Новини, Техніка

ЮВЕЛІРНА КУЛЬТИВАЦІЯ LEMKEN

18.05.2023

ЮВЕЛІРНА КУЛЬТИВАЦІЯ LEMKEN

2018 року компанія LEMKEN придбала нідерландський бізнес Steketee, який спеціалізується виключно на виробництві просапних культиваторів. 2019 року перші машини Steketee почали з’являтись в українських господарствах, а станом на весну 2023 року в роботу запущено більше 30 агрегатів різних модифікацій. Враженнями від покупки охоче поділилося СФГ «Поділля» (Старосинявський р-н, Хмельницька обл.).

Рішення для чистого міжряддя

Останніми роками законодавство Європейського Союзу все жорсткіше контролює використання пестицидів, зокрема гербіциди на основі гліфосатів планують взагалі заборонити найближчим часом. Це створює попит на просапні культиватори, тож провідні європейські виробники техніки почали активно розвивати цей напрямок. Зокрема, купуючи невеликі галузеві компанії. LEMKEN став одним із перших виробників, який пішов цим шляхом, коли 2018 року придбав компанію Steketee. Але чому саме її?

Зрозуміло, що в майбутньому на цьому ринку виграватимуть ті, хто забезпечить найвищу точність міжрядного обробітку. Тому зараз розвивається не стільки «залізо», скільки технології автоматичного позиціонування робочих органів у міжрядді. Steketee створила таку систему: побудувала власні камери, які відрізняють культурні рослини від бур’янів, а також самостійно розробила під них програмне забезпечення. Інший важливий момент – широка лінійка техніки. На сьогоднішній день Steketee пропонує 5 груп товарів: EC-WEEDER – культиватори для міжрядного обробітку в діапазоні 12,5-100 см; EC-STEER – рама з підрулюванням, яка перетворює звичайний «КРН» на розумний культиватор з веденням по рядках; IC-WEEDER AI – високоточні культиватори для обробітку в міжряддях та в рядку на основі штучного інтелекту; EC-RIDGER – знаряддя для гребеневих посівів із міжряддям 75 см; а також SPRAYHUB та SPRAYKIT – фронтальний бак ємністю до 1500 л та система форсунок, що монтуються на просапному культиваторі та призначені як для внесення рідких добрив, так і гербіцидної обробки в рядку. І третій фактор – дуже багата пропозиція варіантів професійних робочих органів, що дає змогу оптимально пристосувати машину до різних умов. Ще один, хоч не ключовий, але цікавий момент, – гнучкість у створенні рішень. Наприклад, Steketee під спецзамовлення створила 24-метровий міжрядний культиватор на гусеничному ходу для одного з французьких господарств.

ЮВЕЛІРНА КУЛЬТИВАЦІЯ LEMKEN

«В Україні вже доступна до замовлення вся лінійка культиваторів Steketee, – підкреслює представник «ЛЕМКЕН-Україна» в Західному регіоні Олександр Олексюк. – У перший рік в нас придбали дві одиниці, наступного – 7, в 2021 – 13. Це 8-, 12- та 16-рядні агрегати. Згадуючи 2020, ми спочатку планували робити демонстраційний тур кількома культиваторами, але один клієнт із Полтавщини поїхав на завод, подивився культиватори, і 6 придбав. То ми вже виходили з того, що нам лишилось, і завезли на демо тільки один. Сьогодні в Україні повноцінно функціонує більше 30 культиваторів Steketee. Зараз попит на таку техніку поступово зростає. Це і через заборону в ЄС низки гербіцидів, і через вартість ЗЗР, і завдяки можливостям, які відкриває міжрядна культивація: підживлення посівів; забезпечення кращої аерації ґрунту (що, зокрема, посприяє дієвості добрив); швидша збиральна кампанія низькорослих культур (за рахунок відсутності бур’янів у посівах), зерно вищої якості; та інші».

Хмельницький екзамен EC-WEEDER визначальна риса

Найбільш популярнішою в Україні є модель агрегату EC-WEEDER 16 рядів. Всі вони розраховані на роботу в міжрядді 70 см, тобто під звичні нам кукурудзу та соняшник.

«Ключовою перевагою EC-WEEDER є система автоматичного позиціонування робочих органів у міжрядді – IC-Light, – звертає увагу Олександр Олексюк. – У такому варіанті виконання культиватор має подвійну раму: перша частина – нерухома з кріпленнями для навіски трактора; друга – базується на гідроциліндрах, які змінюють її горизонтальне положення в межах +/-20 см щодо нерухомої частини. Як саме – визначає програмне забезпечення на основі даних із мультиспектральної камери. Скануючи поверхню, вона розрізняє ряди культурних рослин (від листової площі еквівалентної монеті 5 копійок) та міжряддя і бур’янів. На основі цього комп’ютер корегує положення секцій із робочими органами, тримаючи їх у міжрядді практично незалежно від руху трактора».

Але як комп’ютер визначає де культура, а де бур’ян? Заїхавши на поле, оператор вибирає режим «навчання» на комп’ютері, спрямовує камеру на культури та проїжджає невелику відстань. Комп’ютер, «побачивши» 3-4 культурні рослини, запам’ятовує їхні характеристики за кольором та розташуванням й використовує їх для подальшого аналізу навколишнього простору. Таким чином він розрізняє ряди культурних рослин від ґрунту та бур’янів.

ЮВЕЛІРНА КУЛЬТИВАЦІЯ LEMKEN

«Налаштування IC-Light не є складним, – розповідає сервісний інженер «ЛЕМКЕН Україна» в Західному регіоні Ігор Дутка. – Оператор задає у комп’ютері тип культури, спосіб висіву (одинарний чи подвійний) та ширину міжряддя. Далі виставляється і задається в комп’ютері положення камери: невелика висота і кут 10˚ – 25˚ у посівах на початкових стадіях розвитку, й більша висота та кут 25˚- 40˚ для великих рослин. Камера може знаходитись чітко над рядком, або зі зміщенням, – ці параметри вносяться в монітор. Ще один фактор, який ми вносимо, – це ширина листків та висота культури. Заміряємо ці показники в більшої та меншої рослин і задаємо середні значення в комп’ютер. І можна працювати. До речі, камери IC-Light мають потужне освітлення, тому система не втрачає ефективності вночі».

Культиватор можна придбати і без системи підрулювання, що на малій ширині захвату коштує мало не половину вартості агрегату. Проте, для більшої продуктивності і точності обробітку навіть 8-рядний агрегат доцільно оснащувати допоміжними системами. Однієї камери достатньо і для 16-рядного культиватора. Але якщо на ньому встановлено систему посекційного відключення, то без другої камери не обійтися.

Сталевий потенціал

EC-WEEDER може зацікавити не тільки системою авто-позиціонування – вистачає і конструкційних особливостей.

І знову вертаємось до рами. Її рухома частина створена з двох балок: великої з квадратним перерізом і меншої (80*80 мм) з нетиповим профілем, який нагадує римську ][. По суті це двотаврова рама, яка тримає секції з робочими органами. «Ключовий ефект від такої форми – це можливість пересувати секції вздовж рами безступінчасто та лише з одним ключем на 22, змінюючи розмір міжряддя в діапазоні від 12,5 до 100 см», – пояснює Олександр Олексюк.

Ширина обробітку змінюється налаштуванням положення робочих органів, або залученням додаткових. Так, наприклад, базова паралелограмна секція із 3-ма підпружиненими лапами, має захват 12,5-50 см. А от варіант комбінаційної секції із 5-ма лапами – 20-80 см. Захват регулюється зміною положення лап, яке, до речі, може бути механічним, електричним, або навіть автоматичним – система постійно змінює міжряддя на основі даних із камер IC-Light. Загалом, EC-WEEDER має 3 набори паралелограмних секцій підвіски для різних за складністю умов, а також 14 варіантів робочих органів. На особливу увагу заслуговує так звана «пальцева мотига» – виносний активний робочий орган у вигляді диска з пальцями із гнучкого пластику, що «видирає» бур’янини між рослинами в рядку.

Оцінка практика

ЮВЕЛІРНА КУЛЬТИВАЦІЯ LEMKEN

Потенціал EC-WEEDER – значний, але як його оцінить практик?

Керівник СФГ «Поділля» Олександр Ковальчук: «На випробовування EC-WEEDER нам привезла компанія «Агротерра», яка обладнала його системою для внесення рідких добрив. Тож зараз ми обробляємо міжряддя та вносимо карбамідно-аміачну суміш у нормі 240 л/га. Ми вже багато років користуємось рядковим культиватором українського виробництва, але це, я думаю, кращий продукт, адже він набагато менше вирізає культурної рослини. На соняшнику ми, звичайно, не пробували, але по кукурудзі вже видно. Я думаю, що ця машина може стати в нагоді нашому господарству: за рахунок внесення азотних добрив і за рахунок того, що збережемо більше культурних рослин, ми отримаємо більшу врожайність і продуктивність. Я б не розглядав його як альтернативу гербіцидам – переважно як знаряддя для внесення добрив і для додаткового захисту від бур’янів».

Залишити коментар: