Новини, Рослинництво

Вирощуємо якісно: технології захисту культур від компанії «Сингента»

30.06.2021

ПАП «Агропродсервіс» – успішне агропідприємство, яке постійно цікавиться новинками в агровиробництві та активно вивчає нові підходи у вирощуванні с.-г. культур. Задля цього підприємство тісно співпрацює з провідними компаніями, які є флагманами у впровадженні прогресивних рішень та прийомів. Серед них уже багато років чільне місце  посідає компанія «Сингента» – світовий лідер, що займається виробництвом і продажем продукції для аграрної галузі.

На території ПАП «Агропродсервіс» розташоване демо-поле компанії «Сингента», на якому продемонстровані рішення для захисту посівів сої, кукурудзи, соняшнику, озимих пшениці, ячменю і ріпаку.

Відвідати демо-поле «Сингента», ознайомитися з результатами його роботи, дізнатися про новинки, які компанія пропонує на вітчизняному ринку, аграрії мали змогу 22-25 червня. Саме у ці дні на базі ПАП «Агропродсервіс» у с. Настасів Тернопільського р-ну відбувалася найбільша аграрна подія року в Західній Україні – форум «Нове Зернятко-2021». Компанія «Сингента» виступила головним партнером заходу.

Редакція журналу «АгроЕліта» теж не оминула увагою цей захід. Тож ділимося з вами цікавинками, про які нам розповіли фахівці компанії «Сингента».

Технологія захисту сої

Михайло Дегодюк, регіональний технічний експерт компанії «Сингента» у Рівненській та Волинській областях:

«Компанія «Сингента» пропонує системи захисту різних культур залежно від кліматичних умов регіону, типу ґрунтів тощо.

На демо-полі «Сингента» посіяно близько 2 га сої, на яких ми демонструємо систему захисту цієї культури. А саме: насіння було оброблено новим фунгіцидним протруйником Вайбранс® RFC та інокулянтом Атува®. Вайбранс® RFC – це системно-контактний фунгіцидний протруйник, до складу якого входять седаксан (25 г/л), флудиоксоніл (25 г/л) та металаксил-М (37 г/л).

Вирощуємо якісно: технології захисту культур від компанії «Сингента»

Михайло Дегодюк, регіональний технічний експерт компанії «Сингента» у Рівненській та Волинській областях

Формуляція RFC – Rhizobium Friendly Compounds (дружня для бактерій формуляція), спеціально розроблена для обробки насіння разом з інокулянтом та не впливає на життєздатність бульбочкових бактерій.

В основі протруйника лежить інноваційна діюча речовина седаксан – перша молекула від компанії «Сингента», розроблена спеціально тільки для обробки насіння.

Седаксан – діюча речовина, що відноситься до інгібіторів сукцинатдегідрогенази (SDHI). Седаксан бере участь на рівні енергетичного обміну в клітинах патогену і пригнічує метаболізм грибів шляхом зв’язування ферменту сукцинатдегідрогенази в процесі клітинного дихання.

На додаток до контролю широкого спектра хвороб, він має унікальний фізіологічний вплив на рослину, який забезпечує міцніші, здоровіші корені для найбільш раціонального використання доступної вологи на ранніх фазах розвитку і в повній мірі мінерального живлення з ґрунту. Здорове коріння – сильна рослина.

Седаксан має широкий спектр контролю патогенів та найкращий у своєму класі контроль ризоктонії.

Флудиоксоніл після посіву рівномірно розподіляється в ґрунті навколо насінини та закріплюється у ґрунтово-поглинаючому комплексі.

Діюча речовина флудиоксоніл пригнічує ріст міцелію, діє на утворення клітинних мембран та синтез амінокислот. Цей механізм дії характерний тільки для групи фенілпіролів, тому дана діюча речовина має унікальну біологічну ефективність.

Флудиоксоніл є еталоном з контролю одного з найнебезпечніших патогенів, що уражує сходи сої, – фузаріозу.

Металаксил-М – високосистемна діюча речовина тривалої дії з класу феніламідів, що швидко поглинається насінням і рівномірно розподіляється по рослині після проростання. Крім того, він перерозподіляється в ґрунті поблизу насіння, звідки пізніше вбирається корінням і потім засвоюється рослиною. Таким чином, захищається не тільки насіння і проросток на самій ранній і найбільш вразливій стадії росту, а й забезпечується тривалий захист від вторинних інфекцій.

Металаксил-М інгібує синтез нуклеїнових кислот, що призводить до уповільнення і порушення мітозу клітин патогену. Це єдина діюча речовина, що володіє фунгіцидною дією проти класу ооміцетів. Контролює такі хвороби сої, як пероноспороз та пітіозна коренева гниль.

Такий склад діючих речовин у протруйнику Вайбранс® RFC забезпечує максимальний фунгіцидний захист від широкого спектра насіннєвої та ґрунтової інфекцій при вирощуванні сої.

Атува® – це новітній інокулянт, що відповідає сучасним вимогам сільгоспвиробників, які вирощують сою. Він містить суміш високоефективних штамів бактерій Semia 5079 і Semia 5080 роду Bradyrhizobium japonicum із титром не менше ніж 2×10*10 КУО/мл. Це найвища концентрація в препараті серед наявних на ринку України пропозицій. Обробка інокулянтом Атува®  забезпечує 7 млн бактерій на кожній насінині, що втричі більше, ніж у найближчих конкурентів.

Технологія Osmo Protection, за якою створено інокулянт Атува®, дає змогу потовщити стінку мембрани бактерії, що забезпечує вищий ступінь її захисту від висихання після обробки насіння. Крім того, ця технологія створює додатковий бар’єр від хімічного й температурного стресів.

Інокулянт Атува® наносять на насіння разом із протектором Премакс®, який виконує три головні функції:

  • Рівномірне нанесення бактерій на насіння;
  • Додатковий захист від висихання клітин;
  • Живлення бактерії в період між обробкою насіння і проростанням рослин.

Препарат Атува® рекомендовано застосовувати в комбінації з такими протруйниками, як Максим® Адванс і Вайбранс® RFC. Вони не тільки не містять діючих речовин, які негативно впливають на життєздатність бактерій, а і їхню формуляцію спеціально розроблено для обробки насіння сої разом з інокулянтом.

Завдяки інноваційним рішенням обробляти насіння інокулянтом Атува® можна за 120 днів до посіву без утрати ефективності бактерій, що є вагомим чинником в економії часу і ресурсів.

Гербіцидний захист проведено препаратами Дуал Голд® та Гезагард® для боротьби з однорічними дводольними і злаковими бур’янами, в тому числі й хрестоцвітними, що є значною проблемою для цього регіону. Також внесено грамініцид Фюзілад Форте®. За необхідності буде застосовано інсектициди контактно-кишкової дії Ампліго® для контролю лускокрилих шкідників, таких як акацієва вогнівка та чортополохівка, і Вертимек®, що надійно контролює  павутинного кліща.

Наразі на демо-ділянках ситуація гарна, препарати спрацювали добре – бур’яни відсутні. Проявів хвороб теж немає. Це свідчить про те, що фунгіцидний протруйник зі своїми завданнями справляється на відмінно. Також найближчим часом планується обробка посівів фунгіцидом Амістар® Голд, для захисту рослин від комплексу хвороб, таких як септоріоз, альтернаріоз, аскохітоз, пероноспороз, біла гниль та ін., що значно можуть знизити продуктивність рослин. Завдяки вказаній схемі захисту, плануємо отримати врожайність на рівні 4 т/га».

Захистимо соняшник разом із компанією «Сингента»

Сергій Радчук, регіональний технічний експерт компанії «Сингента» у Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях:

«На демо-полі на базі ПАП «Агропродсервіс» «Сингента»  заклала кілька дослідів з використання ретардантів, а саме препарату Сетар®, який у кінці 2020 року компанія зареєструвала в якості фунгіциду і ретарданту на посівах соняшнику.

Отже, закладено 4 демо-ділянки з різними варіантами захисту соняшнику для Лісостепу та Полісся.

Перша ділянка – це контроль: без внесення ретарданту. Другий варіант – застосування фунгіциду Амістар® Голд; третій – внесення ретарданту Сетар®; четверта ділянка – внесення ретарданту Сетар® та фунгіциду Амістар® Екстра.

Вирощуємо якісно: технології захисту культур від компанії «Сингента»

Сергій Радчук, регіональний технічний експерт компанії «Сингента» у Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях

Детальніше хотів би зупинитися на препараті Сетар®.

Сетар® – високоефективний фунгіцид та ретардант, що містить у своєму складі дві діючі речовини триазольної групи: дифеноконазол (250 г/л), який забезпечує захист від основних хвороб соняшнику, та паклобутразол (125 г/л), що відповідає за рістрегулятивні властивості.

Загалом, чи справляється ретардант Сетар® зі своїми функціями, можна буде побачити у фазі цвітіння соняшнику, а в кінці вересня отримаємо дані щодо врожайності, й тоді зробимо остаточні висновки.

Проте вже зараз помітно, що на ділянках, де внесено лише Сетар® і Сетар® з Амістар® Екстра висота соняшнику дещо нижча, краще розвинена і міцніша коренева система та стебло, а в сукупності з ефективним фунгіцидним захистом ми зберігаємо листовий апарат здоровим протягом тривалого часу, що в майбутньому якісно позначиться на врожайності. Також можна відмітити, що дифеноконазол – діюча речовина, що входить до складу препарату Сетар®, успішно контролює хвороби, які уражають соняшник на початкових етапах, а саме:  септоріоз, альтернаріоз, фомоз.

Краще попередити, ніж лікувати!

Світлана Чоні, менеджер з технічної підтримки й розвитку протруйників компанії «Сингента», що є лідером у дослідженні та впровадженні інновацій протруєння, розповіла про важливість застосування протруйників – препаратів, які використовуються для забезпечення стійкості рослин до потенційних небезпек у вигляді комах-шкідників та грибкових захворювань:

«Обробка насіння – найвигідніший спосіб захистити його сьогодні. Основна перевага протруйників компанії «Сингента» у тому, що ми можемо підбирати їх склад відповідно до вимог, які диктує фітопатологічна ситуація тієї чи іншої країни. Наразі в Україні до основного портфоліо компанії входить чотири протруйники: два  інсектицидно-фунгіцидні й два фунгіцидні.

Отже, для чого застосовувати протруйники?

Вирощуємо якісно: технології захисту культур від компанії «Сингента»

Світлана Чоні, менеджер з технічної підтримки й розвитку протруйників компанії «Сингента»

Актуальною проблемою для Західної України є сажкові хвороби. Тут присутні всі три види сажки: летюча, тверда і карликова. А за останні 4 роки розвиток сажкових хвороб зріс у 4–5 разів.

Основна проблема поширення інфекції – це, передусім, нехтування технологіями і організаційно-господарськими заходами. Тобто, сільгоспвиробники настільки звикли покладатися на хімічно-активні компоненти, і прагнуть знайти, так би мовити, «чарівну таблетку», яка вирішить усі їхні проблеми. Однак так не буває. Насамперед, ми знехтували апробацією посівів, не дотримуємося просторової ізоляції, сівозміни. Тому «чарівна таблетка», навіть, якби вона й була, не допоможе.

Проте, з сажковими хворобами можна боротися. Їх поширення наразі контролюється певними діючими речовинами, наприклад, тверду та летючу сажки буде контролювати така діюча речовина як тебуконазол, що входить до складу протруйників. І норма тебуконазолу має складати від 20–30 г на 1 т насіння. Адже менші дози цієї речовини сприятимуть виникненню нових рас, проконтролювати які буде дуже важко.

Усі протруйники компанії «Сингента» містять у своєму складі тебуконазол, вони збалансовані таким чином, щоб відповідати умовам України.

Крім того, сучасний протруйник повинен містити мінімум дві діючі речовини фунгіцидного напряму, оскільки суттєво змінилися кліматичні умови, і погода та природа перестали бути регулюючими чинниками. Раніше були фізіологічні зими: температура повітря опускалася до -5 ⁰С  і трималася 5 тижнів поспіль. Цей період давав змогу проконтролювати велику кількість хвороб. Сьогодні ж зими як такої немає взагалі, і всі інфекційні хвороби, присутні в ґрунті, виживають на 98 %. Відповідно, баланс порушився. Раніше основним завданням захисту насіння було  проконтролювати інфекції, що є на насінні, оскільки ґрунт «контролювала» природа. Зараз ми повинні контролювати і те, і інше. Для цього й потрібні дві діючі речовини у складі протруйників: одна системної, інша – контактної природи, – щоб знезаразити ґрунт. Тому протруйники компанії «Сингента»  містять таку діючу речовину як флудиоксоніл – це еталон європейського контролю захисту від ґрунтових інфекцій  (фузаріуму, кореневих і прикореневих гнилей та ін.).

Ще одна діюча речовина, яка має як контактні, так  і частково системні властивості, – це наша нова синтезована молекула седаксан, що зробила революцію в захисті насіння. За допомогою седаксану можна контролювати збудників як уже розповсюджених хвороб, так і тих, що активно набирають обертів внаслідок кліматичних змін. Особливо він ефективний у контролі карликової сажки та надає максимальний захист від ризоктоніозної кореневої гнилі.

Також ця молекула має стимулюючий вплив на кореневу систему: там, де було застосовано седаксан у повній нормі,  коренева система рослини розвивається активніше і швидше навіть попри нестачу вологи.

Ще однією перевагою седаксану є те, що ця молекула – єдина в Україні, здатна проконтролювати тифульоз у межах 90 %. Особливо це актуально для посівів, що йдуть після ріпаку.

Наостанок хотіла б наголосити, що для досягнення максимального ефекту, обробка насіння має здійснюватися лише кваліфікованим персоналом на спеціальному сучасному обладнанні, оскільки саме в заводських умовах можливе дотримання основних вимог, які висуваються до якісного протруювання насіння».

Анна Артим

Залишити коментар: