Нещодавно в Україну завітав співзасновник німецької машинобудівної компанії «HORSCH Maschinen GmbH» Міхаель Хорш. Вже понад 20 років Міхаель періодично навідує нашу країну, з метою не тільки провідати представництва компанії, але й набратися досвіду у місцевих аграріїв. Фермер, винахідник, інженер, агроном, бізнесмен, мультимільйонер – все одному обличчі Міхаеля Хорша…
У 18 років Міхаель поїхав до США працювати на власній фермі, через два роки ,повертаючись до Німеччини, молодий хлопець запланував сконструювати пневматичну сівалку з робочою шириною захвату 12 метрів. Згодом, починаючого конструктора зацікавила розробка техніки за технологією No-till, при цьому він дуже ризикував розробляючи машини, які мали б працювати за системою точного посіву, адже дана технологія не була поширена ні в Західній Європі, ні в Німеччині зокрема. Хоча у США ця система вже довший період працювала.
Все життя цього успішного бізнесмена складалося з фермерської справи, батько Міхаеля займався сільськогосподарською діяльністю і розпочав застосовувати технологію прямого посіву ще у 1966 році. По великому розрахунку це і надихнуло Міхаеля на ризиковану справу, яка завдяки настирливості та оптимізму стала успішною. Вальтер Хорш, дядько Міхаеля підтримав новаторський бізнес свого племінника і вирішив допомогти йому з бюджетом, таким чином ставши співзасновником компанії «Хорш». 30 років пройшло з моменту розробки першої сівалки, протягом цього періоду машинобудівний бізнес Хоршів пізнавав і злети і падіння. Тепер Міхаель не просто успішний бізнесмен, а шанована людина по всьому світу в кругах сільського господарства і не тільки. Подорожуючи по різних країнах, вивчаючи секрети ведення фермерського бізнесу, пізнаючи специфіку клімату та грунтів, Міхаель здобуває чималий досвід, який потім застосовує в розробках с/ техніки «Хорш». У жовтні місяці пан Міхаель завітав в Україну і розповів про «хоршівські» досягнення на сьогоднішній день і про плани на ближче майбутнє.
– Пене Хорш, ще зовсім молодим ви почали розробку сільськогосподарської техніки, володіючи мінімальним досвідом у фермерській справі, а не інженерній. Що Вас надихнуло? І чому Ви так зацікавилися технологією No-till, адже для Німеччини в ті часи це не було актуальним?
– Згадуючи ті моменти свого життя, потрібно пройти крізь тридцятирічну призму минулого. Сталося все, можна сказати випадково, я ж до того моменту не планував стати машинобудівником, я завжди хотів продовжувати справу батька і стати фермером. Але сім’я Хоршів велика, у мене є ще чотири брати. Брати теж прагнули продовжити справу батька, тож конкуренція велика і неминуча. Тому, щоб не дійшло до сімейних скандалів я вирішив відійти в сторону і таким чином продумав систему розробки іменної техніки. Відвідавши США, де у нас теж є невеличка ферма, я стикнувся з технологією прямого посіву і це мене захопило. В той час я дивувався і водночас захоплювався цією системою, можна сказати саме ця технологія мене і надихнула. Я тоді ще пам’ятаю пообіцяв собі, що коли буду мати свою ферму, то обов’язково буду застосовувати систему точного посіву.
– Ви дуже ризикували впроваджуючи новітню технологію, не виникала думка, що це хибна справа, яка не принесе прибутку?
– Звісно я ризикував! Але я ідеаліст! Людина, яка дивиться тільки попереду себе. Бачу ціль – не бачу перешкод! Знаєте, працюючи за згаданою технологією потрібно знати безліч нюансів. Тепер, коли пройшло 30 років, я пронизав всі ті ниточки аграрної справи і добре розумію де моя техніка пригодиться найкраще. Про те, що моя справа є хибною я ніколи такого не думав, ця думка обійшла мене стороною.
– Як Вам вдалося продати першу техніку?
– Ви все-таки заставляєте мене згадати непрості, але приємні моменти з мого життя (сміється). Так, першу техніку було дуже складно продати. Але ж давайте згадаємо, що у мене багато родичів, які займаються фермерством. А у них багато друзів. Таким чином ми і стали реалізовувати свій продукт.
– Назвіть повний портфель продуктів компанії «Хорш».
– Ми виробляємо 4 види техніки:
1) сівалки (дискові і анкарні) шириною захвату від 3 до 24 метрів.
2) сівалки точного висіву (для кукурудзи, цукрових буряків та сої) від 8 до 24 рядів.
3) грунтообробна техніка (культиватори, дискові борони)
4) обприскувачі (причіпні та самохідні)
У кожному виді ми стараємося застосовувати нові технології та інновації.
– Над чим працюєте сьогодні?
– Над посівом пшениці за технологією No-till, висіваючи 120 насінин за секунду, міжряддя при посіві планується у 15 см. Тобто, ми зможемо сіяти пшеницю так само як і цукрові буряки чи кукурудзу. І ще мене дуже цікавить розробка системи контрольованого проїзду по полю. Та все ж ми не будемо будувати вертольоти чи доїльні зали, ми залишимось стояти на своїх чотирьох китах.
– Як широко «хоршівська» техніка розповсюджується по світу? У яких країнах є виробництво та представництва компанії «Хорш»?
– У нас є 5 заводів, з них 3 – у Німеччині, 1 – в Америці ( вже 15 років) та невеликий завод у Росії. Також, дочірні підприємства по всьому світу, які займаються продажами. Навіть в Австралії, Канаді, Бразилії. До речі, відкрию вам невеличкий секрет, у Бразилії ми через декілька років плануємо теж будувати завод. А Південна Африка для нас виявилася успішним відкритим ринком, там досить непогані показники продаж. Одна з найбільших організацій з продажу нашої техніки розташована у Франції, керівником якої є моя дружина Корнелія Хорш. Адже, у нас сімейний бізнес, в якому задіяні багато хто з родини Хорш.
– Увесь портфель техніки по світу продається однаково?
– Коли я відвідую якусь країну, я завжди запитую у аграріїв, як вони працюють. Ще не було такого моменту, щоб я засоромився розпитати більш детально про систему веденя бізнесу, про те, як вони працювали до цього часу, які використовували технології. І вже потім я роздумую, як можна використати нашу техніку на цих землях. Знаєте, я вважаю, що компанія «Хорш» працює так ефективно завдяки своїй професійній гнучкості. Пояснюється це тим, що техніка, яка продається по Європі та зокрема в Україні може відрізнятися у своїй комплектації. Тобто, техніка однакова, але є певні опції, які її відрізняють. Такий принцип акцентується нашою сильною стороною.
– У Вашому розпорядженні 20 тис гектарів земельних угідь, які знаходяться в Німеччині та Чехії. Яка ціль такої кількості землі, чи це необхідно, наприклад, для випробовування техніки?
– Ви знаєте, не зовсім це так, не всі 20 тис га є під моїм розпорядженням. Як я згадував вище, у мене половина родини займається фермерським бізнесом. З цих 20 тис гектарів 6 тис знаходяться у Чехії і на цих землях я випробовую техніку перед тим, як випустити її у продаж та проводжу досліди. Випробовуємо нові технології вирощування с/г культур, навіть такі технології, які на перший погляд можуть здатися абсолютно божевільними.
– Тобто Ви дотримуєтеся свого головного життєвого правила: хто не ризикує, той не п’є шампанського?!
– Так, не потрібно чогось боятися, тільки тому, що хтось каже, що це буде провальним проектом. Ні, будьте оптимістами і шукайте способи утілити в життя те, що ви задумали…
Спілкувалася Мар’яна Балабан