Новини

ДП «ДГ«Пасічна». Держава в державі або зразкове агровиробництво для потреб селян

01.09.2013

Хмельниччина славиться зеленими просторами і дрімучими лісами, а ще сприятливим кліматом, який позитивно впливає на вирощування сільськогосподарських культур. Досить велика кількість господарств знаходиться саме в цьому краї і одним з найперспективніших вже багато років є Дослідне господарство «Пасічна»  однойменне назві села. Старосинявський край з давніх-давен славиться працьовитими людьми, саме через це цей край був і залишається осередком міцних сільськогосподарських традицій. Завдяки працьовитим рукам та досвіду тутешніх аграріїв засіяні поля щедро віддячують продуктивністю.

ДП «ДГ «Пасічна» орендує біля 3 тис га земельних угідь на яких вирощує зернові та технічні культури.  Агропідприємство внесено до державного реєстру виробників насіння і садивного матеріалу та є єдиним господарством Хмельницької області, яке вирощує хміль. Але найголовніше для аграрної сфери – це те, що ДП «ДГ«Пасічна»  підтримує і старанно розвиває напрямок  тваринництва, що сьогодні не  кожне агропідприємство може зробити. Дослідне  господарство має статус племзаводу  з розведення української чорно-рябої породи великої рогатої худоби та статус племзаводу з розведення великої білої породи свиней. На комплексі 2000 голів ВРХ, з них 670 дійних корів. По продуктивності агровиробництво отримує 20 літрів надоїв молока на корову, в рік – по 6,5 літрів на кожну корову.  Свиней – біля 2000 голів, 300 штук овець і  25 робочих коней.

У господарстві існує спеціальна кормова база в склад якої входять як однорічні так і багаторічні трави. Приблизно на 80 –ти гектарах агропідприємство тримає площу природних кормових угідь.

Гордістю ДП «ДГ«Пасічна» є заступник директора Олександр Павлович Ярощук:

–          У нас є кормова база, в яку входять різні культури: однорічні та багаторічні трави. Ми створюємо спеціальний раціон. Сьогодні годуємо худобу багаторічними травами : люцерна, гірчиця біла, суданка ( яка позитивно впливає на лактацію). Цього року, на жаль, для конюшини виявилися несприятливі погодні умови і вона вийшла з кормової бази, хоча конюшина в раціоні повинна бути обов’язково.

–          Як ви відноситесь до пропозиції науковців повернути вівчарство в Україну?

–          У нас на сьогоднішній день, біля 300 голів овець. Це так звані «санітари», тобто вони поїдають бур’яни на полях. До заклику науковців відношуся абсолютно позитивно, тому що це досить правильне і оптимальне рішення. Адже, раніше, кожен колгосп тримав по 200 – 300 голів, як мінімум.

–          Щодо підготовки до зими, як перезимує ваша худоба?

–           Нині худоба знаходиться в літньому таборі. На базі є спеціально підготовлені приміщення до зими. Наразі готуємо заготівлю кормів, вже запаслися сінажем і будемо приступати до заготівлі силосу. У нас є 2 силосні ями, куди ми поміщаємо 11 -12 тис тонн силосу.

Керівником Дослідного господарства «Пасічна» є людина, яка вже  через рік  роботи на посаді керівника господарства змогла  закрити 5 млн. гривень кредиту, налагодити потрібні вигідні ділові стосунки з надійними компаніями. І протягом п’яти років керування  вивести підприємство на самостійне фінансове існування без допомоги кредитних програм.  Попереднє керівництво не часто змінювалося. Перший директор у господарстві працював 30 років, другий – 22, а третій – вже 6 –ий  рік на посаді.

Третій керівник постійно вводить нові пропозиції щодо допомоги села, як в практичному напрямку так і в культурному. Віталія Павловича Таєнчука працівники і односельчани люблять і поважають за його працелюбність і відданість  рідній маленькій батьківщині.

За 5 років агропідприємство підняло надої молока, закупило нову якісну техніку приблизно на 15 млн. гривень.  ДП «ДГ «Пасічна»  хоч і державне господарство, проте фінансово незалежне ні від кого. Можна сказати « держава в державі». І, що саме цікаве, господарство не просто продуктивно працює, а й старається відновити історію тамтешнього села.

В житті Віталій Павлович ніколи не йшов за течією, він завжди прагнув до чогось кращого, ніколи не стояв на місці через страх невідомого чи звичайну  лінь. З молодих років він займався бізнесом, згодом відкрив приватний ковбасний цех, купував комбайни і надав їх в оренду, займався абсолютно різними напрямками бізнесу.

Зовсім недавно, Віталій Павлович Таєнчук отримав звання заслуженого працівника сільського господарства України.

Керівник ДП ДГ «Пасічна» Віталій Павлович Таєнчук:

–          Склалося так, що в цьому селі я і виріс і працюю. По можливості стараємося всією командою відновлювати історію нашої  маленької батьківщини та допомагати, як можемо. Наше господарство хоча і державне, та ми самі за себе дбаємо, за короткий термін позбулися боргів, просимо також спонсорів про допомогу нашому селу. Наприклад, плануємо до кінця осені знайти півмільйона  гривень для завершення будівництва церкви і я впевнений, що кошти знайдуться обов’язково.

На роботу стараємося брати тільки односельчан, тому що де вони ще будуть працювати, адже досить важко сьогодні знайти хорошу платоспроможну роботу. Крім того,  село залишається наповнене сім’ями, мало хто хоче кудись виїжджати і шукати щастя деінде. У нас працює біля 400 людей.

Запланували будівництво нового молочного комплексу, вже завезли метал, цього року плануємо зробити каркас і накрити. Придбали нову сушарку. Також, дбаємо про власний автопарк, цього року закупили сільськогосподарську техніку приблизно на 2 млн. гривень. Ми дотримуємося того принципу, що жити потрібно тільки за власні кошти.  

ДП «ДГ«Пасічна» за досить короткий термін зуміло відновити історію села, відконструювати тамтешній музей, де нині зберігається пам’ять села Пасічна. Тут  працює середня школа з поглибленим навчанням усіх шкільних предметів, до речі схожих по потужності середніх навчальних закладів в області немає. Музична школа, де навчається 110 дітей та 2 дитячих садочки. Агропідприємство з допомогою спонсорів добудовує храм та кожного року прокладає 3 км асфальтованої дороги. Також, господарство утримує футбольну команду та сільську бібліотеку. Тобто, керівництво та колектив ДП «ДГ «Пасічна» роблять все те, що потрібно для нормально життя людей. Адже, Віталій Павлович Таєнчук впевнений, що працювати треба так, щоб там можна було жити.