Новини

Юрій Піцик: “Соя – найбільш приваблива культура з точки зору затратної частини та фінансових результатів”

03.03.2023

1 березня інтенсив “PRO. Ефективні технології: соняшник, соя, цукровий буряк” продовжився лекцією “Основні аспекти вирощування сої в Continental Farmers Group” від головного технолога компанії Юрія Піцика, під час якої спікер розповів про переваги посіву цієї культури для агрохолдингів.

На думку Юрія Піцика, соя знаходить поза конкуренцією та є найбільш привабливою з-поміж інших ярих культур з точки зору затратної частини та фінансових результатів. Відповідно до досліджень Continental Farmers Group, в 2022 році соя згідно з аналітичним показником EBITDA демонструє високі результати – 131%, порівняно з кукурудзою (18%) та соняшником (63%). Однак, врожайність цієї культури залежить від погодних умов, а реалізація великих об’ємів є досить проблематичною. Саме тому посівні площі під сою збільшуються сільгоспвиробниками помірно, незважаючи на ощадливість в технологіях виробництва.

Для вирощування сої потрібно брати до уваги й інші культури, що сіються в компанії, та технології, що використовуються. Так, Continental Farmers Group практикує зональний підхід до посіву та догляду за культурами: технологія вирощування в 2023 році враховує попередньо розроблену зональну модель на основі поділу ареалу вирощування на 3 зони зволоження та 3 зони продуктивності, які в комбінації формують 9 унікальних зон. Щодо зон зволоження, то вони поділяються залежно від кількості опадів – достатнього, нестійкого та недостатнього зволоження. Для віднесення того, чи іншого поля до певної зони продуктивності використовуються наступні критерії: фактичний потенціал урожайності; продуктивність поля; карта ґрунтів та аналізи агрохімічних обстежень. В різних зонах відбувається й різна сівозміна. Найбільш частими попередниками сої зазвичай є сама соя, кукурудза, озима пшениця чи ячмінь.

Переходячи безпосередньо до посіву та догляду за соєю, головний технолог Continental Farmers Group ділиться корисними практичними порадами, котрі використовуються в компанії:

  • Терміни посіву: найбільш оптимальне вікно від 17 квітня до 7 травня, в інший час – як пощастить з погодними умовами;
  • При підборі сортів насіння варто враховувати вплив генетики сої на її врожайність у розрізі кліматичних зон;
  • Основним обробітком ґрунту під сою в компанії є культивація. Глибоке рихлення проводиться виключно за потреби після обстеження полів за допомогою пенетрологера, у 2022 році склало 18% від площі культури;
  • Проведення моніторингу та роботи над розущільненням ґрунтів, робота над покращенням родючості ґрунтів;
  • Основні підходи по живленню: традиційно під сою вносимо мінімальні норми добрив, більше для забезпечення старту культури;
  • Підходи до захисту: застосовуємо деструктори після збору попередника. Інокулянти застосовували рідкі при протруєнні насіння та при посіві в сівалку на торфяній основі. У 2023 році планується лише інокулянти при посіві. Також зменшуємо затрати на інсектицидний компонент в схемі протруєння. В основному застосовуємо генеричні гербіцидні продукти, натомість фунгіциди здебільшого оригінальні.

“В технології вирощування сої важливим є проведення аналітики щодо впливу певного фактору на урожайність. В основному до цих факторів належать: попередники культури, потенціал поля, норми висіву, міжряддя посіву, використані сорти, особливості щодо добрив та ЗЗР. Крім цього, при аналізі необхідно диференціювати зони відповідно до кліматичних умов. При такому відповідальному підході вирощування сої стає можливим досягнення найбільш прибуткових результатів”, – наголошує Юрій Піцик.

Залишити коментар: