Від сівби – до збирання – 2020

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Підбиваємо підсумки проєкту

30.11.2020

Сезон цукрового буряку 2020 року підходить до завершення. І тепер як перед фермерами, так і перед виробниками насіннєвого матеріалу постає надважливе завдання – аналіз продуктивності гібридів у різних умовах, технологій вирощування та робота над помилками, які були допущені, аби уникнути їх наступного року.

Добіг кінця і наш спільний проєкт з компанією «Сесвандерхаве-Україна» та ПП «Західний Буг» під назвою «Цукровий буряк: від сівби – до збирання».

Нагадаємо, протягом 7 місяців редакція журналу «АгроЕліта» ретельно стежила за вирощуванням цукрового буряка на полях підприємства, де було посіяно 14 000 га цієї культури. Гібриди селекції «SESVANDERHAVE» займали 1600 га (більше 10% від загальної площі).

На жаль, цьогорічні погодні умови буряківників не надто тішили: за словами агронома-аналітика ПП «Західний Буг» Володимира Крупака, 2020-ий рік був найменш сприятливий за попередні п’ять років. Адже з різноманітними проблемами зіткнулися у всіх куточках України: в одних – гірша ситуація з опадами, в других – з кількістю тепла. Тому й результати не надто високі: і урожайність, і цукристість залишають бажати кращого.

Стосовно наших «піддослідних» – гібридів «SESVANDERHAVE», то на полях ПП «Західний Буг» вони себе показали добре, «провалів» не було.

А щоб дізнатися, як себе проявили ці гібриди в інших господарствах України, ми поспілкувалися з Сергієм Горобцем, комерційним директором компанії ТОВ «Сесвандерхаве-Україна».

– Пане Сергію, як показав себе цукровий буряк селекції SESVANDERHAVE у різних областях України в цьому сезоні?

– Бельгійська селекція SESVANDERHAVE дуже добре знайома українським аграріям, адже присутня на ринку вже понад чверть століття. Ще краще ця селекція відома європейським сільгоспвиробникам, оскільки співпраця триває вже близько 200 років. Тому не дивно, що ті, хто вирощує цукровий буряк на теренах України, обирають здебільшого саме SESVANDERHAVE.  Ми присутні майже в усіх виробничих посівах від Харкова до Львова. Доставивши насіння клієнтові, ми не зупиняємось. Увесь час – від сівби і до збирання – спеціалісти компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» відвідують виробничі поля з цукровими буряками. Тож наразі маємо безліч інформації щодо стану цукрових буряків селекції SESVANDERHAVE у різних областях України, і ця інформація є позитивною. Як відомо, східні регіони були дещо обділені опадами, але все ж і там непогані результати.

Проте, краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Пропонуємо вашій увазі декілька фото, які були зроблені цього сезону у виробничих полях наших партнерів: на Сході та на Заході:

Переглянувши ці фотоматеріали, ви можете самі дати відповідь на своє запитання (посміхається, авт.).

Також безліч фото з виробничих посівів цукрових буряків є на сайті компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» –  www.sv-ukraine.com.ua.

– Як Ви бачите співпрацю з буряківниками наступного року? Які гібриди пропонуватимете?

– Співпраця з буряківниками з нашого боку ніколи не зупинялась, а лише поглиблювалась. Так і продовжуватимемо надалі. Доставивши насіння до сільгоспвиробника, ми, як я вже казав, відслідковуємо поведінку рослини від сівби і до збирання, робимо певні висновки, які допомагають визначити виклики та правильно підібрати гібридний склад у майбутньому. Щодо пропозиції гібридів, то гібридний склад у нас суттєво оновився. За останні 3 роки до Державного реєстру сортів увійшли 13 нових гібридів цукрових буряків селекції SESVANDERHAVE. Тому нам є що запропонувати – від новітніх і до сталих, перевірених часом варіантів. Але щоб правильно підібрати гібрид для того чи іншого поля, необхідно професійно розглянути «вводні дані». Треба розуміти наступне:

  • яка ротація вирощування с/г культур;
  • яку хімію використовували для гербіцидного обробітку при вирощуванні попередньої культури;
  • які заходи планується провести для підготовки ґрунту для посіву насіння цукрових буряків;
  • коли востаннє вирощувався цукровий буряк на запланованому полі;
  • заселеність нематодами та фітопатогенами; щільність зимуючих шкідників;
  • наявність азоту, фосфору, калію, гумусу;
  • РН ґрунту та механічний склад ґрунту (легкі, важкі і т.д.);
  • які проблеми були наявні у минулому при вирощуванні цукрового буряку;
  • які проблеми варто взяти до уваги.

Це лише першочергові питання, котрі зазвичай опрацьовуються спеціалістами ТОВ «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» при спілкуванні з агровиробниками. Отримавши відповіді на них, ми можемо почати пропонувати ті чи інші гібриди цукрового буряку. Адже селекція SESVANDERHAVE – професійна селекція, і підхід до вибору гібридів теж має бути професійним. Також для того, щоб побачити поведінку того чи іншого гібриду у майбутньому, ми закладаємо демопосіви по всій Україні (від Сходу до Заходу).

Не стоїть осторонь і наш Інноваційний Центр, який займається проблемами буряководів у всьому світі, і в Україні зокрема. Рекомендації бельгійських спеціалістів та селекціонерів допомагають у правильному виборі гібридів цукрового буряку для того чи іншого с/г виробника.

Отож, як бачите, це не просте запитання «Які гібриди пропонуватимете?». Все дуже індивідуально. Але це є наша робота і, як показує майже 200-річний світовий досвід, та більш, ніж 25-річний досвід на теренах України, УСПІХ БУРЯКІВНИКІВ ГАРАНТОВАНИЙ СЕЛЕКЦІЄЮ SESVANDERHAVE!!!

– Ходять чутки, що компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» готується у новому сезоні відправити партію насіння цукрового буряку на європейський ринок. Чи можете Ви підтвердити чи спростувати цю інформацію?

– Повністю підтверджуємо інформацію і дуже пишаємось цим фактом. Уже багато років компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» є головним ініціатором розширення участі України у Схемах сортової сертифікації ОЕСР, зокрема у Схемі по насінню цукрових буряків, призначених для міжнародної торгівлі.

30 квітня 2020 р. Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкт №0029 «Про приєднання України до Схеми сортової сертифікації насіння хрестоцвітих та інших олійних або прядильних культур та Схеми сортової сертифікації насіння цукрових і кормових буряків Організації економічного співробітництва та розвитку», що відкриває великі перспективи для українських експортерів. Велику роль у прийнятті цього рішення відіграла Насіннєва асоціація України, яка також неодноразово «штурмувала» це питання.

Це дуже важливе дійство для нас, оскільки підтверджується висока якість насіння цукрового буряку селекції SESVANDERHAVE, вирощеного та обробленого в Україні. Це питання (виробництво в Україні) багато разів ставало наріжним каменем у взаємовідносинах між нами (виробником насіння) та агровиробниками, котрі займаються вирощуванням цукрових буряків. Ми втомились пояснювати, що селекція SESVANDERHAVE є бельгійська, усі складові та компоненти – європейські, все обладнання європейське і т.д. Також багато разів повторювали, що насіннєвий завод SESVANDERHAVE був побудований в Україні з міркувань НАБЛИЖЕННЯ ДО КЛІЄНТА. Усі технологічні процеси такі ж, як і на насіннєвому заводі, що знаходиться у Бельгії.

І завдяки приєднанню України до Схем сортової сертифікації ОЕСР по насінню цукрових буряків, компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» вже підписала Контракт на поставку в Європу першої партії насіння, вирощеного та обробленого в Україні. Більше того, частина європейських насінників з Франції та Італії також планують перевести до нас в Україну. Це свідчить про те, що ну дуже добре насіння виробляється у нас в Україні!!!

– Ви приймали участь у цьогорічному Західноукраїнському чемпіонаті на кращий гібрид цукрового буряку. Які результати у селекції SESVANDERHAVE?

– Так, справді, 12 листопада 2020 р. відбувся VI Західноукраїнський чемпіонат на кращий гібрид цукрового буряку на базі господарства «Агропродсервіс» в Тернопільській області.

Компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» з-поміж багатьох інших теж презентувала декілька гібридів цукрового буряку. У конкурентній боротьбі налічувалось більше, ніж 35 різних гібридів, 4 з яких – селекція SESVANDERHAVE. Нагадаємо, що збиральна кампанія цукрових буряків в Україні вже на 75% дійшла до завершення, і ми маємо попередні дані щодо середньої врожайності та цукристості станом на 12 листопада 2020 р.: майже 42 т/га – врожайність та близько 15%  – цукристість.

Від цього і відштовхуватимемось. Отже, стосовно результатів Чемпіонату:

Гібрид СІУ: врожайність – 73,18 тн/га, цукристість – 16,55%, вихід цукру – 12,11 тн/га;

Гібрид ІГУАНА: врожайність – 73,12 тн/га, цукристість – 16,36%, вихід цукру – 11,96 тн/га;

Гібрид БУФФЕЛ: врожайність – 72,42 тн/га, цукристість – 16,85%, вихід цукру – 12,20 тн/га;

Гібрид МАНІТУ: врожайність – 71,64 тн/га, цукристість – 17,11%, вихід цукру – 12,26 тн/га;

Усі гібриди SESVANDERHAVE показали високий та майже однаковий результат, що свідчить про продуктивність селекції. Хотілось би пояснити це твердження: у рамках Чемпіонату були випадки, коли одна й та ж селекція показувала найкращий та найгірший результат одночасно: по врожайності і по цукристості. Для прикладу, гібрид однієї з селекцій, який посів вищу позначку з врожайністю 76,6 т/га, мав цукристість лише 15,2%.  Унаслідок цього він показав нижчий вихід цукру (11,65 т/га), ніж будь-який заявлений гібрид цукрового буряку селекції SESVANDERHAVE.

А нам усім що потрібно? – Отримати якомога більше цукру. Ця сама «інша» селекція зі ще одним своїм гібридом опинилась на останньому місці за показниками врожайності в 57,7 т/га.

Тобто, якщо подивитись на результати з боку виробничників цукрових буряків, то можемо констатувати кращу стабільність та продуктивність у селекції SESVANDERHAVE. Більше того, цінова політика компанії більш приваблива для агровиробників, ніж будь-яка інша пропозиція на ринку. Це обумовлено розміщенням на території Україні насіннєвого заводу з обробки насіння цукрового буряку SESVANDERHAVE. Тобто, виробничий процес налагоджений якомога ближче до клієнта, і це, в свою чергу, дає великі преференції перед конкурентами, як в ціновому діапазоні, так і за строками поставки насіння.

Таким чином, відповідаючи на запитання стосовно результатів селекції SESVANDERHAVE, зазначимо: як завжди, підтверджуємо свої лідерські амбіції!

Залишити коментар: