Новини, Рослинництво

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

18.04.2022

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

У цей непростий час, на жаль, не всі мають можливість провести вчасно агротехнічні заходи в достатній їх мірі. Тому хочемо акцентувати вашу увагу на заходах, які визначатимуть рівень майбутньої урожайності озимої пшениці.

Перш за все, рослини відновили вегетацію, про що свідчить утворення вторинної кореневої системи, зміна забарвлення листя та поява сходів у частині центральних регіонів України, де перед входженням у зиму поля були абсолютно чорні, а тепер зазеленіли, як би це дивно не звучало станом на середину березня.

Майже кожен з вас провів підживлення озимих, залежно від стану посівів і наявності виду азотних та сірчаних добрив у господарстві. Пониження температур до мінусових позначок (–10°С протягом останньої декади) має свій вплив на стан рослин. Рослини, які зайшли в зиму у фазі розвитку 1 чи 3 стебла ВВСН 21 та ВВСН 23 майже не зазнали критичного впливу морозу, а рослини, які мали 1 або 2 листки значно пошкодились морозами. Пошкодження відбулось через недостатнє накопичення цукрів та відсутність добре сформованого воскового нальоту.

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

Пориви вітру та морозу  спричинили підсушування верхнього шару ґрунту, через що подальше внесення азотних добрив на суху поверхню не матиме високої ефективності, а таке добриво як карбамід, потрапивши на сухий ґрунт, ризикує втратити до 80% діючої речовини. Важливо, що наступне внесення азотних добрив повинно бути на гарантований вологий ґрунт після проходження опадів у вигляді дощу, снігу чи  за технологією  CULTAN або за методом Бузницького  – безпосередньо сівалками в ґрунт. Також потрібно приділити увагу боротьбі з мишовидними шкідниками.

Стосовно розвитку хвороб, то наразі є активні прояви септоріозу. Особливу увагу потрібно звернути на ранні та загущені посіви, де розвиток хвороби проявляється максимально. Стосовно слабких або пізніх посівів, то увага повинна бути сфокусована на збереженні вологи в метровому шарі ґрунту. Допоможе нам у цьому закриття вологи на посівах пшениці ротаційними або  штригельними боронами, а після активного відновлення вегетації наше завдання максимально швидко закрити поверхню ґрунту листям. У цьому нам допоможуть внесення амінокислот, мікроелементів та інші стимулятори.

Ми обговорили перший блок заходів відновлення вегетації на полях. Подальші рекомендації очікуйте при настанні відповідних фаз розвитку культур. Залишаємось на зв’язку.

Ріпак

Станом на 23 березня природа пройшла фазу «весняного рівнодення», а це означає, що рослини, реагуючи на довжину світлового дня, активно відновлюють вегетацію, готуючись до переходу в генеративну фазу розвитку.

Хочемо поділитися з вами особливостями проходження фенофаз розвитку озимого ріпаку, виходячи з погодних умов поточної весни.

Спільним для більшості посівів є стрес, в якому наразі перебувають рослини. Цей стрес був спричинений відновленням вегетації, а потім поверненням морозів (до –10°С) із  сильним поривчастим вітром. Якщо порівнювати традиційний обробіток ґрунту, оранку та Strip-till –технологію в умовах цієї весни, то посіви проведені за технологією смугового посіву виглядають набагато краще, адже знаходяться нижче поверхні ґрунту на 5-10 см і точка росту максимально захищена від шквальних поривів вітру й морозу.

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

Результат внесення КАСу, підпал посівів добривами

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

Білі прямі корінці, як свідчення розвитку кореневої системи

 Слід відмітити, що рослини частково або повністю втратили тургор. Особливо втрата тургору спостерігається у малій фазі розвитку. Рослини, які не досягли ВВСН 14 зазнали найбільших пошкоджень. Стрес, що пов’язаний із втратою тургору, в деяких випадках підсилився внесенням рідких азотних добрив, які значною мірою спричинили втрату листової пластинки від 30 до 70%. Також нинішньою особливістю є те, що верхній шар ґрунту – 2-3см – є абсолютно сухим, а нижній шар – 10 см – є замерзлим, тому наразі активного відновлення вегетації рослин озимого ріпаку не відбулось. Лише південні схили, які захищені лісовими насадженнями, розпочали активний розвиток, про що свідчать білі прямі корінці на кореневі системі. Тож сподіваємось, що після прогрівання шару, в якому знаходиться коренева система, і решта посівів розпочнуть активний розвиток.

Щодо технологічних прийомів, які будуть актуальними зараз, – то це захист посівів від прихованохоботнків у комбінації з фунгіцидами, що працюють при низьких температурах. Бор, присутній у базовій суміші, сприятиме активному засвоєнню внесеного азоту. Також позитивний ефект буде спостерігатись від закриття вологи, але трішки пізніше, коли рослини відновлять втрачений тургор. Виходячи з умов, сподіваємось на добрий ефект застосування штригельних та ротаційних борін, адже відкритий ґрунт краще прогріватиметься та сприятиме активному розвитку кореневої системи. Слід також приділити увагу боротьбі з мишовидними гризунами.

Отже, на полях озимого ріпаку ми спостерігаємо зараз таку ситуацію. Діліться з нами інформацією, як її бачите ви і що відбувається на ваших полях. Залишаємось на зв’язку.

ДСВ – Інновації для Вашого успіху!

Слава Україні

Коваленко Олександр, менеджер з розвитку продуктів компанії «ДСВ-Україна»

«ДСВ-Україна» експерт розповів про нинішній стан озимої пшениці та озимого ріпаку на полях

Залишити коментар: