Рослинництво

Високий урожай картоплі за будь-якої погоди: «Яловицька агротехнологія» та «Азотер-Україна» діляться секретами успішного вирощування

13.08.2020

Картопля – другий хліб! Так здавна вважають українці, адже важко уявити, що б ми їли сьогодні, якби з наших столів зник цей продукт.

Чимало городників висаджують картоплю на присадибних ділянках для власних потреб, а для деяких фермерів вирощування цього овочу сьогодні є прибутковим видом аграрного бізнесу.

Яскравим прикладом успішного господарювання є ТзОВ «Яловицька агротехнологія», що розташоване у селі Яловичі Млинівського району Рівненської області. Господарство відоме на всю Західну Україну, адже тут вирощують, без перебільшення, найсмачнішу та найякіснішу картоплю. Як їм це вдається, що потрібно, аби досягти успіху у картоплярстві, з якими труднощами доводиться стикатися та як їх долати – про це та багато іншого редакції журналу «АгроЕліта» розповіла засновниця товариства Любов Іларіонівна Біренс.

Пані Любове, розкажіть, як виникло господарство?

– Цьогоріч «Яловицька агротехнологія» відзначатиме свій 15-річний ювілей. Свій початок господарство бере в далеких 90-их, коли мій батько Іларіон Могильчук заснував невеличке підприємство, маючи в обробітку лише 7 гектарів землі. На той час ми з чоловіком Генріхом Біренсом проживали у Нідерландах. Згодом чоловік захотів ближче познайомитися з Україною, тож ми завітали у гості. Мальовнича краса нашої землі, безкраї поля, щирі люди так сподобалися Генріху, що він вирішив тут залишитися і допомагати тестеві розвивати фермерську справу. Я підтримала таке рішення.

У Вашого чоловіка був досвід у веденні сільського господарства?

Жодного досвіду. За освітою він інженер-мореплавець, проте в Нідерландах у нього багато знайомих, котрі успішно займаються насінництвом, зокрема й картоплі, тож вирішив теж спробувати. Разом із батьком вони заснували нове господарство – ТзОВ «Яловицька агротехнологія». Починали з 50 гектарів, із кожним роком нарощували земельний банк, на сьогодні він становить 420 гектарів. Профільна культура в нас – картопля, крім неї вирощуємо озиму цибулю та насіннєвий часник, для дотримання сівозміни (адже картоплю на одному й тому ж полі садимо лише раз на чотири роки), сіємо гречку, ячмінь, пшеницю та сою.

Звідки черпали знання?

Вчилися ми на власних полях, також постійно консультувалися з нідерландськими друзями Генріха, читали багато літератури, радилися з українськими агрономами.

За той час набралися досвіду, багато дізналися про вирощування картоплі, і 2018 року наше господарство отримало офіційний статус насіннєвого. А 2019 року воно було визнано лідером галузі на Рівненщині.

Які сорти найбільш популярні?

Ми працюємо з провідними селекційними компаніями такими як «Європлант» (Німеччина), «Норіка» (Німеччина) і «HZPC» (Нідерланди).

Загалом вирощуємо 20 сортів, 11 сортів зареєстрували цього року, деякі сорти ще в процесі реєстрації. Майже всі з них – високоврожайні.

Одним із наших улюблених сортів є Мадейра (селекції «Європлант»). 2017 року ми вирішили ризикнути та завезли супереліту, а наступного року вже мали еліту в Україні. Сорт середньоранній, преміум якості, високоврожайний (у кінці сезону ми зібрали 650 тонн, тобто врожайність становила 30-35 т/га, що є гарним показником для насіннєвих бульб), має чудові смакові якості.

Також дуже популярним є сорт Беллароза («Європлант»). Це ранній сорт, широковідомий в Україні ще з 2003 року. Він стабільний, придатний до будь-яких погодних умов: чи то затяжні дощі чи посуха – Беллароза завжди показує свій потенціал – 35-40 т/га. Має високу товарність і лежкість та вирізняється чудовим смаком.

Досить гарно показує себе новий сорт Сорая («Норіка»). Він саме в процесі реєстрації в Україні. Це середньостиглий, стресостійкий сорт, що відмінно підходить для цьогорічних погодних умов і характеризується високою врожайністю.

Ще один теж новий сорт – Таурус (зареєстрований в Україні лише цього року). Це чіпсовий сорт, що належить до ранньої групи, має відповідний біохімічний склад, легкий у вирощуванні, дуже стійкий до стресу та посухи. Цього року ми вперше посадили його на замовлення фірми «Чіпси Люкс», з якою співпрацюємо та вирощуємо для них різні сорти картоплі.

– Які технології застосовуєте для вирощування та зберігання картоплі?

– Упродовж всієї вегетації ми застосовуємо полив, що виключає ризики, пов’язані з посухою, адже без води виростити високоякісне насіння неможливо. Також маємо всю сучасну спеціалізовану картопляну техніку: саджалку, гребенеутворювач, комбайн для збирання бульб тощо. Наступного року плануємо трохи оновити технічний парк.

За європейською технологією побудували сховище на 3 тис. тонн одночасного зберігання, яке обладнане потужною вентиляцією.

– Хто є вашими клієнтами?

– Наше насіння реалізуємо по всій Західній Україні. Працюємо як з великими та середніми виробниками, які купують бульбу вантажівками, так і з дрібними фермерами, які беруть від однієї сітки. Для цього поставили сортувально-фасувальну лінію і пакуємо бульби в сітки по 18–20 кг. Ми на власному досвіді переконалися, що якісну насіннєву картоплю придбати сьогодні важко, а для нас важливо, щоб кожен клієнт був задоволений. Гарна репутація для нашого господарства – понад усе!

– З якими проблемами доводиться стикатися господарству цього року та як їх долаєте?

– Цей рік для картоплярів дуже важкий, особливо це стосується погодних умов: спершу були сильні холоди, потім спека, далі затяжні дощі не давали вийти в поле. На щастя, нам вдалося впоратися з цим, усі роботи – від обробітку ґрунту, підживлення до внесення пестицидів ми провели вчасно.

Окрім традиційних препаратів, щоб захистити насіння під час посадки від шкідників і патогенів, які залишилися у землі та можуть призвести до серйозного зниження врожаю, а також додатково посилити засвоєння рослинами макро- і мікроелементів, на всіх посівах картоплі вже четвертий рік поспіль ми застосовуємо біопрепарати словацької компанії «Азотер Трейдинг». Зокрема, вносимо  комбінований препарат «Азотер Ф» (Azoter F). Цей біопрепарат, окрім живлення рослини азотом і фосфором, ще й уберігає рослини від серйозних хвороб. Результатом дуже задоволені, і цього року препарат теж показав себе якнайкраще:  зважаючи на погодні умови,  які були ідеальними  для патогенних мікроорганізмів, він спрацював чудово. Це видно неозброєним оком – картопля на полях милує зір.

Корисні бактерії, які рятують культури

Детальніше про компанію та мікробіологічні препарати, які допомагають захисти культури від патогенної флори, що є у ґрунті, нам розповів директор ТзОВ «Азотер Україна» Віктор Матрунчик.

Компанія ТзОВ «Азотер Україна» працює з 2012 року. Основна сфера діяльності – просування продукції словацької фірми «Азотер Трейдинг» С.Р.О., а також надання консультацій щодо різних аспектів технологій вирощування сільгоспкультур на основі використання біопрепаратів серії «Азотер». Ми гарантуємо покращення якості сільськогосподарської продукції та підвищення ефективності вирощування культур, завдяки зниженню витрат на добрива та засоби захисту рослин, – каже пан Віктор.

– Розкажіть про препарати «Азотер», які пропонує компанія?

Біопрепарати «Азотер» – природного походження, у кожній краплі препарату, внесеного в ґрунт, – мільярди природних бактерій. Вони дають рослинам азот (беруть його з ґрунту та повітря, а коли відмирають – віддають зелені) та фосфор, який витягують із недоступних форм у ґрунті. Підвищують стресостійкість рослин.

Всі  наші  добрива з  біофунгіцидами. Вони покращують  кореневу  систему  рослин, відроджують зелень під час посух і після надмірних злив,  збільшують урожай і захищають від шкідників.

– У чому переваги препарату «Азотер Ф», який на своїх полях використовує господарство «Яловицька агротехнологія»?

Біопрепарати «Азотер Ф» – це розширена форма біодобрива «Азотер», що дозволяє виростити екологічно чисту продукцію, та відновити природну родючість ґрунту. Бактерії «Aзотер Ф», після внесення у ґрунт, виробляють достатню кількість азоту, фосфору та фітогормонів росту, гриб Trichoderma sp.  знищує фузаріоз за один вегетативний період (спори Fusarium у ґрунті), а  популяції таких патогенів, як фітофтора, альтернарія та багато інших,  зменшує на 60%.

Цього року такий захист особливо популярний через погодні умови, адже є велика загроза кореневих гнилей. Проте погодні негаразди трапляються щороку: чи то сильні дощі, чи аномальна спека та посуха, тож треба бути завжди на сторожі.

Найкращий варіант захисти майбутній урожай – це профілактика ще до посіву, адже якщо не дати захисту чи внести недостатньо, то насіння може погано зійти, а то й узагалі зігнити в землі. А лікувати хворі рослини не лише дуже складно, а й дорого.

– Розкажіть про співпрацю з ТзОВ «Яловицька агротехнологія».

Ми співпрацюємо з 2016 року, починали з 5 гектарів, сьогодні ж всі поля насіннєвої картоплі в господарстві садять разом із нашими біопрепаратами «Азотер Ф».

Результатом і ми, і господарство задоволені: гарний урожай і гарна якість культур.

Також зазначу, що застосування наших біопрепаратів сприяє тому, що картопля, отримуючи перероблений мікроорганізмом азот не в хімічній, а в природній формі, краще зберігається у складах, і не гниє.

– На яких ще культурах можна застосовувати препарати «Азотер»?

Окрім картоплі, препарат рекомендовано для кукурудзи, цукрових буряків, соняшнику, зернових та овочів.

Анна Артим

Залишити коментар: