Від сівби – до збирання – 2020

«Ми – європейське виробництво, розташоване на території України» – «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»

03.09.2020

У сільгоспвиробництві є чимало стереотипів. Один із них стосується переваг імпортованого насіння перед вирощеним в Україні. В усякому разі серед деяких наших аграріїв ще побутує така думка. З нею категорично не згодні в компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна», що є дочірнім підприємством одного зі світових лідерів із виробництва насіння цукрового буряку. «Ми – європейське виробництво, розташоване на території України з міркувань наближення до клієнта», – кажуть у «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна». І – запросили своїх клієнтів, представників ПП «Західний Буг», у Одеську область, де розташовані насінники цукрового буряку для ознайомлення з виробничим процесом вирощування насіння та для того, щоб зруйнувати чимало міфів про те, що зарубіжне (бельгійське) насіння, вирощене в Україні, поступається імпортованому.

Попередньо нагадаємо, що компанія «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» єдина в Україні понад 15 років займається вирощуванням насіння цукрових буряків зарубіжної селекції, а ПП «Західний Буг» є основним на Західній Україні виробником цукрових буряків. Тож зустріч двох основних гравців вітчизняного бурякового ринку виявилася цікавою і пізнавальною для обох сторін.

Насінники на півдні Одещини

Зібралися усі біля насінницького поля цукрових буряків на території ПП «Агро-соя», що в Татарбунарському районі Одещини. Цього року тут вирощують насіння двох гібридів – Тореадор і Тапір. За кілька кілометрів, у сусідньому господарстві СВК «Росія» у Кілійському районі розташований насінник гібриду Карпати. Решта насінників ще трьох гібридів розташовані в Ренійському районі Одещини.

Після анексії Криму Росією, де, власне, компанія «SESVANDERHAVE» розпочинала виробництво насіння цукрових буряків в Україні, місцем для його вирощування став південь Одещини. Загалом, більше жодна міжнародна компанія не веде в Україні насінництва цукрового буряку. Можливо, це й на краще, адже так компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» простіше дотримуватися норм просторової ізоляції насінників, а вони (норми) набагато вищі від європейських. Річ у тім, що всі селекційні компанії вирощують насіння буряків для ринку Європи на півночі Італії, на півдні Франції та в Іспанії. За європейськими вимогами, відстань між ними для насінників однакової плоїдності становить 300 м, різної – 600 м. Натомість на Одещині витримують відстань 3 км – за однієї плоїдності, за різних – 5 км. А відстань до насіннєвих ділянок кормових чи столових буряків сягає не менше 10 км. Власне розповіддю про вимоги просторової ізоляції ми вже й почали руйнувати міф про другосортність вирощеного в Україні насіння цукрового буряку.

Ще один аргумент – географічне розташування насінників. Південь Одеської області – на одній географічній широті з регіонами, де розташовані насінники цукрових буряків як селекції «SESVANDERHAVE», так і інших селекційних компаній в Європі. Утім, за ґрунтово-кліматичними умовами для ведення насінництва, саме ця частина Одещини – між рікою Дністер, гирлом Дунаю та Чорним морем, історична назва якої – Бессарабія, має свої беззаперечні переваги.

Віктор Гацула, директор з виробництва насіння компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»

«Загальновідомо, що ґрунт і клімат є визначальними чинниками в насінництві. Оптимальна вологість із достатньою сумою тепла та світла – основна передумова отримання насіння з високими посівними та продуктивними властивостями, – говорить директор з виробництва насіння компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» Віктор Гацула. – Я вважаю, що тутешні умови є чи не найкращі для вирощування насіння цукрових буряків. Тут прекрасні ґрунти, м’які зими, тож насінники добре перезимовують, рослини не вимерзають, хоч ми все одно підстраховуємося – на зиму укриваємо їх ґрунтом. Із трьох боків насінники оточені водою: озеро Сасик і близькість інших придунайських озер, море, ріка Дунай, тому тут повітря достатньо насичене вологою, що особливо важливо в період запилення рослин.

Ще одна перевага – насіння, вирощене в Україні, не потребує додаткового штучного висушування під час збирання врожаю, завдяки більш інтенсивній сонячній інсоляції. Така суха погода є звичайним явищем літом у Степу (південь Одещини). Насіння з європейських насінників фермерам часто доводиться просушувати спеціальними установками через більшу кількість опадів. Адже на Одещині річна норма опадів втроє менша, ніж на західно-європейських насінниках. Тож там (у Європі), збирання зазвичай проходить у складних умовах, наслідком яких є перезволожене насіння. Щодо насінників в Україні – рослини скошують у суху погоду (це є звичайне явище для цього регіону) і сухе насіння з вологістю не більше 10% постачають на насіннєвий завод для подальшого виробництва кінцевого продукту».

Щоб отримати насіння високої якості, треба повністю витримати технологічний процес. Важливим є кожен елемент технології – від вибору попередника до способу збирання. І, звісно, ключову роль відіграє кваліфікація персоналу. За багато років усі технологічні процеси в насіннєвих господарствах ретельно відпрацьовані, спеціалізована посівна та збиральна техніка була поставлена в свій час бельгійською компанією «SESVANDERHAVE» і є такою ж, яку використовують на європейських насінниках. Тож, у сукупності з відмінними ґрунтово-кліматичними умовами, маємо високоякісне виробництво насіння цукрового буряку бельгійської селекції у нас в Україні.

Європейська технологія насінництва

Володимир Аністратенко, спеціаліст компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна»

«Технологія насінництва в наших насіннєвих господарствах аналогічна європейській, але, звичайно ж, адаптована до місцевих ґрунтово-кліматичних умов України, – розповідає Володимир Аністратенко, висококваліфікований досвідчений спеціаліст компанії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна», який забезпечує щоденний контроль за станом рослин і дотриманням усіх агротехнологічних операцій. – Вирощуємо ми насінники з оригінальних батьківських ліній, які є власністю компанії «SESVANDERHAVE». Базове насіння отримуємо з Бельгії. Щодо сівозміни, то раніше ніж через 10 років на попереднє місце насінник не повертається – через насіння падалиці, яке так довго може зберігатися у ґрунті. Зазвичай висіваємо насіння після бобових чи озимих зернових культур – вони найкращі попередники. Схема висіву: два рядки – батьківська форма, шість рядків – материнська. У такий спосіб отримуємо від батьківських рослин достатньо пилку, адже чим більше пилку потрапляє на материнську квітку, тим краща запиленість, урожайність і якість насіння. Для стимуляції бокових розгалужень, досягнення синхронного цвітіння батьківських і материнських рослин, а отже кращого запилення і отримання більшої кількості якісного насіння, обов’язково проводимо таку технологічну процедуру, як чеканка. Цю технологію застосовують як на європейських насінниках, так і на українських, і це дає добрі результати. Варто зауважити, що насінники в Україні весь час перебувають під пильним контролем бельгійських спеціалістів, які неодноразово інспектують стан рослин у різних фазах розвитку».

Поле для сівби в господарстві готують особливо ретельно, бо ж глибина загортання насіння невелика – максимум 2-3 см, а в основі успішної закладки насінника є саме отримання дружніх і вирівняних сходів. Під оранку вносять усі необхідні добрива.

Насіннєві ділянки обов’язково облаштовані крапельною або дощувальною системою зрошення. Восени зазвичай проводять поливи, аби «зарядити» вологою та викликати сходи, і в подальшому – поливи й інші агрозаходи, направлені на формування вирівняних коренеплодів масою 25-30 грамів, що особливо важливо для успішної перезимівлі насінників і їхньої продуктивності. Навесні та в літній період проводять 5-6 вегетаційних поливів загальною нормою 2500-3000 куб. м води на 1 га.

Особливу увагу приділяють запобіганню ураження рослин насінників хворобами, серед яких критичною в цій зоні є борошниста роса – через велику рослинну масу та регулярні поливи. Загалом за період вегетації проводять до семи обробок фунгіцидами з різними діючими речовинами, віддаючи перевагу препаратам, що вже мають суміш двох активних інгредієнтів (наприклад, триазол і стробілурин). Фунгіцидні обробки проводять превентивно, не чекаючи прояву хвороби, через кожні 12-14 днів.

Щодо шкідників, то найбільш шкодочинними є совки, з якими восени  борються препаратами на основі піретроїдів і фосфорорганічних сполук. На щастя, складних бур’янів у цій зоні немає, тож гербіциди групи Бетаналів застосовують тільки восени, навесні їх вносити навіть немає потреби, бо ж посіви перебувають у задовільному стані. Завдяки цьому, рослини ще й позбавляють зайвого стресу – ще одна перевага місцевого виробництва насіння.

У середньому з гектара в господарстві отримують до 4-5 т насіння (вороху), яке далі  очищають від домішок і сміття і відправляють на доробку на насіннєвий завод у Київській області, який є покращеною копією бельгійського насіннєвого заводу (обладнання й устаткування ідентичне, але новіше). Згідно зі стандартами, там відбирають виповнене насіння, яке в подальшому проходить усі етапи доробки (чищення, шліфування, дражування, інкрустація, пакування…).

Усі етапи виробництва насіння проходять під пильним контролем контрольно-насіннєвої лабораторії на якісні показники. Лабораторія є складовою насіннєвого заводу «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» та працює відповідно до міжнародних стандартів контролю насіння (ISTA) та чинних українських стандартів. Для того, щоб не виникало сумнівів у якості посівного матеріалу (насіння цукрового буряку) усі партії комерційної продукції паралельно перевіряє Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції (Україна) та спеціалізована лабораторія у м. Тінен (Бельгія). Отже, отримавши сертифікат якості або висновок контрольно-насіннєвої лабораторії «СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна», ви отримуєте тричі перевірені та підтверджені дані.

«З боку органів контролю до нас посилена увага, – сміється Віктор Гацула. – Хоч би й тому, що, крім нашого насінника, тут інших немає, тому всі контролери – до нас. У найбільш відповідальні періоди щороку до нас приїздить технолог із Бельгії, тобто основні насінницькі операції ми здійснюємо під контролем європейських спеціалістів. Вони відповідають за це насіння, тому контролюють його якість як на етапі вирощування, так і в процесі підготовки на заводі. Мене дивує, коли деякі наші виробничники цукрового буряку все ще з недовірою ставляться до насіння, вирощеного в Україні».

Основний пріоритет – висока якість виробленого продукту

Нагадаємо, оригінальні батьківські лінії (базове насіння) поставляють з Бельгії і є власністю компанії «SESVANDERHAVE» (Бельгія). Машини, обладнання та устаткування – використовують такі самі, як на європейських насінниках. Насіннєвий завод, який розташований у Київській області, є покращеною копією бельгійського насіннєвого заводу (обладнання й устаткування ідентичне, але новіше). Розміщення насіннєвого заводу саме в Україні було затверджено тільки з міркувань логістики для наближення  європейського виробництва до клієнта і, як наслідок, для зниження собівартості посівного матеріалу.

Звичайно, український менталітет, загартований радянською якістю товарів і послуг, безапеляційно вважає, що все вироблене в Україні є гіршим від імпортного. Але ті часи закінчилися… В умовах конкурентного сьогодення, зробивши мільйонні інвестиції в Україну в галузі насінництва цукрового буряку, працюючи на ринку України вже більше 25 років і займаючи достойну частку цього ринку, основним пріоритетом для компанії «SESVANDERHAVE» є висока якість виробленого продукту. Тільки так і не інакше!!!

Завдяки високій якості насіння цукрового буряку селекції «SESVANDERHAVE», яке виробляють в Україні, 31 січня 2018 р. на засіданні країн-членів учасників Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) у Парижі Україна отримала дозвіл повноправно брати участь у міжнародній торгівлі насінням цукрових буряків. Компанія «SESVANDERHAVE» є основним ініціатором розширення участі України у Схемах сортової сертифікації ОЕСР, зокрема у Схемі щодо насіння цукрових буряків, призначеного для міжнародної торгівлі. Як тільки в Україні законодавчо буде затверджено цей документ, частину насінників із Франції та Італії буде переміщено саме в Україну.

Тож сподіваємося, що нам вдалося якщо не зруйнувати, то сильно похитнути міф про нібито різну якість насіння цукрового буряку, яке вирощують у Європі та в Україні.

Варто зауважити, що компанія «SESVANDERHAVE» інвестувала більше 20-ти млн євро в сучасний Інноваційний центр, який здатен надати багато відповідей на різні виклики, пов’язані з виробництвом цукрових буряків. За допомогою інноваційних технологій створюють більше селекційного матеріалу та отримують нові гібриди. За результатами досліджень, насіння цукрового буряку селекції «SESVANDERHAVE», вирощене в Україні, відповідає високим європейським вимогам і очікує поставок у європейські бурякосійні країни після затвердження в Україні Схем сортової сертифікації ОЕСР (OECD certification).

Підсумовуючи цю статтю, хотілось би сказати, що європейські спеціалісти компанії «SESVANDERHAVE» (Бельгія) пишаються досягнутими результатами в Україні. Підтвердженням може слугувати те, що Прем’єр-міністр Бельгії, Посол Бельгії та бельгійське керівництво компанії неодноразово відвідували насіннєвий завод «SESVANDERHAVE», розташований у Київській області. Отриманими враженнями всі завжди залишаються задоволені.

Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг» (с. Павлів, Радехівський р-н, Львівська обл.):

«Наше господарство є партнером Радехівського цукрового заводу та одним із ключових постачальників бурякової сировини. Маючи в обробітку 65 тис. га землі, цього року 14 тис. га ми засіяли цукровим буряком. У черговий раз використовуємо селекцію компанії «SESVANDERHAVE». В сезоні 2020 року посіяли гібриди: Тапір, Сіу, Маніту, Ігуана, Балі, які вирощуємо в різних ґрунтово-кліматичних умовах Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей. У такий спосіб підбираємо для кожної зони стабільні гібриди.

Зліва направо: Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг» та Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»

Оскільки для нашої компанії цукровий буряк є основною культурою, доволі затратною у виробництві, то ми намагаємося приділяти їй найбільше уваги. Для нас важливо знати, у яких умовах і за якою технологією селекційні компанії вирощують насіння буряку, які критичні моменти можуть вплинути на його кінцеву якість. Бо тільки якісне, генетично однорідне насіння може сформувати задекларований виробником урожай. Саме цим продиктований наш візит на насінники компанії «SESVANDERHAVE» в Одеську область. Окрім того, отримана інформація буде корисною для нашої служби агроконсалтингу, яка надає послуги з агрономічного супроводу дільничим підрозділам ПП «Західний Буг» та іншим господарствам, зокрема бурякоздавачам Радехівського цукрового заводу, щодо технології вирощування буряку, її здешевлення тощо. Наші рекомендації базуються не на відчуттях, а на знаннях і ґрунтовній аналітиці – і для цього ми закладаємо досліди на своїх полях, відвідуємо насінники чи селекційно-дослідні станції різних компаній, зокрема й у Європі.

З компанією «SESVANDERHAVE» ми співпрацюємо тривалий час, але до цього часу замовляли насіння буряку тільки з Бельгії. Тому ще одна мета нашого візиту на насінники компанії в Одеській області – з’ясувати особливості бельгійського й українського виробництва насіння. Те, що ми побачили на насіннєвих ділянках у господарствах «Агро-соя» та «Росія», справді цікаво, дає ґрунтовне розуміння виробничого ланцюжка від первинного насінництва до кінцевої точки призначення – до поля. У цілому враження від відвідин позитивне. Але, якою б не була довіра до виробника, все вирішує незалежний дослід у полі, який ми неодмінно проведемо, щоб порівняти насіння, вироблене в Бельгії та в Україні – з повним вхідним аналізом енергії проростання, схожості, калібрування обох партій тощо. Також запросимо наших партнерів-виробничників оцінити результати.

Поки можу вказати на важливу перевагу насіння «SESVANDERHAVE», виробленого в Україні: оскільки компанія має насіннєвий завод у Київській області, партію насіння можна оперативно замовити та отримати, до того ж, на бажання – зі збільшеною нормою фунгіцидної чи інсектицидної складової протруйника. Це величезна перевага для господарств, які мають великі площі буряку з вужчою сівозміною, коли буряк повертається на попереднє місце через 3-4 роки та більше уражується кореневими гнилями».

Людмила Морозова, The Ukrainian Farmer
Офіційний сайт компанії
«СЕСВАНДЕРХАВЕ-Україна» –
www.sv-ukraine.com.ua

Залишити коментар: