Статті, Це цікаво

Іван Пилипів та Василь Єлиняк – наші земляки, які стали заможними фермерами і заснували найбільше поселення українців у Канаді

07.05.2021

6 вересня 1891 року на кораблі «Орегон» до порту Галіфакс у провінції Нова Скотія прибули два перших українських поселенці  – Василь Єлиняк та Іван Пилипів з села Небилів, що на Галичині.

Саме вони стали засновниками селища Една у провінції Альберта, найстарішого українського поселення у Канаді, яке з часом перетворилось на осередок найбільшого українського анклаву у Північній Америці.

Іван Пилипів Василь Єлиняк

«Попри тяжкі умови проживання і незвичності субтропічного клімату, до Південної Америки до 1914 року виїхало близько 60 тисяч селян з Галичини та Буковини»

Василь Єлиняк – один з перших українських поселенців, що прибув до Канади. Він народився 22 грудня 1859 року в селі Небилів (тепер Рожнятівський район, Івано-Франківщина). Щоб покращити своє життя, чоловік вирішив емігрувати. Задля цього він об’єднався з односельцем Іваном Пилиповим (Пилипівським). Зважились вони на таку заокеанську авантюру через чутки про «дармову землю» — тоді у Канаді за 10 доларів можна було отримати до 65 гектарів. Наприкінці літа 1891 року вони залишили рідне село та добрались до Гамбурга, а звідти вирушили до Канади.

Облаштувавшись на новому місці та підзаробивши грошей, Іван Пилипів поїхав у Небилів, аби забрати в Канаду свою сім’ю та дружину В. Єлиняка. Вражені і натхненні його розповідями про дешеву канадську землю і можливість бути на ній самим собі господарями, до Пилипових приєдналися ще кілька родин. Відтак, у Канаді постало українське містечко Една-Стар (згодом – Чіпман), куди за кілька років вже їхало все більше галичан та буковинців.

Життя емігрантів з українських земель тут доволі швидко налагодилося. Завдяки важкій праці на землі піонерів, їхні діти та онуки стали досить успішними фермерами, бізнесменами, управлінцями. А завдяки компактності українських поселень у Канаді, українцям легше було відстоювати свої права, відкривати свої школи та церкви, обирати “своїх” до місцевих (а згодом – провінційних та федерального) урядів. Зрештою, українська діаспора в Канаді стала чи ненайуспішнішою та найвпливовішою, добре інтегрувавшись у канадське суспільство та владу, і водночас зберігаючи свою культуру та зв’язок із Україною.

«Згодом Пилипів і Єлиняк стали заможними фермерами і заснували найбільше поселення українців у Канаді в Една-Стар (нині це місто Чіпман у канадській провінції Альберта). А Єлиняк згодом став мером Чіпмана»

Іван Пилипів за кілька десятків років у Канаді побудував двоповерховий будинок, мав 5 ферм, 15 земельних ділянок у Вінніпезі, найманих робітників, а його старший син Василь володів 5 фермами.

Іван прожив 77 років і помер у 1936 році. Його товариш Василь, який прожив на 23 роки довше, також став успішним фермером, був помітним і шанованим не лише в українській громаді, а й в Канаді.

У січні 1947 року Уряд Канади обрав його одним з почесних одержувачів канадського громадянства у Верховному суді Канади в Оттаві.

А праправнучка Василя – Еріка Єленяк є відомою акторкою та фотомоделлю.

Підготувала Христина Котович.

Список використаних джерел:

https://www.jnsm.com.ua/cgi-bin/m/td.pl?Year=1914

https://uk.wikipedia.org/

https://www.facebook.com/history.diaspora

Залишити коментар: