Обладнання

Використання альтернативних джерел тепла в аграрних сушилках

04.11.2016

Компанія “Stela Laxhuber GmbH” (засновник інжинірингової компанії “Stela Engineering GmbH”) займається виробництвом сушильних установок з нагрівом на біомасі з 2004 року. Дана компанія пропонує два варіанти зниження залежності від таких традиційних для України видів палива, як природній газ та дизпаливо:

1) Використання надлишкового тепла від існуючих процесів (наприклад, гарячої води від конегераційних установок, пару від парових котлів, димових газів, біогазу). В цьому випадку досягається найбільший економічний ефект. Перетворення гарячої води, пару, або димових газів у гаряче повітря відбувається за допомогою теплообмінників, які встановлюються у секціях входу холодного повітря. Можливе також переобладнання існуючих сушильних установок.

Приклад використання гарячої води  у зерносушилках компанії STELA:

Певним недоліком використання для нагріву тільки гарячої води є те, що для сушіння кукурудзи температура гарячого повітря має становити 120-130 °С, а існуючі контури гарячої води можуть забезпечити тільки 100 °C. Також є деякі втрати у трубопроводах, тому  температура гарячого повітря буде максимум 93 °С.  Для сушіння пшениці, ріпаку, сої або соняшнику цього достатньо, але занадто мало для кукурудзи. В цьому випадку компанія STELA рекомендує встановлювати додаткові газові горілки (це може бути як природній або зріджений газ, так і біогаз). Дані горілки можна розміщувати як всередині сушарки (як у стандартних моделях) так і з допомогою прямих або непрямих повітряних нагрівачів. Приклад:

Ця система може використовувати також дизпаливо (з пальниками “Weishaupt”), або обладнуватись комбінованими пальниками (газ +дизпаливо).

Для маслоекстракціних заводів цікавим є використання для сушіння пару, адже пар використовується у їхньому технологічному процесі,  палива (лушпиння соняшнику) для спалювання на таких підприємствах є надлишки. При будівницві нового або реконструкції існуючого МЕЗу варто закласти в проект парогенератор із певним запасом потужності, щоб у майбутньому можна було встановити сушилку з паровими теплообмінниками.

Прикладом використання пару при сушінні соняшнику може бути сушилка встановлена для компанії “Allseeds Black See”. Сушилка має потужність 60 т/г соняшнику. У випадку якщо пару не буде, або його буде недостатньо, сушилка також обладнана газовою горілкою. Оскільки при сушінні соняшнику та інших олійних культур є небезпека займання, сушилка оснащена додатковою системою запобігання пожежі та системою пожежогасіння.

2) Біопаливо, яке спалюється безпосередньо для одержання тепла.

При безпосередньому спалюванні біопалива, компанія STELA співпрацює з багатьма вітчизняними та іноземними виробниками теплогенераторів.

Одним із прикладів роботи такої сушильної установки є сушарка моделі MDB-XN-1/18-S, яка встановлена у 2013 році в Черкаській області. Дана сушарка працює без газу чи дизпалива, тільки на відходах деревини (щепа) та качанах кукурудзи. Продуктивність сушарки: 60 т/г пшениці (з 19 до 15%), або 22,5 т/г кукурудзи (з 30 до 15%). Качани кукурудзи збираються при обмолоті кукурудзи за допомогою спеціальної насадки до комбайнів, за допомогою якої також знижується витрата палива комбайнами.

Ця сушарка обладнана системою автоматичної подачі палива:

Двома теплогенераторами компанії “Bioflamm” потужністю 3250 кВт кожен (в непрямому режимі роботи) та двома непрямими повітронагрівачами, які мають додаткові теплообмінники на вході холодного повітря:

При використанні біопалива компанія STELA рекомендує використовувати непрямі повітронагрівачі: це унеможливить ризик виникнення пожежі та  передачі запаху диму в продукт (це особливо важливо при виконанні експортних контрактів).

Ще один приклад використання теплогенератора на біопаливі та непрямого повітронагрівача.

На сьогодні ми постачаємо на ринок не тільки зерносушилки, ми пропонуємо клієнтам сучасні технології для зберігання зерна, що надаються сертифікованими іноземними партнерами, які пропонують спеціалізовані продукти найвищої якості.

Протягом багатьох років ми представляємо американського виробника силосів “Brock” та польського виробника силосів “BIN” і німецького виробника засобів для попереднього очищення зерна “Gebr. Ruberg”. Ми також пропонуємо транспортні технології, представлені двома скандинавськими виробниками: “SKANDIA” і “JEMA”. Американська технологія “HUTCHINSON GrainPump” набула великої популярності серед транспортних систем в останні роки. Уже багато років ми представляємо також німецького виробника лабораторного обладнання “Pfeuffer”.

Автор: Януш Андрій Михайлович, представник “Stela Engineering GmbH” в Україні