Новини, Техніка

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

23.06.2021

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

Нідерландська компанія Steketee добре відома як один із лідерів галузі технологій механічної боротьби з бур’янами для точного землеробства. Ця компанія належить до сімейної групи LEMKEN.

Steketee виготовляє культиватори для міжрядного обробітку й автоматичні культиватори для просапки в рядках.

Про переваги та особливості функціоналу просапних культиваторів Steketee журналу «АгроЕліта» розповів Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу компанії «Агротерра».

– Steketee спеціалізується на виготовленні міжрядних просапних культиваторів, вузькоспеціалізованих і дуже фахових, і має репутацію виробника №1 у Європі. Найголовнішою перевагою просапних культиваторів Steketee від LEMKEN є те, що вони обладнані передовими технологіями. Їхня «фішка» – камера власної розробки IC-Light, яка, на відміну від аналогів на ринку, бачить весь спектр кольорів і розрізняє відтінки зеленого, що дозволяє чітко зрозуміти – чи це культурна рослина, чи бур’ян.

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

Система IC-Light. Камера IC-Light має дуже високу розпізнавальну здатність, тому навіть коли культура знаходиться у фазі ще тільки двох листків, а висота рослини становить лише 40-50 мм, вже можна виходити в поле з культиватором і якісно проводити обробіток.

Для цього перед початком роботи культиватора достатньо впродовж декількох хвилин провести автоматичне вивчення камерою IC-Light кольору культури та бур’янів. Решту роботи можна повністю «покласти» на програмне забезпечення і стежити лише за рухом трактора, адже культиватор самостійно керуватиметься по рядках: незалежно від трактора система зміщує раму культиватора вліво-вправо, щоб уникнути вирізання.

Завдяки системі IC-Light можна виконувати у полі міжрядний обробіток практично цілодобово  і мінімізувати до декількох відсотків вирізання рослин. Навіть якщо рядок десь відхиляється, то, незалежно від трактора, камера веде культиватор чітко робочим міжряддям і не пошкоджує культуру.

Камера IC-Light дозволяє бачити рядки та міжряддя і точно вести та скеровувати культиватор із мінімальною відстанню до рядків, не пошкоджуючи культурні рослини, але максимально якісно підрізаючи бур’яни. Трактор, при цьому, не впливає на точність ведення і дозволяє проводити міжрядний обробіток на високій швидкості.

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

Широкий функціонал використання. Наступна важлива технічна перевага – культиватор можна дообладнувати. Модульна система рами дозволяє використовувати широкий асортимент робочих органів під типи завдань: різні варіації підрізання, поставити боковий щиток, розгортачі, посипачі. Багато «фішок» для максимально універсального використання культиватора.

– Наприклад, на ранньому етапі росту культури використовуються одні робочі органи, які ретельно обробляють ґрунт, але унеможливлюють прикидання сходів. У культиватора збоку є спеціальна захисна пластина, тому, коли ґрунт відлітає від робочих органів, то не летить на рослини, – пояснює Олег Пелипенко. – Культиватор Steketee підійде для всіх культур, які висіваються міжрядним способом. Є можливість регулювати і по ширині обробітку, і по ширині міжряддя, по глибині обробітку. На ранніх етапах, коли коренева система культур ще не розвинулася, можна обробляти більш глибоко, а коли коренева система вже зімкнулася в рядках, то проводиться тільки поверхневий обробіток, тобто бур’ян підрізається з мінімальним рихленням. Коли ми створюємо оптимальні умови для розвитку кореневої системи, коли максимально контролюємо бур’яни, то створюємо кращі умови для розвитку культури. Відповідно, за рахунок цього формується вищий урожай. Ще грає роль кількість вирізаних рослин при обробітку, бо кожна втрачена рослина – мінус урожай.

Додаткові робочі органи. Профільна рама власної розробки дозволяє навішувати та надійно фіксувати всі елементи культиватора і швидко змінювати їхнє розміщення.

 • Різноманітні робочі органи дозволяють підібрати оптимальний варіант для виконання завдань;
 • стрілчасті лапи власної розробки з максимально плоским підрізанням шириною від 80 до 650 мм;
 • лапи з боковим лезом для роботи максимально близько до рослин;
 • жорсткі або підпружинені стійки;
 • захисні диски або щитки;
 • підгортачі чи пружинні штригелі.

Для роботи в рядках встановлюють:

 • пальцеві мотиги діаметром 220, 340 та 400 мм;
 • роторний штригель;
 • торсійний штригель;
 • секції культиватора Steketee можуть бути обладнані гідравлічними циліндрами для централізованого довантаження для роботи на твердому або забур’яненому ґрунті.

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

Простота використання. Просапний культиватор нескладний у використанні. За словами Олега Пелипенка, механізм налаштування робочих органів, їх заміна майже нічим не відрізняються від культиваторів українського виробництва. Величезна різниця у якості металу, регулюванні шарнірів, механізмів кріплення – при роботі Steketee значно краще себе показує. За рахунок того, що тут якісні робочі органи, є можливість встановлення захисних пластин. Система ведення по рядку дозволяє швидше проводити обробіток.

Є можливість налаштування культиватора дилером з офісу або просто з заводу. Платформа дуже «юзерфрендлі», вона не складніша в користуванні, ніж будь-який смартфон, доступна інфографіка, щоб людина розуміла, які параметри вона задає. Оператору просто потрібно вказати ширину міжряддя, культуру, відкалібрувати бачення камери, адже на різній стадії вегетації рослина має свій відтінок. Налаштування культиватора перед роботою займає не більше п’яти хвилин.

Культиватори Steketee мають від 6 до 32 рядів обробітку. Ширина рами – від 1,5 до 13 метрів із гідравлічним складанням. За запитом виробник виготовляє і культиватори з більшою кількістю рядів. Ширина міжряддя може бути від 8 до 100 см, що дозволяє проводити механічну боротьбу з бур’янами не лише технічних просапних культур (кукурудза, соняшник, цукровий буряк, соя, ріпак) чи овочевих культур, але й зернової групи.

Якщо виникне проблема з програмним забезпеченням, є можливість дистанційно налаштовувати культиватор. А покриття сервісної служби офіційного дилера – компанії «Агротерра» дозволяє швидко реагувати на будь-які запити. Система культиваторів Steketee технологічна, але зроблена таким чином, щоб користування нею викликало тільки задоволення. LEMKEN виготовляє надійний агрегат, довговічний пристрій, який розрахований на багато років роботи.

Функція SectionControl. Додаткове оснащення, щоб уникнути вирізання на обсівах та складних конфігураціях поля. Якщо поля мають нерівну форму, культиватор можна оснастити системою секційного контролю за GPS-навігацією: у разі наближення на встановлену відстань до вже оброблених рядків, кожна секція підніматиметься гідравлікою у транспортне положення. Ця функція дозволяє особливо точно  працювати, обробляючи клини поля, щоб не було повторного вирізання чи необроблених ділянок.

Додаткова функція одночасного підживлення. Крім базових можливостей, компанія «Агротерра» пропонує ще оснащення культиваторів системою внесення рідких добрив. Так, є можливість виконувати два завдання: провести механічний обробіток і підживити рослину.

– Торік за рахунок одночасної обробки ґрунту і підживлення рідкими азотними добривами ми домоглися середнього збільшення урожайності кукурудзи на 8-10 відсотків. Адже якісно обробити ґрунт і не провести підживлення – це неправильно, проведення міжрядного обробітку і розкидання гранульованих добрив не таке ефективне, як внесення в зону кореневої системи культури, – акцентує Олег Пелипенко. – Якраз цю опцію встановлює компанія «Аргротерра». За рахунок того, що ми маємо досвід у встановленні систем дозування та внесення рідких добрив, можна зробити якісний контроль норми виливу, відображення на моніторі в кабіні трактора, щоб тракторист в онлайн-режимі міг бачити, яку норму виливає. І якщо стався збій, то тракторист отримує сигнал, що якийсь рядок неправильно обробляється, і він одразу ж може провести коригування.

Культиватори Steketee – ідеальне рішення для комплексного обробітку культур міжрядного посіву: кукурудзи, соняшника та сої. Це основні технічні зернові культури експортного орієнтування, їхні посівні площі (крім пшениці) в Україні найбільші.

Просапний культиватор Steketee: надійний помічник для механічної боротьби з бур’янами

Переваги механічної боротьби з бур’янами:

 • кращі умови для росту, завдяки покращеному повітряно-тепловому балансу у верхньому шарі ґрунту;
 • руйнування поверхневої кірки;
 • нижча швидкість випаровування покращує водний баланс;
 • краще засвоєння поживних речовин культурними рослинами, менші втрати внаслідок вимивання;
 • захист навколишнього середовища;
 • запобігання розвитку стійкості до хімічних засобів захисту рослин.

Механічний міжрядний обробіток має значну перспективу використання, враховуючи кількість обмежень Європейського Союзу на використання хімічних засобів захисту рослин. Євросоюз прагне купувати більш екологічну продукцію, тому механічна боротьба з бур’янами, а не хімічна обробка, яка впливає на культурні рослини, дозволяє виростити більш екологічно чистий продукт. Вимоги ринку диктують нам потребу зважати і на такий важливий аспект обробітку посівів.

Тому механічна боротьба з бур’янами буде щодалі отримувати більше прихильників, адже дозволяє підвищувати рентабельність і водночас – не втрачати на якості.

Тетяна Кушнерик

Залишити коментар: