Від сівби – до збирання – 2020

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Старт проєкту разом із ПП «Західний Буг»

20.05.2020

Редакція журналу «АгроЕліта» спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна» – світовим лідером у насінництві цукрового буряку, розпочинає новий сезон уже традиційного проєкту «Цукровий буряк: від сівби – до збирання». Цього року ми досліджуємо технології вирощування цукрових буряків на полях ПП «Західний Буг» – аграрної компанії, що обробляє майже 65 тисяч гектарів землі на Львівщині, Волині, Буковині та Тернопільщині.

Зліва направо: Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» та Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»

Приватне підприємство «Західний Буг» засноване 2003 року, основним напрямом діяльності є  вирощування зернових, технічних і кормових культур, їх зберігання і реалізація насіння. Також компанія пропонує вітчизняним сільгоспвиробникам послуги власного насіннєвого заводу, елеваторів,  агрономічного супроводу та агрохімічної лабораторії.

Особливу увагу підприємство приділяє вирощуванню цукрових буряків, адже не зважаючи на всі складнощі, тут це вважають перспективною та прибутковою галуззю. Цукровою сировиною підприємство забезпечує Радехівський, Чортківський та Хоростківський цукрові заводи.

Цьогоріч на полях ПП «Західний Буг» посіяли майже 14000 га цієї культури. Для посіву вибрали гібриди провідних насіннєвих компаній, чільне місце серед яких займає «Сесвандерхаве»: під гібриди цієї селекції виділили 1600 га (більше 10% від загальної площі).

Про технології, використані під час посіву, стан росту та розвитку солодкого коренеплоду ми спілкуємося з агрономом-аналітиком ПП «Західний Буг» Володимиром Крупаком. На підприємстві Володимир працює вже 7 років, відповідає за захист рослин і насінництво (підбір сортів і гібридів).

Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»

«Від початку свого існування ПП «Західний Буг» вирощує цукрові буряки й має великий досвід у цій справі. Буряк ми сіємо в різних частинах Західної України: у Волинській, Львівській, Тернопільській і Чернівецькій областях, тому розуміємо проблеми, з якими сільгоспвиробники стикаються в різних кліматичних зонах, і вміємо їх вирішувати (або принаймні мінімізувати втрати).

Також надаємо підтримку та агрономічний супровід іншим господарствам, що особливо актуально в нинішніх умовах, адже маржинальність різко впала: ціни на засоби виробництва зростають, а на цукор навпаки – знижуються, і перед багатьма буряківниками постало питання економічної доцільності вирощування цієї культури», – розпочинає розмову фахівець.

– На яких типах ґрунтів висіваєте цукровий буряк і який їхній стан?

– Цукровий буряк сіємо на різних типах ґрунтів, тим більше, що Львівщина «славиться» різкими переходами ґрунтових відмін у межах одного поля. Найчастіше – це сірі опідзолені ґрунти та чорноземи різного генезу.

Якщо ж говорити про стан ґрунтів, то завдяки власній агрохімічній лабораторії в нас є можливість не лише розраховувати «винос» елементів живлення, але й покращувати забезпеченість ґрунту, тобто працювати на перспективу.

– Як готуєте ґрунт під посів цукрового буряку?

– Все господарство переведене на безвідвальний обробіток, ми не використовуємо плугів, а тільки глибоке рихлення. Це в основному один, рідше два сліди комбінованих агрегатів HORSCH Tiger MT, HORSCH Tiger AS або Köckerling Vector на глибину 28-30 см.

Залежно від культури-попередника й стану поля додатково застосовуємо дискові та пружинні борони, лущильники, катки. Також обов’язково проводимо передпосівне вирівнювання агрегатами типу FARMET Kompaktomat.

– За якими критеріями вибираєте гібриди для вирощування? Як давно співпрацюєте з компанією «Сесвандерхаве»?

– Зі «Сесвандерхаве» ми співпрацюємо, відколи займаємося буряківництвом. Хоча це не єдині наші постачальники насіння, проте, мають чимало переваг над іншими. Зокрема, великою перевагою є те, що компанія реєструє в Україні ті гібриди, які чудово себе зарекомендували в європейських країнах, наприклад, у сусідній Польщі, адже погодно-кліматичні умови в нашому регіоні дуже схожі.

Для посіву щороку стараємося вибирати різні гібриди, ба більше, на одне поле підбираємо гібриди різних типів, аби мати розуміння, як вони себе покажуть у різних точках,  у тих чи інших погодних умовах. За результатами врожайності та цукристості вирішуємо, якими гібридами засівати основні масиви наступного року.

Гібриди Балі й Тапір селекції «Сесвандерхаве» висівали минулоріч, вони досить добре себе проявили в умовах нетипової погоди: вологого й холодного травня, такого ж вологого, але жаркого червня і літньо-осінньої засухи, тому ми вирішили продовжувати їхнє випробування і цього року. Також посіяли інші гібриди компанії, а саме: Сіу, Маніту, Ігуана. Усі вони – гібриди нового покоління, із цікавими характеристиками.

– Які культури можуть бути попередником під цукровий буряк?

– Попередником є різні культури: зернові, кукурудза, соя. Дотримуємось сівозміни, адже передусім – це економічно доцільно: від «вузької» сівозміни значно погіршується фітосанітарний стан, що спричиняє додаткові затрати й меншу врожайність.

– За якою технологією проводили посів гібридів селекції «Сесвандерхаве»?

– Посів цукрових буряків тривав з 22 березня по 17 квітня. Над посівом працювало 12 сівалок Kverneland Monopill S/SE (ширина міжряддя – 45 см). Середня норма висіву насіння – 120 тис. насінин на гектар.

Щодо живлення, то ми постійно випробовуємо різні схеми як азотного, так і фосфорно-калійного підживлення. Основною схемою цього року було внесення під основний ґрунтообробіток комплексного добрива NPK складу 6:18:34 в нормі 400–500 кг/га залежно від попередника та забезпеченості ґрунту (базуючись на результатах аналізів власної агрохімічної лабораторії). Додатково під передпосівне вирівнювання ґрунту внесли приблизно 150 кг/га карбаміду.

– Як цьогорічні погодні умови вплинули на стан посівів цукрового буряку?

– Погодні умови кожного року мають дуже сильний вплив, але не варто нарікати на погоду, потрібно завжди підлаштовуватися, і за можливості – передбачати. Цей сезон не виняток: холодна погода негативно вплинула на всі культури, не лише на буряк. До того ж, чимало біди наробили й пилові бурі, які в нашому регіоні знищили частину площ на півдні Тернопільської області, у Чернівецькій області й окремих районах Львівщини. Це – безповоротні втрати, оскільки пересів уже не буде продуктивним.

Загалом же стан буряку наразі можна оцінити від задовільного до доброго, він поки слабо розвивається, а от бур’яни не чекають. Звичайно, можна гербіцидами в максимальних нормах вичистити поле, але ж заразом ми  пригнітимо маленький буряк, що призведе до втрати врожайності. Тож поки вичікуємо, шукаємо компромісне рішення, яке одночасно допоможе знищити бур’яни та не зашкодити культурі.

Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»

Сергій Володимирович Горобець, комерційний директор компанії ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:

«З компанією «Західний Буг» ми співпрацюємо багато років, і маємо на меті поглиблювати та розширювати нашу співпрацю, адже нам є що запропонувати підприємству.

Аби розширити знання про гібриди селекції «Сесвандерхаве» ми разом із представниками ПП «Західний Буг» відвідали інноваційний центр у Бельгії, що займається розробками нових сортів, також побували у європейських сільгоспвиробників, які вирощують наші гібриди й отримують гарні врожаї. Представники «Західного Бугу» змогли на власні очі побачити, як наша селекція справляється з різноманітними викликами.

Також зазначу, що все насіння селекції «Сесвандерхаве» перед реєстрацією в Україні проходить реєстрацію в європейських країнах: Нідерланди, Франція, Італія, Польща та інших».

Ми надалі продовжуємо детально стежити за станом росту та розвитку цукрових буряків на полях ПП «Західний Буг» і в наступних статтях розкриємо всі секрети їхнього вирощування.

Залишайтеся з нами – буде цікаво!

© Анна Артим

Залишити коментар: