опадів становила близько 112 мм при середній багаторічній нормі 116 мм. За останні 5 років у цей час більше опадів випадало у 2017 (120 мм) та 2018 (155 мм) рр., менше – в 2019 (110 мм) та 2020 (98 мм) рр.

Таким чином, погодні умови більшої частини травня були сприятливими для росту і розвитку озимих та ярих зернових і зернобобових культур, подальший стан яких буде залежати від наявного гідротермічного режиму та вчасно проведених технологічних заходів по догляду за посівами на завершальних етапах вегетації рослин. Але слід розуміти також і те, що при утриманні посушливої погоди у період наливу зерна, особливо на фоні високих температур повітря, за рахунок отримання мілкого та щуплого зерна частка втраченого врожаю може становити від 10 до 15 %.

Майбутній врожай

Виходячи з офіційних публікацій Державної служби статистики та оперативних даних профільного відомства, площі під зерновими і зернобобовими культурами практично не змінилися: зменшення становить 0,8%. На 14, 6 млн гектарах дещо змінилася структура, адже приріст у посівних площах відбувся лише на пшениці ярій та кукурудзі на зерно. Решта культур українські аграрії висіяли до 5 % менше. Навпаки, зросли площі під соєю, цукровими буряками та соняшником (табл.). Можна зробити висновок про те, що фермери змінили акцент на пізні сільськогосподарські культури та з обережністю віднеслися до озимих культур, особливо ріпаку. Причина зрозуміла: несприятливі погодні умови для висіву та перезимівлі цих культур.

Завдяки сприятливим погодним умовам, які утримувалися протягом усього вегетаційного періоду рослин, фахівці переконані у підвищенні продуктивності для більшості груп сільськогосподарських культур: загалом зернова і зернобобова група – на 12%; технічна група – близько 10%. Винятком є рослини цукрових буряків, де планується зниження урожайності до 10%. Найбільше зростання показника продуктивності буде спостерігатися на площах ячменю, пшениці та жита озимих – понад 20% до попереднього року. Яра група сільськогосподарських культур навпаки не досягне істотного зростання, або навіть допустить зниження урожайності. Детальні розрахунки за кожною культурою оприлюднені й економістами ННЦ «Інституту аграрної економіки», які вказують на подібні результати.

Фактична структура посівних площ у 2021 році, а також очікувана продуктивність сільськогосподарських культур дозволяють зробити наступні висновки. Збільшення валового збору зернових і зернобобових культур відбудеться переважно за рахунок досягнення рекордних врожаїв озимої пшениці – на рівні 28,5 млн т та озимого ячменю – 3,9 млн т, а також збільшення до 31,1 млн т урожаю кукурудзи на зерно, яка займає найбільшу частку в українському короваї. Свої позиції збереже і ярий ячмінь, врожай якого планується на рівні 4,4 млн т.

Найбільше зростання врожаю очікується по озимому ячменю (+ 17,3 %), озимій пшениці (+ 15,9 %), сої (+ 12,9 %), озимому житу (+ 11,7 %). Серед ярих зернових і зернобобових культур найбільше зростання прогнозується по кукурудзі на зерно (+ 10,8 %) та гороху (+ 6,0 %). Виробництво соняшнику в нинішньому році збільшиться на 8,5 %, цукрових буряків – на 2,3 %.

Прогнозні величини обсягу валового збору за всіма культурами розраховувалися переважно за середньозваженим сценарієм, який свідчить про можливість досягнення 70,5 млн тонн зернових і зернобобових культур; соняшнику 14,2 млн тонн, сої – 3,1, ріпаку – 2,5.

Звичайно, можна розглядати як оптимістичні, так і песимістичні сценарії. За першим експерти стверджують про отримання від 80 до 96 та навіть 100 млн тонн збіжжя зерна. Інший варіант може наблизити нас до реалій 2020 року з показником 65-67 млн тонн.

Зрозуміло, що остаточний результат буде формуватися залежно від погодних умов протягом періоду календарного року, що залишився для збору усього врожаю. І, цілком ймовірно, може як збільшитись у підтвердження нинішнього потенціал галузі, так і знизитися до нижчих показників. Сподіваємося, що отримане збіжжя дозволить задовільнити усі потреби аграріїв для завершення успішного сільськогосподарського року.

Підготував

Сава Андрій, д.е.н., с.н.с.

У статті використано такі джерела:

http://www.naas.gov.ua, https://uga.ua,

http://www.ukrstat.gov.ua, https://agro.me.gov.ua

Залишити коментар: