Від сівби – до збирання – 2020

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Збиральна кампанія в розпалі

19.10.2020

Сезон збирання цукрового буряку в Україні триває. Зокрема, у ПП «Західний Буг», яке є учасником спільного проєкту журналу «АгроЕліта» та компанії «Сесвандерхаве-Україна» під назвою «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», він у самому розпалі.

Нагадаємо, на полях господарства посіяно 14 000 га цієї культури. Гібриди селекції «SESVANDERHAVE» займають 1600 га (більше 10% від загальної площі). Для посіву ПП «Західний Буг» обрало гібриди нового покоління: Балі, Сіу, Маніту, Ігуана й Тапір, насіння якого посіяли з чотирма різними варіантами протруювання: стандартне протруювання, з двома біологічними препаратами українського виробництва (один із них, як запевняє виробник, пригнічує розвиток і шкодочинність цистової нематоди, інший – захищає від кореневих гнилей), і насіння, оброблене протруйником, який набирає популярності в Європі.

Минулого разу редакція журналу «АгроЕліта» побувала на полі підприємства поблизу села Берездівці Миколаївського району Львівської області 11 вересня – там якраз збиралися розпочинати збирання.

Загалом, на той час у ПП «Західний Буг» уже викопали цукрові буряки інших селекцій орієнтовною площею біля 1000 га і результатом, на жаль, були не дуже задоволені через невисоку цукристість. Чи змінилася ситуація наразі?

Про це та багато іншого ми поспілкувалися з нашим традиційним співрозмовником – агрономом-аналітиком ПП «Західний Буг» Володимиром Крупаком.

– Володимире, розкажіть про завершальний цикл робіт і умови, які його супроводжують.

– Станом на сьогодні (10 жовтня, авт.) збирання і вивезення цукрових буряків у ПП «Західний Буг» у самому розпалі. На деяких полях урожай вже весь зібраний – минулого тижня було отримано остаточні результати. Знову ж таки, погода внесла свої корективи: внаслідок зливних дощів досить серйозно збільшилась забрудненість та втрати й знизилась і без того невисока цукристість, адже коренеплоди увібрали воду, хоча це збільшило їх фізичну вагу.

– Які проміжні результати збирання цукрових буряків?

– Підсумовуючи перший місяць кампанії бурякозбирання, маємо в проміжному результаті майже 48т/га при цукристості 15,75%. Завдяки стрімкому подорожчанню цукру на ринку цей результат можна вважати задовільним у фінансовому плані, проте в агрономічному – це серйозне розчарування. Але вже з наступного тижня очікуємо позитивних змін, адже додатковий місяць вегетації та нещодавні опади, сподіваюсь, не були даремними.

– Які вирішальні фактори вплинули на результат?

– Основним фактором була наша неготовність до погодних умов. Усе решта – по суті відмовки… Тому що вплив будь-якого фактору можна якщо не уникнути, то хоча б зменшити, або ж оптимізувати затрати.

– Охарактеризуйте цей рік для буряківників та порівняйте його з попередніми.

– Знаю, що мої слова читатимуть і на Заході, і в центральних областях України, тому скажу, що рік найменш сприятливий за попередні п’ять років. З різноманітними проблемами зіткнулися всі: в одних – гірша ситуація з опадами, в других – з кількістю тепла.

З іншого боку, він має й свої переваги, адже цьогоріч майже не дошкуляли вже традиційні нашестя довгоносика та інших шкідників, а приморозки в квітні-травні не призвели до випадання рослин. Тож буду реалістом – все не так вже й погано!

– Якби наперед могли передбачити погодні умови, що би змінили у технології вирощування?

– Це, звичайно, марна справа, адже в історії немає такої опції (посміхається, авт.). Але якщо пофантазувати, то якби знали, що пилові бурі знищать 500 га – сіяли б пізніше, якби знали що буде сухо навесні – сіяли б глибше, знали би, що будуть такі зливи в липні – переформатували  б стратегію внесення фунгіцидів.

Загалом вигадувати можна довго – але ж хто ризикне наступного року посіяти і глибше, і пізніше, щоб уникнути одних ризиків, зате отримати натомість інші?!

– Що скажете про селекцію «SESVANDERHAVE»? Чи розкрили гібриди свій потенціал?

– Оскільки ми зібрали лише до 40% площ, глибокої аналітики ще немає. Проте скажу напевне – особливих «провалів» у гібридів «SESVANDERHAVE» ми не помітили. Стосовно потенціалу, закладеного селекціонерами, то його, в принципі, жоден з гібридів цього року не розкрив (і, мабуть, не розкриє). На жаль, погодні умови були сильнішими за генетику.

– А як щодо гібриду Тапір з різними варіантами протруювання?

– На результат трохи вплинула погода – зливи спричинили зниження цукристості. Однак, у двох із трьох дослідних варіантів протруювання ми отримали прибавку у виході цукру з гектара. Якщо середньозважена врожайність з групи сусідніх полів (5 гібридів різних селекцій, включаючи Тапір), які були викопані і вивезені до дощів, становила близько 47т/га при цукристості 16,2%, то біопрепарат проти кореневих гнилей показав майже той самий результат (47,4т/га при цукристості 16,0%), препарат проти цистової нематоди – 56,3т/га при цукристості 15,7%, а «європейський» фунгіцидний протруйник – майже 60т/га при цукристості 15,6%.

Зважаючи, що цей дослід був поки що в одинарному повторенні, ми не поспішаємо робити грандіозні висновки, але однозначно продовжимо випробування наступного року.

– Чи задоволені співпрацею з «Сесвандерхаве»?

– Співпрацею з компанією «Сесвандерхаве» в цілому ми задоволені. По закінченні кампанії проаналізуємо продуктивність та цьогорічні особливості гібридів їх селекції, і, думаю, будемо співпрацювати й надалі. Але трохи переглянемо підходи щодо підбору гібридів.

Сергій Горобець, комерційний директор компанії ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:

– Чи задоволені Ви результатом сезону 2020-го року, отриманим на досліджуваному полі?

– Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно трохи проаналізувати ситуацію, що склалася, та врахувати в слові «результат» напрацьований «підсумок окремих виробничих етапів при вирощуванні цукрового буряку».

Також, аби дати конкретну відповідь, було би непогано порівняти дані (ураженість хворобами листя та коренеплодів, урожайність, цукристість і т.д.) селекції «SESVANDERHAVE» з результатами інших селекцій, які отримані у виробничих посівах ПП «Західний Буг». Думаю це буде можливо зробити згодом, коли збиральна кампанія завершиться, і фахівці підприємства отримають кінцеві результати по усіх наявних селекціях у своїх виробничих відділеннях.

– Розкажіть детальніше про аналіз ситуації.

– Як було сказано у попередній статті з рубрики «Від сівби-до збирання», фахівці ПП «Західний Буг» дуже ретельно підійшли до вибору гібридів цукрового буряку селекції «SESVANDERHAVE»: обрали найновіші та перевірені на ринку Європи. Один із них під назвою «Тапір», який ми досліджували у рамках нашого спільного спецпроєкту.

Отже, аналізуємо етапи співпраці:

Етап 1 – Доставка насіння

«Сесвандерхаве» – це єдина іноземна компанія, яка має в своєму активі Насіннєвий завод з обробки насіння цукрового буряку в Україні. У свій час (більше 10 років тому), бельгійці вирішили побудувати цей завод на території України, щоб бути ближчими до клієнта та для зменшення витрат, пов’язаних із логістикою. Тому насіння цукрового буряку селекції «SESVANDERHAVE», яке замовили спеціалісти ПП «Західний Буг», було доставлене у домовлені терміни без жодних затримок. Більше того, на заводі були готові «підстрахувати» виробничників і у разі необхідності могли протягом одного дня доставити додатковий необхідний об’єм насіння. Тож, підсумок 1-го етапу: результатом задоволені!!!

Етап 2 – Польова схожість насіння

Компанія «Сесвандерхаве», працюючи в усіх бурякосійних країнах світу, і в Україні зокрема, ставить для себе пріоритетом високу якість насіння цукрового буряку. Маючи в своєму активі насіннєвий завод в Україні та Контрольно-насіннєву лабораторію як складову заводу, «Сесвандерхаве» виробляє насіння цукрового буряку, беручи до уваги Державний стандарт України. Але, керуючись світовими вимогами до якості насіння цукрового буряку, які є значно жорсткіші, компанія підняла планку нижньої межі визначників якості насіння цукрового буряку, яке виробляється в Україні. Таким чином, насіння цукрового буряку при контролі якості має показати результати, які на 5-10% вищі, ніж прописано у Державному стандарті України. Тобто, кінцевий продукт має бути із показниками схожості, енергії проростання, одноростковості, вирівняності не менше, ніж 96-99% (лабораторні показники).

Оглядаючи досліджуване поле із цукровим буряком та зробивши певні розрахунки, маємо наступні цифри: норма висіву насіння – 120 тис. насінин на гектар, кількість рослин на гектар на момент підрахунку становила 100 тисяч (червень 2020 р.). Зі слів агронома-аналітика Володимира Крупака, строкатості посіву немає, рослини зійшли досить швидко та рівномірно.

Тож, підсумок 2-го етапу: результатом задоволені!!!

Етап 3 – Пестицидне навантаження

Окремі інсектицидні обробки на досліджуваному полі не проводились (окрім фосфорорганічних препаратів (хлорпиріфос, диметоат) та неонікотиноїдів (імідаклоприд) . А от гербіцидних та фунгіцидних загалом налічується близько 10 обробок. Як ми знаємо, кожна пестицидна обробка стримує буряк у розвитку. Але, як ми всі бачили на фото у ваших репортажах, цукровий буряк мав розвинутий вигляд без негативних ознак. Таким чином, ми можемо констатувати стресостійкість цього гібриду.

Тож, підсумок 3-го етапу: результатом задоволені!!!

Етап 4 – Стійкість до кореневих гнилей

Основним завданням для нас як виробника насіння у співпраці з ПП «Західний Буг» було правильно підібрати гібриди, котрі могли б показати гарні результати врожайності й цукристості, незважаючи на наявність збудників кореневих гнилей.

Загалом, проблематика кореневих гнилей не може бути вирішена тільки вибором гібриду або вибором селекції насіння цукрового буряку. Це комплексне питання: тут необхідно розуміти, які саме збудники присутні в ґрунті (афаноміцис, макрофоміна, ризоктонія, фузаріум і т.д.). Також необхідно приділити увагу сівозміні, попереднику, PH ґрунту і ще багатьом іншим аспектам. Але все ж таки необхідно підбирати гібриди з підвищеною толерантністю до тих чи інших збудників кореневих гнилей. Як показав результат, гібрид «Тапір» із поставленою задачею впорався.

Тож, підсумок 4-го етапу: результатом задоволені!!!

Етап 5 – Збирання врожаю, врожайність та цукристість

Усі ми знаємо, які погодні умови супроводжували аграріїв у процесі вирощування такої надскладної культури як цукровий буряк у 2020 році. Це і відсутність післязимової вологи, і пилові бурі, і коливання температур, і холодна весняна погода, гради, літні понаднормові зливи тощо. Таке враження, що погода вирішила протестувати сільгоспвиробників на витримку, характер і досвід. Відповідно, на сьогодні по всій Україні маємо середній показник врожайності на рівні 40-45 т/га та цукристості приблизно 15%. Стосовно досліджуваного гібриду «Тапір», то його врожайність – 50 т/га, цукристість – 15,8% (дата посіву – середина квітня 2020 р., дата збирання – кінець вересня 2020 р.).

Забігаючи наперед, скажу, що це краще, ніж результати сусідніх полів із посівами цукрових буряків інших селекцій. Але потенціал не розкритий («дякуємо» погоді). Тому, задля справедливості, зазначу, що порівнювати різні селекції за таких умов буде некоректно, навіть при тому, що селекція «SESVANDERHAVE» показала дуже добрі, а іноді й кращі за інших результати.

Тож, підсумок 5-го етапу: результат сприймаємо як добрий. За умов, які склалися, розуміємо, що виробничниками вимагається кращий результат, але єдине, чим люди не навчилися керувати, – це погода. На все Божа воля.

Етап 6 – Дослідження гібриду «Тапір» у різних областях України

Для того, щоб оцінити та дослідити потенціал гібриду «Тапір» було прийняте рішення надати його у виробничі посіви інших агровиробників з різних областей України. Таким чином, ми на власні очі могли переконуватись протягом вегетаційного періоду, що цей гібрид має великий потенціал. Для порівняння, пропонуємо фото з полів Тернопільської, Хмельницької та Полтавської областей. Особливістю Тернопільського поля, є те, що посів відбувався 12 травня 2020 р. Поле пересівалось через пилову бурю.

Також можна переглянути й інші фото з виробничих посівів цукрових буряків з усіх регіонів України та ще й в розрізі кількох років.

Для цього необхідно просто зайти на сайт компанії «Сесвандерхаве-Україна» у розділ «Фото матеріали» ( www.sv-ukraine.com.ua ).

– Чи досвід спілкування з фахівцями ПП «Західний Буг» надав Вам поштовх до вдосконалення взаємовідносин між виробником насіння та виробничниками цукрових буряків?

– Так, звісно. Це був цікавий досвід тісного спілкування та плідної співпраці. Наразі плануємо удосконалити спілкування з селекціонерами та працівниками нашого Інноваційного центру «Сесвандерхаве», де вивчаються усі проблематичні питання, з якими стикаються виробничники цукрових буряків.

Також, по можливості, будемо залучати до перемовин
із вищевказаними спеціалістами таких людей як Володимир Крупак, адже їм є багато що розказати, показати і запитати у тих, хто виводить нові сорти цукрових буряків та бориться з негативними викликами, що трапляються у процесі вирощування такої складної культури як цукровий буряк.

Одне можу сказати напевне: ми чуємо усіх та намагаємось бути кращими. Адже працюємо на результат, а результатом є задоволені агровиробники, котрі отримують гарний врожай, і , як наслідок, гарні моральні та матеріальні надходження.

Анна Артим

Залишити коментар: