Виставки

Виставка-ярмарок “Екопродукт 2014», Львів, 31 жовтня – 1 листопада 2014 р.

03.11.2014

Господарі, які нині вирішили реалізувати власну сільськогосподарську продукцію, ринки збуту обирають самі. І їдуть туди, де їм добре, затишно й безпечно. І де їх чекають. Навіть незважаючи на довгу дорогу у декілька сотень кілометрів.

Знаючи про актуальний і сучасний захід, який нещодавно проводив гуртовий ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» і який стосувався органічної продукції, з Чернігівщини до Львова вирушила ціла делегація з найкращим екологічно-чистим продуктовим крамом під орудою заступника директора департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Риммою Олексенко. Гостей із Сіверського краю розташували не десь у глибинці ринку, а на головній його площі перед входом у торговий центр. Тут ціле містечко з яток.

Разом з покупцями зупиняємось біля однієї з них. На місці продавчині з приватної агрофірми «Тарасівка», що в Коропському районі, – начальник відділу розвитку сільських територій Чернігівської облдержадміністрації Олена Ячна. Вона з пошаною називає свою продукцію «смачним здоров’ям». На полях цього господарства вже понад  чотирнадцять років не застосовують мінеральні добрива та ядохімікати. Переробка сировини здійснюється за натуральними і традиційними рецептами, відмовившись від ароматизаторів, консервантів, добавок, ГМО. У запропонованому асортименті – аж п’ять видів органічного масла, органічні молоко, вершки, сир, хліб житній на заквасці, олія з льону. Але найголовніше, що усі ці здорові харчі сертифіковані «Органік стандарт» (UA – BIO – 108), сертифікатом, що рівнозначний постанові ради ЄС. Покупців чимало. Роздивляються, прицінюються, бо товар дещо дорожчий від традиційного, який вживаємо щодня. Хоча й не скажеш, що вартість еко-продуктів аж дуже збіднила б гаманці. Наприклад, органічна гречка – 7 гривень, молоко – 17, півлітра сметани – 27 гривень, кілограм еко-борошна – 15 гривень. Дегустують і ніхто не полишає ятку без смаколиків. Отже, сподобалось!

Підходимо до однієї з яток Гільдії медоварів України. Біля своєї численної продукції Володимир Дмитрук. Він же й голова Волинського обласного осередку медоварів, почесний пасічник України. Пригощає питними медами з багатовіковою історією. Вони й справді смачні, а також цілющі та поживні, – каже пан Володимир, – Не поступаються виноградним винам, навіть найдорожчим і найвишуканішим його сортам, а часом й перевершують їх. «Думка воду п’є, а одвага – мед», «Мед од ста хвороб», – кажуть у народі.

Розпочинаючи прес-конференцію заступник директора гуртового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар», Клавдія Гордієнко, розповіла про те, що на виставці «Еко – продукт – 2014», представлено органічну продукцію майже зі всієї Україну. Якщо екологічно-чиста продукція буде сертифікована, то матимемо попит в ЄС.

Виставку-ярмарок організовано з ініціативи виробників Чернігівської області. Вони вже були у нас на семінарі й запропонували провести подібну виставку як сьогодні, – ділиться з присутніми Клавдія Максимівна. – Хочемо підписати угоду з представниками Житомирської області щодо постачання до Львова молочної продукції («Оrganik milk»). Серед медоварів у виставці-ярмарку взяли участь представники Київської, Львівської, Волинської, Тернопільської, Івано – Франківської, Закарпатської областей. Діє 28 яток. Переконана, що ця виставка – не перша й не остання. Люди захочуть купувати еко-продукцію на «Шуварі». Покупці, які прийшли до нас сьогодні, радо дегустували продукцію харчування і їм це сподобалося. Ми готові проводити у нас й міжнародну виставку органічної продукції. Будемо пропагувати цю ідею. Хочемо, щоб українська нація була здорова, – підсумувала К. Гордієнко.

Керівництво гуртового ринку сільськогосподарської продукції «Шувар» та його колектив воістину прагнуть встигнути за стрімким часом щораз пропонуючи своїм покупцям все нові й нові форми співпраці. Про високий рівень виставки та семінару, тема якого: «Перспективи розвитку ланцюгів збуту органічної продукції на Західній Україні» передусім підтверджує участь у заходах авторитетних вітчизняних та міжнародних експертів, діючих проектів. Зокрема проекту  Американського агентства з міжнародного розвитку (USAID) «Агроінвест», датського проекту «АгроЛьвів», швейцарсько-українського проекту «Розвиток органічного ринку в Україні», Федерації органічного руху України, Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL), державного Центрального інституту нагляду та перевірки у сфері сільського господарства Чеської республіки. Нині, звичайно, нелегко організувати подібні зустрічі та презентації, а ще відповідальніше – зробити їх цікавими, а, отже, й корисними для широкого загалу. Але до такої роботи в сучасних умовах ринку «Шувар» не звикати, бо певний досвід уже є.

Про підвищення рівня обізнаності, можливості та перспективи розвитку органічного виробництва йшлося на семінарі. Його учасники – фермери, представники сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, керівники міжнародних проектів Департаментів  агропромислового розвитку ОДА. Усі вони зацікавлені в подальшому розвитку органічного виробництва й медоваріння. Але найголовніше, щоб система збуту виготовленої органічної продукції господарств удосконалювалась і діяла. Було активне обговорення та дискусії. Модератор зустрічі – радник директора ринку «Шувар» Іван Стефанишин, відомий в аграрних колах як експерт-аналітик. Там, де він бере участь – там традиційно завжди цікаво, люди вільно висловлюються про те,  що їх болить й хвилює. Іван Миколайович глибоко переконаний, що, створивши умови для збільшення реалізації сільськогосподарської продукції, можна через її виробників інвестувати у сільські території колосальні кошти. Одним з дієвих інструментів може стати кооперація, вкладання коштів в інфраструктуру, впровадження інноваційних технологій, орієнтованість виробників на вимоги ринку щодо якості та ціни. І з усім цим не має часу на розкачування.

Євген Милованов, Голова Правління Федерації органічного руху в Україні відзначив, що 5-7 років тому у нашій державі почав діяти внутрішній ринок органічної продукції. І подібна виставка – ярмарок та семінар – найбільш відверта форма презентації екологічно-чистих продуктів та нових ідей. Місце, де можна задати гострі запитання, перевірити якість продукції, спробувавши їх на смак. Львів стає знаковим щодо презентації органічної продукції. Органічний рух підтримують на Івано-Франківщині, Закарпатті. Це вселяє оптимізм. Позитивні тенденції тісно пов’язані із вступом у дію Закону України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», який, не затягуючи, необхідно привести у відповідність до міжнародної системи сертифікації та виробництва сільськогосподарської продукції. Без цього ми ні на які ринки системно не вийдемо.

Іржі Урбан, експерт FiBL біоінституту (Чеська Республіка) та Чеської державної інспекції з питань органічного сільського господарства відзначив, що органічне виробництво є чудовим прикладом багатофункціонального сільського господарства, оскільки, крім виробництва високоякісних продуктів, воно також передбачає захист оточуючого середовища, забезпечення хороших умов утримання тварин, а також сприяє зайнятості сільського населення.

Органічне сільське господарство поєднує в собі традиції нововведення та науку з метою поліпшення стану навколишнього середовища та сприяння розвитку справедливих взаємовідносин і належного рівня життя. Ми не випадково довірили Львову бути пілотним проектом співпраці виробників органічної продукції з державними органами влади, – каже Іржі Урбан. – Тут уже є напрацювання стосовно фінансової допомоги суб’єктам господарювання, які виробляють органічну сільськогосподарську продукцію, часткової компенсації вартості проведення сертифікації. Нині такої підтримки від влади насамперед потребують виробники молочної і м’ясної продукції.

Заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА, Роман Верещинський, повідомив, що завдяки підтримці обласного бюджету, число органічних виробників області, яких налічується нині 12, може подвоїтися протягом найближчих трьох років.

На розвиток органічного виробництва з обласного бюджету у 2014 році виділено сто тисяч гривень. Розглядається питання, щоб у найближчій перспективі цю суму збільшити до 150 – 200 тисяч гривень. Органічне землеробство має стати стилем і нормою нашого життя, так як це робиться у світі. Передбачається фінансова підтримка для сільськогосподарських підприємств, фізичних осіб – підприємств на відшкодування відсотків за кредитами, які використовують на будівництво та реконструкцію виробничих, тваринницьких приміщень, сховищ для зберігання зерна, овочів , фруктів, на здійснення витрат, пов’язаних із виробництвом органічної продукції сільського господарства у розмірі 90 процентів відсоткової ставки. Пропонується фінансова допомога суб’єктам господарювання, у тому числі фізичним особам, які виробляють продукцію шляхом часткової компенсації вартості проведення сертифікації виробника органічної продукції у сумі до 10 тисяч гривень на одне господарство.

Залишити коментар: