Новини, Рослинництво

Жнива в Україні: прогноз щодо майбутнього врожаю

02.07.2022

В Україні розпочалися жнива – найтяжчі за всю історію незалежності. Як вони проходять під час війни? Який прогноз щодо майбутнього врожаю? Чи вистачить його, аби задовольнити потреби українців?

Світлана Литвин, аналітик УКАБ: «Продовольча криза в Україні може бути лише в областях, які перебувають під окупацією, іншим регіонам нічого не загрожує»

На ці питання відповіла Світлана Литвин, аналітик УКАБ.

– Згідно з оцінкою УКАБ, у 2022 році українські аграрії можуть зібрати наступний врожай зернових культур:

  • пшениця – 18 млн т (2021 р. – 32,2 млн т);
  • кукурудза – 25,7 млн т (2021 р. – 42,1 млн т);
  • ячмінь – 5,2 млн т (2021 р. – 9,4 млн т);
  • інші зернові культури – 1,4 млн т (2021 р. – 2,3 млн т).

Тобто сукупний врожай зернових у 2022 році становитиме близько 50,4 млн т порівняно з 86 млн т в 2021 р.

Щодо олійних культур, то в 2022 році наступні очікування врожаю:

  • соняшник – 10,6 млн т (в 2021 р. – 16,4 млн т);
  • соя – 3,0 млн т (в 2021 р. – 3,5 млн т);
  • ріпак – 2,7 млн т (в 2021 р. – 2,9 млн т).

Як видно з наведених даних, найнижчі теми зниження валового збору демонструють соя та ріпак. Це пов’язано з відносно невеликою масою врожаю в комбінації з високою ціною на нього, що полегшує логістичні питання при експорті. Тому частина аграріїв збільшила посіви під цими культурами. Звісно, це значно нижчі показники, ніж минулого року, коли Україна отримала рекордний врожай, однак на це є об’єктивні причини. Валовий збір буде зменшено як за рахунок посівних площ, так і за рахунок врожайності.

Зменшення посівних площ відбулось за рахунок наступних факторів:

  • часткова окупація російськими військами частини територій України;
  • територіальна близькість до бойових дій;
  • неможливість здійснення посіву через заміновані поля та пошкоджену матеріально-технічну базу на територіях, що були звільнені.

Водночас і врожайність очікується нижчою на 10% від середніх показників через недотримання всіх технологічних процедур. Аграрії через неможливість здійснювати подальший експорт та зниження цін на основні культури на внутрішньому ринку не мають достатньо коштів для закупівлі добрив, ЗЗР та інших складових високої врожайності. Виключення становлять хіба що озимі культури, які встигли підживити на більшості територій до початку війни. Там очікується зниження врожайності на 5%. Та й стан озимих культур зараз добрий.

У будь-якому випадку вирощених зернових та олійних культур буде досить для задоволення внутрішніх потреб українців, а також для часткової реалізації на експорт. Головне, щоб експорт відновився до попередніх обсягів і аграрії мали достатні фінансові можливості для проведення наступної посівної, – розповіла Світлана Литвин.

Жнива в Україні: прогноз щодо майбутнього врожаю

Залишити коментар: