Вибір редактора, Рослинництво

Секрети рекордних урожаїв сої

04.06.2020

Новий світовий рекорд урожайності сої – неймовірних 12,78 т/га – встановлено минулого року. Звичайно, цей показник у кілька разів перевищує фактичну врожайність у багатьох господарствах і видається недосяжним. Без сумніву, виникає запитання: як це можливо і чи можливо взагалі? Що для цього потрібно зробити? Давайте спробуємо з’ясувати.

Першим, хто подолав рубіж урожайності сої 10 т/га був Кіп Куллерс. Ця подія відбулася ще далекого 2010 року. І тільки минулого 2019 року Ренді Давді спромігся перевершити його рекорд, досягнувши нового рівня врожайності – понад 12 т/га.

Кіп Куллерс, світовий рекорд (2010 р.) урожайності сої – 10,79 т/га

Кіп Куллерс (Kip Cullers) – фермер зі штату Міссурі (США). 2010 року встановив світовий рекорд урожайності сої – 10,79 т/га. Вважає, що потенціал сої безмежний і досить легко досягти максимальних результатів. Більш складною культурою для нього є кукурудза.

Ренді Давді, світовий рекорд (2019 р.) урожайності сої – 12,78 т/га

Ренді Давді (Randy Dowdy) – фермер зі штату Каліфорнія (США), який 2019 року встановив новий світовий рекорд урожайності сої – 12,78 т/га. Переконаний, що використання прогресивних продуктів не підвищує врожайність, а допомагає зберегти вже закладений потенціал. Вважає себе критичним мислителем.

Враховуючи те, що немає єдиного фактора чи практики, які автоматично підвищують урожай, найкраще не просто скопіювати технологію інших, а спробувати зрозуміти її нюанси та деталі, методи управління посівами, які допоможуть наблизитися до рекордних урожаїв, навчитися відчувати та працювати з культурою.

Якщо, все ж таки, узагальнити практику управління посівами сої фермерами-рекордсменами, то секрети фантастичних (але таких реальних) урожаїв сої криються у кількох складових.

1. Строки посіву та рівномірність появи сходів

Високі врожаї сої починаються зі строків і якості посіву. Сіяти потрібно якомога раніше (середина – кінець квітня), коли настануть сприятливі ґрунтові умови. Ранній посів є одним із найбільш вирішальних чинників подальшого росту та розвитку сої.

Ранній посів потрібно проводити для того, щоб початок періоду цвітіння сої припав на літнє сонцестояння (21 червня) і міжряддя було повністю закрите. Рослини перехоплюють максимальну кількість світла та максимізують процес фотосинтезу.

До того ж, ранні посіви мають на 5–7 днів довший період наливу зерна, ніж більш пізні. Якщо типовий період наливу зерна сої у багатьох фермерів триває 30–35 днів, то на полях Кіпа Куллерса – до 45 днів.

Запізнення з посівом на 10 – 12 днів зменшує врожайність сої до 0,5 т/га.

Для посіву використовуйте крупне насіння (більше насіння – кращий урожай). Для досягнення високих урожаїв рівномірний і швидкий ріст має вирішальне значення.

Густота посіву – 250–350 тис. рослин/га (на момент збирання). Хоча розмір насіння і його маса важливі, насправді врожайність збільшує кількість насіння.

На рекордних посівах рослини сої мали по 20–25 пагонів і на кожному пагоні по 5–10 бобів.

Не дозволяйте рослинам сої переростати. Перерослі рослини починають затінювати одна одну й обмежують фотосинтез.

2. Вибір сорту

Зверніть увагу на чинники, що обмежують урожайність культури на ваших полях. Наприклад, якщо склеротиніоз є проблемою в полі, вибирайте сорти стійкі до цієї хвороби. Ви маєте оцінювати та підбирати для себе нові сорти регулярно.

3. Обробка насіння

Одне з важливих завдань – отримати одночасні та якісні сходи. Перші сім’ядольні листки починають старіти до фази V3. Важливо їх зберегти до фази V9 – V10, що буде запорукою сили та здоров’я рослин на початку сезону. Коли ми цього досягаємо за допомогою обробки насіння, можемо сподіватися на гарний урожай. Тут справедливим є вислів, що все починається з насіння та його якісної обробки.

Однією з причин зменшення польової схожості насіння, а отже, і густоти стояння рослин є грибкові захворювання, наприклад Pythium, Fusarium і Rizoctonia. Тому обробка насіння, перш за все, має допомогти рослинам сої витримати суворі строки раннього посіву, «тиск» ґрунтових шкідників і хвороб.

 4. Оптимальне мінеральне живлення та регулярний полив

Обов’язковим елементом ефективної системи живлення є регулярне агрохімічне обстеження ґрунтів і листова діагностика рослин сої впродовж вегетації.

Соя може забезпечити себе азотом, але не фосфором і калієм. Сподіватися на залишок цих елементів після попередників також не варто. Якщо ви плануєте отримати врожай понад 5 т/га, засвоєння фосфору та калію може подвоїтися. Високопродуктивна соя потребує більш високого рівня мінерального живлення.

Таблиця 1. Програма мінерального живлення (фертигація та листкові обробки, без основного удобрення) посівів сої Ренді Давді

Період/фаза розвитку Норма витрати та мета підживлення
Під час посіву 2-2,5 л/га препарату, що містить 4% цинку та деякі ферменти. Основне призначення цього заходу – стимулювання розвитку кореневої системи та ґрунтової мікрофлори навколо неї
V3 – R1 2-2,5 л/га препарату, що містить 5% бору та 0,5% молібдену для покращення розвитку бульбочкових бактерій, надання міцності клітинним стінкам і покращення їхньої структури, підвищення імунітету рослин, покращення обміну вуглеводів для транслокації цукрів, покращення процесів цвітіння та запилення
2-2,5 л/га препарату, що містить 5% азоту та ферментаційний екстракт. Покращує споживання та засвоєння поживних речовин
2-2,5 л/га препарату, що містить 5% азоту, 2% сірки, 0,5% бору, 2% марганцю, 0,05% молібдену та 2% цинку. Покращення вегетативного та репродуктивного росту та розвитку
Перед цвітінням 2-2,5 л/га препарату, що містить 5% бору та 0,5% молібдену. Покращення процесів цвітіння та запилення. Бор покращує цвітіння та утворення бобів. Молібден має вирішальне значення для метаболізму азоту й утворення білків, які потрібні для росту рослин
2-2,5 л/га препарату, що містить 4% азоту, 3% сірки, 0,25% бору, 3% марганцю та 3% цинку. Посилення фізіологічних процесів і зменшення стресу рослин
2-2,5 л/га препарату, що містить 5% азоту та ферментаційний екстракт. Покращує споживання та засвоєння поживних речовин
Утворення бобів 2-2,5 л/га препарату, що містить 2% азоту, 16% калію, 2,5% бору та 0,2% молібдену. Бор і молібден сприяють кращому виповненню бобів і допомагають запобігти їх абортації. Калій підвищує посухостійкість, посилює опір рослин «тиску» хвороб і шкідників, є дуже критичним для отримання високих урожаїв
Разом із кожною обробкою пестицидами 1-1,25 л/га препарату, що містить 4% азоту, 3% сірки, 0,25% бору, 3% марганцю та 3% цинку. Посилення фізіологічних процесів і зменшення стресу рослин

Розподіл поживних речовин у посівах сої відбувається в три фази:

V4 – через 30 днів після появи сходів;

R2 – повне цвітіння;

R5 – R8 – зниження швидкості накопичення поживних речовин.

Зі свого боку, забезпечення високого фону мінерального живлення неможливе в умовах нестійкого зволоження (недостатньої кількості вологи у ґрунті). Тому, для отримання рекордних урожаїв потрібно досягнути відсутності водного стресу рослин, а отже проводити регулярний полив.

З метою активізації ґрунтової мікрофлори та підвищення рівня вуглекислого газу до поливної води тричі за сезон додають цукор (4 кг цукру на 100 л води на 1 га).

5. Знищення бур’янів на початкових фазах розвитку культури

Якщо ви дозволите бур’янам досягнути висоти 5 см, 10% вашого врожаю буде втрачено без можливості його відновити чи повернути. Тому застосування досходових гербіцидів життєво важливе для посівів сої.

6. Щоденний огляд полів

Вийдіть зі своєї машини та пройдіться своїми полями. На швидкості 60–90 км/год важко оцінити що відбувається на ваших полях.

7. Використовуйте фунгіциди

Верхня третина рослин сої поглинає ¾ сонячного світла, тому важливо захистити листя (зберегти здоровим) аж до достигання.

Ларрі Персел (Larry Purcell), професор Університету Арканзас (США) зі своїм студентом Райаном Ван Роекелем (Ryan Van Roekel) намагалися дублювати деякі підходи вирощування сої Кіпа Куллерса на своїх дослідних ділянках. Вони провели агрохімічний аналіз ґрунту, подвоїли рекомендовані норми внесення мінеральних добрив, а також вносили від 12 до 25 т/га пташиного посліду.

Провели глибокий обробіток ґрунту (оранку) до 28 см. Посів здійснили 15 квітня зі шириною міжрядь 45 см, густота посіву становила 345 тис./га.

Проводили часті поливи та фертигацію посівів комплексними добривами протягом сезону, а також «гаряче спалювання» верхівок рослин гербіцидом. Суворо дотримувалися контролю бур’янів, хвороб і шкідників.

Загальний фон мінерального живлення: N952Р280К672S90.

Проведено 5 інсектицидних, 3 фунгіцидні обробки.

Поливна норма за сезон становила 426 мм.

Отримана врожайність:

  • 2012 рік – від 5,8 до 7,7 т/га;
  • 2013 рік – від 5 до 7,8 т/га.

Дослідники також провели подібні виробничі випробування у трьох різних виробників сої (фермерів). 2011 та 2012 роки були спекотними, але врожайність сої становила від 5,4 до 6,6 т/га. 2013 рік був м’якішим і найкраща врожайність виробничих посівів становила майже 7 т/га.

Дослідники зауважили, що основна відмінність рекордних посівів сої – це наявність більшої кількості бобів, ніж на звичайних посівах. Отже, одним із ключових завдань є стимулювання гілкування рослин сої та формування більшої кількості бобів. Щодо інших факторів дослідники дійшли таких висновків:

Ранній посів. Ранні посіви сої не тільки отримують більше світла, але й мають більш тривалий репродукційний період. Коли ви висіваєте пізні сорти сої в пізні строки, то вкорочуєте репродуктивний період. Навіть найкращі умови вирощування не можуть компенсувати пізній посів.

Звичайно, ранній посів не завжди такий райдужний, і фермери щороку нервують через особливо ранні посіви. Після отримання сходів, точка росту у сої є над поверхнею ґрунту, і тому піддається впливу дії низьких температур і заморозків. Хоча соя має стійкість до холодних і вологих умов, ризик пошкодження посівів досить значний.

В індетермінатних сортів сої посіяних у першій половині/середині квітня процес цвітіння починається наприкінці травня – на початку червня. Недостатня кількість потрібних ресурсів у цей час призводить до абортації квіток. Основним ресурсом рослин є вуглеводи, які утворюються під час фотосинтезу, а процес фотосинтезу, зазвичай, найактивніший під час літнього сонцестояння наприкінці червня. Соя посіяна з густотою 370 тис./га та за ширини міжрядь 38 см отримує 100% сонячного світла. За ширини міжрядь 76 см – лише 50%, решта сонячної енергії потрапляє на ґрунт. Отже, ранній посів – більше бобів – більший урожай.

Підбір сортів. Вибираючи сорти з високим потенціалом урожайності, треба також враховувати їхню стійкість до хвороб і стресових чинників. Однак, гарна стійкість до хвороб зазвичай означає меншу врожайність.

Якість посіву. На відміну від кукурудзи соя не так сильно реагує на рівномірність розміщення в рядку. Просіви та двійники також не є критичними.

Мінеральне живлення. Соя, зазвичай, вимагає менше вкладень, аніж кукурудза, але не в усіх випадках. Соя потребує значно більше калію і може мати приховану недостачу цього елемента, яку можна виявити тільки після проведення листкової діагностики. Врожай зерна сої 5,4 т/га потребує 280 кг/га калію. Також не існує єдиного правильного способу забезпечення рослини сої азотом, особливо на ґрунтах із високим вмістом органічної речовини. Іноді додавання азоту може зменшити врожай, а не збільшити його. Крім того, обов’язковим стандартом у програмі живлення сої має бути сірка.

Потрібно пам’ятати, що максимізація врожайності може означати збільшення витрат, подекуди навіть непотрібних, які майже не мають шансів зберегти потенціал урожаю. З іншого боку, скорочення витрат, як правило, знижує врожайність, яка могла би бути легко збережена за умови належного управління витратами. Майстерність фермера в тому, щоб знайти баланс між потенційними втратами врожаю та затратами на боротьбу зі шкідливими чинниками.

Фермер – це друга найстаріша професія у світі. Традиції та певна «перевірена» практика (досвід) накладають свій відбиток на підходи до технологій. Тому, одна з найважливіших речей – змінюватися і спробувати нове (ідеї, практики, підходи, продукти). Пробуйте щось нове щороку. Іноді покращення роботи починається із простого запитання «Чому?».

У минулорічних стратегіях виграшу – обробка насіння інокулянтами, добривами й іншими стимуляторами, використання фунгіцидів і стимулювання гілкування рослин (підпалюванням верхівок азотними добривами, рослинною олією або гербіцидами). Отримані рекордні врожаї неможливі без поєднання оптимального водного, світлового та теплового режимів, достатнього живлення, професійного управління посівами та здоров’я ґрунту. Завжди треба бути готовим як до успіху, так і до невдач. Що завтра нас приведе до успіху та які виклики чи відкриття чекають нас попереду? Питання залишається відкритим…

© Віталій Грищенко, керівник відділу технологічної підтримки ТОВ «ФІРМА ЕРІДОН»

Продовження – у наступному номері журналу «АгроЕліта»

Залишити коментар: