Новини

Як реалізувати ефективне зрошування

09.05.2023

4 травня освітній проєкт «Агрокебети» спільно з асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» провели восьмий безкоштовний вебінар для студентів аграріїв та молодих спеціалістів із першого напрямку проєкту «АгрокебетиPRO: навчання, менторство, працевлаштування та підприємництво», який реалізується за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України».

Тема онлайн-зустрічі: «Основи зрошення й етапи реалізації зрошення». Своїм професійним досвідом та експертизою поділився керівник відділу зрошення Кернел, Олег Ковальчук. Свою лекцію ментор розпочав із операціоналізації поняття зрошення та основ його здійснення.

Зрошення це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення вологою рослин, які відчувають її нестачу в природних умовах. «Сьогодні ми спостерігаємо зміну клімату в країні, а такі області як Полтавська та Черкаська, стають ризикованими для землеробства», зазначив експерт. Саме тому, відновлення зрошення є запорукою забезпечення стабільних врожаїв. На практиці, у компанії «Кернел», використовується такий вид зрошення, як дощування. На відміну від крапельного — воно найкраще підходить для вирощування товарної кукурудзи. Через технологію поливу, крапельне зрошення  менш вигідне, адже зробить продукцію дорожчою на 5 000 – 7 000 $ на 1 га.

Основи дощування

Для початку полив здійснюється невеликими дозами на 25-30 мм, починаючи з кінця квітня. Така норма дозволяє виконати посів через 1-2 дні. Наступне дощування здійснюватиметься до початку проростання зерна крізь ґрунт, за умови відсутності опадів. Важливо не зрошувати землю у момент палючого сонця, оскільки це створить кірку на поверхні. «Для того, аби не уповільнювати розвиток рослини, важливо дати ій пробитися із землі, і після сходу, на етапі 3-4 листків, можна знову зробити полив», розповів фахівець. Найбільш інтенсивний етап іригації розпочинається з серпня, після завершення цвітіння та наливання зерна. За словами Олега Ковальчука, для визначення норм поливу доцільно використовувати наступні методи:

  • підрахунок кількості опадів на полях дощомірами;
  • визначення вологи у ґрунті тензіометрами на глибині 30 см та 60 см;
  • вимірювання вологи в землі гравіметричним (ручним) способом.

Етапи зрошення на прикладі господарства «Придніпровський край»

Етап перший ревізія джерела зрошення та аналіз полів на наявність існуючих зрошувальних систем. Станом на сьогодні, вартість створення нової системи зрошення становить 5 000 $ на 1 га. Більш дешевшим буде її відновлення. На думку лектора, увесь процес розпочинається із джерел зрошення. Більшість господарств мають землі та грошові кошти на процес іригації, але відсутність його джерела змушує аграріїв відмовлятися від даної ідеї.

Етап другий безпосереднє відновлення насосних станцій та підземних трубопроводів радянських часів. Роботи розпочалися із реставрації докової насосної станції, труби якої входили у велику калюжу, яка не осушувалася через її походження канал. Доцільним стало перенесення трубопроводу вверх, для підключення до підземної мережі за межами насосної станції. Запуск води до трубопроводів показав, що стальні труби посічені через виникнення ржавчини, тому відбулася їхня заміна на поліетиленові. Експерт запевняє, що такий матеріал служить значно довше, а монтувати його зручніше.

Етап третій встановлення сучасних зрошувальних машин. Під час роботи на господарстві «Придніпровський край» використовувалися фронтальні машини бренду Valley. На кожну із них встановлювався GPS трекер, який відображає координати та стан поливної техніки. Додатково вмонтовувався насос та бак фертигації для внесення добрив. Ще одним важливим аспектом в ефективному зрошуванні є форсунки. Спеціаліст зазначив, що від їх якості залежить рівномірність поливу. Для однакового виливання води на кожен форсунок встановлюється регулятор тиску, оскільки напір на вході дорівнює 3-3,5 ATM, а на виході із дощувальної машини — 1 ATM. Для кращої фільтрації води, після поливу, на полі здійснюється рифлення на глибину 70 см, аби уникнути замулення та ущільнення ґрунтy. «Глибоке рифлення — це один із варіантів розущільнення зрошувальних площ», підсумував ментор.

Щоб бути в курсі перспектив розвитку українського ринку та його можливостей виходу на світову арену, підписуйся на телеграм канал АгрокебетиPRO. Тут ти також знайдеш більше інформації про цікаві безкоштовні зустрічі, навчальні можливості, актуальні вакансії, та професійні поради від менторів.

11 травня запрошуємо тебе на дев’яту онлайн-лекцію із директором ТОВ «Галіція Грінері», Сергієм Ленчуком. Тема вебінару: «Сучасні технології вирощування зелені в закритому ґрунті».

Реєструйся за посиланням: https://bit.ly/3LHBP6q .

Залишити коментар: