Гість номера

Чотири кити успішного бізнесу Міхаеля Хорша

28.10.2013

Нещодавно в Україну завітав співзасновник  німецької  машинобудівної компанії «HORSCH Maschinen GmbH»  Міхаель  Хорш.  Вже понад 20 років  Міхаель  періодично навідує  нашу країну, з метою не тільки  провідати представництва  компанії, але й набратися досвіду у місцевих аграріїв.  Фермер, винахідник, інженер, агроном, бізнесмен, мультимільйонер – все одному обличчі Міхаеля  Хорша…

У  18 років Міхаель поїхав до США працювати на власній фермі, через два роки ,повертаючись  до Німеччини, молодий хлопець запланував сконструювати пневматичну сівалку з робочою шириною захвату 12 метрів. Згодом, починаючого конструктора зацікавила розробка техніки за технологією No-till, при цьому він дуже ризикував  розробляючи машини, які мали б працювати  за системою точного посіву, адже дана технологія не була  поширена  ні в Західній Європі, ні в Німеччині зокрема. Хоча у США ця система  вже довший період працювала.

Все життя цього успішного  бізнесмена складалося з фермерської справи, батько Міхаеля  займався сільськогосподарською діяльністю  і  розпочав застосовувати технологію прямого посіву ще у 1966 році. По великому розрахунку це і надихнуло  Міхаеля на  ризиковану справу, яка завдяки настирливості та оптимізму стала успішною.  Вальтер Хорш, дядько Міхаеля підтримав  новаторський бізнес свого племінника і вирішив  допомогти йому з бюджетом, таким чином ставши співзасновником компанії «Хорш».  30 років пройшло  з моменту  розробки першої сівалки, протягом цього періоду  машинобудівний бізнес Хоршів  пізнавав і злети і падіння. Тепер Міхаель не просто успішний бізнесмен, а шанована людина по всьому світу в кругах  сільського господарства і не тільки.  Подорожуючи  по різних країнах, вивчаючи секрети ведення фермерського бізнесу, пізнаючи  специфіку  клімату та грунтів, Міхаель здобуває чималий досвід, який потім застосовує в розробках  с/ техніки «Хорш».  У жовтні місяці пан Міхаель  завітав в Україну і розповів про «хоршівські» досягнення на сьогоднішній день  і  про  плани на  ближче майбутнє.

–          Пене  Хорш, ще зовсім молодим ви почали розробку  сільськогосподарської техніки, володіючи мінімальним досвідом  у фермерській справі, а не інженерній. Що Вас надихнуло? І чому Ви так зацікавилися технологією No-till, адже для Німеччини в ті часи це не було актуальним?

–          Згадуючи ті моменти свого життя, потрібно  пройти крізь тридцятирічну призму минулого.  Сталося все, можна сказати випадково, я ж до того моменту не планував стати машинобудівником, я завжди хотів  продовжувати справу батька і стати фермером. Але сім’я Хоршів велика, у мене є ще чотири брати. Брати теж прагнули продовжити справу батька, тож конкуренція велика і неминуча. Тому, щоб не дійшло до сімейних скандалів я вирішив відійти в сторону і таким чином продумав систему розробки  іменної техніки. Відвідавши США, де у нас теж є невеличка ферма, я  стикнувся з технологією прямого посіву і це мене захопило. В той час я дивувався і водночас захоплювався цією системою, можна сказати  саме  ця технологія мене і надихнула. Я тоді ще пам’ятаю пообіцяв собі, що коли буду мати свою ферму, то обов’язково буду застосовувати систему точного посіву.

–          Ви дуже ризикували впроваджуючи новітню технологію, не виникала думка, що це хибна справа, яка не принесе прибутку?

–          Звісно я ризикував! Але я ідеаліст! Людина, яка дивиться тільки попереду себе. Бачу ціль –  не бачу перешкод!  Знаєте, працюючи за  згаданою технологією потрібно знати безліч нюансів. Тепер, коли пройшло 30 років, я  пронизав всі ті ниточки аграрної справи і добре розумію де моя техніка пригодиться найкраще. Про те, що моя справа є хибною я ніколи такого не думав, ця думка обійшла мене стороною.

–          Як Вам вдалося продати першу техніку?

–          Ви  все-таки заставляєте мене згадати  непрості, але  приємні моменти з мого життя (сміється). Так, першу техніку  було дуже складно продати.  Але ж давайте згадаємо, що у мене багато родичів, які займаються фермерством. А у них багато друзів. Таким чином ми і стали  реалізовувати свій продукт.

–          Назвіть повний портфель продуктів компанії «Хорш».

–          Ми виробляємо 4 види техніки:

1)      сівалки (дискові і анкарні) шириною захвату від 3 до 24 метрів.

2)      сівалки точного висіву (для кукурудзи, цукрових буряків та сої) від 8 до 24 рядів.

3)      грунтообробна техніка (культиватори, дискові борони)

4)      обприскувачі  (причіпні та самохідні)

У кожному виді ми стараємося  застосовувати нові технології та інновації.

–          Над чим працюєте сьогодні?

–          Над посівом пшениці за технологією No-till, висіваючи 120 насінин за секунду,  міжряддя при посіві планується у 15 см. Тобто, ми зможемо  сіяти пшеницю так само як і цукрові буряки чи кукурудзу.  І ще мене дуже цікавить розробка  системи контрольованого проїзду по полю. Та все ж ми не будемо будувати вертольоти чи доїльні зали, ми  залишимось стояти на своїх чотирьох китах.

–          Як широко «хоршівська» техніка  розповсюджується по світу? У яких країнах є виробництво та представництва компанії «Хорш»?

–          У нас є 5 заводів, з них 3 –  у Німеччині, 1 – в Америці ( вже 15 років) та невеликий завод у Росії. Також, дочірні підприємства по всьому світу, які займаються продажами. Навіть в Австралії, Канаді, Бразилії. До речі,  відкрию вам невеличкий секрет,  у Бразилії ми через декілька років плануємо  теж будувати завод. А Південна Африка для нас виявилася  успішним відкритим ринком, там досить непогані показники продаж. Одна з найбільших організацій з продажу нашої техніки розташована у Франції, керівником якої є моя дружина Корнелія Хорш. Адже, у нас сімейний бізнес, в якому задіяні багато хто з родини Хорш. 

–          Увесь портфель техніки  по світу продається однаково?

–          Коли я відвідую якусь країну, я завжди запитую  у  аграріїв, як вони працюють. Ще не було такого моменту, щоб я засоромився розпитати більш детально про систему веденя  бізнесу, про  те, як вони працювали до цього часу, які використовували технології. І вже потім  я роздумую,  як можна використати нашу техніку на цих землях.  Знаєте, я вважаю, що компанія «Хорш» працює  так ефективно завдяки своїй професійній гнучкості. Пояснюється це тим, що  техніка, яка продається по Європі та зокрема в Україні може відрізнятися у своїй комплектації. Тобто, техніка однакова, але є певні опції, які її відрізняють.  Такий принцип акцентується нашою сильною стороною.

–          У  Вашому розпорядженні 20 тис гектарів земельних угідь, які знаходяться в Німеччині та Чехії. Яка ціль такої кількості землі, чи це необхідно, наприклад, для випробовування техніки?

–          Ви знаєте, не зовсім це так, не всі 20 тис га є під моїм розпорядженням.  Як я згадував вище, у мене половина родини займається фермерським бізнесом. З цих 20 тис гектарів  6 тис знаходяться у Чехії і на цих землях я випробовую  техніку перед тим, як випустити її у продаж та проводжу досліди. Випробовуємо нові технології вирощування с/г культур, навіть такі технології, які на перший погляд можуть здатися абсолютно божевільними.

–          Тобто Ви  дотримуєтеся свого головного життєвого правила: хто не ризикує, той не п’є шампанського?!

–          Так,  не потрібно чогось боятися, тільки тому, що хтось  каже, що це буде провальним проектом. Ні, будьте  оптимістами і  шукайте способи  утілити в життя те, що ви задумали…

Спілкувалася  Мар’яна Балабан