Гість номера, Новини

Ринок с/г техніки в Україні під час війни: стан та прогнози від аналітика УКАБ

17.07.2022

Повномасштабне російське вторгнення завдало українській економіці значних втрат. Суттєвих збитків відчув і агросектор. За даними Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute спільно з Міністерством аграрної політики, загальні збитки від російського воєнного нападу в сільському господарстві України сягнули 4,3 млрд доларів, найбільші втрати – внаслідок знищення чи пошкодження угідь.

За прогнозами економістів, у 2022 році суттєво скоротиться і ринок сільськогосподарської техніки в Україні.

Ринок с/г техніки в Україні під час війни: стан та прогнози від аналітика УКАБ

Детальніше про ситуацію редакція журналу «АгроЕліта» дізнавалася у заступника генерального директора УКАБ з адвокації Олега Нестерова.

– Пане Олеже, що наразі відбувається з ринком сільськогосподарської техніки? Чи є нині попит на неї?

– Через війну в багатьох виникли проблеми з фінансуванням тадоступністю коштів. Тож про інвестування і «гру в довгу» зараз можна забути. До всього цього додаються ще й логістичні проблеми як в Україні, так і у світі. У багатьох виробників техніки західних брендів є певні проблеми з постачаннямкомплектуючих на заводи для проведення збірки техніки, подорожчала вартість логістики в Україну (закриті морські порти, зросла вартість контейнерів і т.д.).

Станом на зараз найбільше даних можливо проаналізувати про продажі самохідної техніки. Ситуація виглядає наступним чином: продажі комбайнів за 5місяців 2022 року порівняно з аналогічним періодом минулого року «просіли» в 1,7 рази, тракторів – у 1,9 рази, самохідних оприскувачів – у 1,5 рази.

Щодо окупованих  територій – то під ударом сьогодні опинилися східні та південні області України, де якраз активно купувалась с/г техніка, зокрема, комбайни.

Нещодавно Мінагрополітики повідомило про знищення понад 2000 одиниць с/г техніки. Ділова активність у таких регіонах відчутно зменшилась. Інвестиції в збиральну техніку майже відсутні. Проте дилери зазначають, що якщо по комбайнах деякі клієнти змінили плани стосовно придбання, то трактори просять притримати на складах, залишають передоплати і планують через певний час забрати у господарство.

– Яка техніка більше користується зараз попитом: нова чи б/в?

– Розподіл між новою технікою і б/в глобально не змінився, але існують певні складнощі щодо можливостей аналізу ситуації. Адже чимало даних є закритими чи не оновлюються, як, наприклад, показники по роботі митниці. Як тільки ці дані оновлять, тоді й можна буде чітко сказати, як змінився чи не змінився розподіл щодо придбання нової чи б/в техніки. Але виходячи з комунікації з ринком, суттєвих змін наразі не спостерігається в цьому плані.

– Який прогноз на майбутнє?

– Щодо тракторів, то зберігається ще певний, обережний оптимізм у плані продажів нацей рік. Трактор – це універсальна техніка, яка використовується аграріями майже круглорічно і для багатьох технологічних операцій. А ось стосовно комбайнів є побоювання, що просідання буде ще більшим. Комбайн – це, по суті, сезонна техніка, яка за рік використовується дуже обмежений період, і у час, коли вона не застосовується, треба підтримувати її нормальний технічний стан. Також, слід пам’ятати, що вартість комбайнів становить сотні тисяч доларів залежно від потужності, бренду, моделі. Тому навряд чи хтось зараз готовий інвестувати таку кількість коштів у доволі нестабільних умовах. Знову ж таки, особливо, якщо мова йде про східні та південні області України, де ведуться бойові дії. Тому, можливо, буде все більший перехід на оренду збиральної техніки чи замовлення послуг зі збирання замість вкладання значної кількості коштів у комбайни.

Наразі немає інформації чи попереджень від виробників, що може бути дефіцит певної техніки. Проблеми швидше можуть виникнути через строки поставки техніки, навіть якщо за неї внесено передоплату. Адже досі є труднощі з виробництвом і доставкою комплектуючих на виробничі потужності.

– А яка ситуація з запасними частинами до техніки?

– Із запчастинами ситуація могла б бути і краща. Вже від декількох дилерів надійшла інформація, що є певні затримки в доставці запасних частин. Машини з вантажем затримуються на кордонах, і відповідно зриваються строки доставки запасних частин на склади дилерів і сервісних служб. Звичайно,є певні запаси на складах основних витратних матеріалів – фільтрів, прокладок тощо, але в разі якоїсь серйозної несправності, коли необхідні будуть напівпровідники, електросхеми, автоматика, – ось тут можуть бути проблеми. Зі сторони бізнесу і Асоціації наразі готуються відповідні звернення, щоб на цей період у 3-6 тижнів держава посприяла, аби проводилося швидше митне оформлення і доставка запасних частин. Бо простій комбайна – це доволі дороге задоволення, а в нинішніх умовах слід швидко та оперативно вирішувати питання щодо відновлення роботи техніки.

Анна Артим

Залишити коментар: