Вибір редактора, Техніка

Культиватори майбутнього

02.06.2020

Просапний культиватор Steketee

Останні десятиліття у розвитку сільського господарства означили ряд основних акцентів чи поширених тенденцій. Одна з них – тотальне використання хімічних засобів захисту рослин у боротьбі з бур’янами. Особливого значення такий спосіб «очищення» посівів культурних рослин має у разі скорочення сівозміни до 3-4-пільної схеми та відсутності в ній різновидності культур, що впливає на поширення тих чи інших шкодочинних рослин. Ця тенденція спричинила негативні екологічні наслідки, адже надмірність у застосуванні гербіцидів погіршувала стан ґрунтів і якість кінцевої продукції. Це продовжується і сьогодні, тому певні країни Європи розпочали кампанію щодо заборони деяких діючих речовин, обмежень у застосуванні ЗЗР. Такий підхід змусив аграріїв повернутися до попередніх традицій – механічного знищення бур’янів, а виробників техніки – удосконалити технології у вказаному напрямі. Отож, поговоримо про культиватори, які з впевненістю можна назвати «рішенням майбутнього» у боротьбі з бур’янами.

 «Інтелектуальна» машина від LEMKEN

Німецького виробника LEMKEN уже давно знають як лідера ринку ґрунтообробної техніки, що вирізняється якістю виконання технологічних операцій. Компанія не зупинилася на досягнутому й інвестує у нові розробки, які, зокрема, дозволяють з високою точністю боротися з бур’янами механічним способом.

Просапний культиватор Steketee

Під егіду бренду LEMKEN 2018 року ввійшла нідерландська компанія Steketee, яка спеціалізується на виробництві культиваторів для міжрядного обробітку. Це рішення було обумовлене, по-перше, збільшенням попиту на подібні агрегати в країнах ЄС та, по-друге, революційними інноваціями.

Перша – це програмне забезпечення та камера власного виробництва, що в сукупності дозволяють розрізняти культурні та шкодочинні рослини за формою і кольором за різних умов стану поля. Важливо зазначити, що більшість компаній використовують камери виробництва Claas, що можуть розпізнавати лише рядки, тобто відрізняють рослини від ґрунту, а різниці між культурними рослинами й бур’янами не «бачать». Компанія Steketee зробила свою камеру значно «розумнішою» – вона здатна розрізнити ряди культурної рослини навіть у гущавині бур’янів.

Камера просапного культиватора Steketee

Друга – можливість ефективно знищувати бур’яни навіть у міжряддях шириною 12,5 см, а отже, цей культиватор може працювати й у посівах зернових колосових культур.

Заслуговує на увагу система підрулювання IC-Light, тобто паралельного зміщення рами з робочими органами відносно рами навішування. Цей процес здійснюється за допомогою гідросистеми, яка отримує сигнали від комп’ютера управління. Комп’ютер працює на основі даних із камери, що направлена на ряди рослин і, працюючи в RGB-спектрі, може надточно визначати ряди культурної рослини, розпізнає зелений колір і його відтінки та самокалібрується. Зона обзору камери виводиться на термінал у кабіні трактора.

Просапний культиватор Steketee, система підрулювання IC-Light

Процес підрулювання реалізовано так, що культиватор не впливає на роботу трактора й навпаки, що дозволяє працювати з високою швидкістю – до 15 км/год, і водночас агрегат може зміщуватися на +/- 20 см. На широкозахватних культиваторах встановлюють декілька камер, але тільки одна управляє зміщенням рами. «Дует» системи камер дозволяє реалізувати функцію відключення секцій.

Основою культиватора Steketee  є профільна рама, до якої за допомогою спеціальних клем кріпляться секції ґрунтообробних знарядь. Саме такий спосіб кріплення дає можливість легко підстроювати агрегат під різну ширину міжрядь. Максимальна ширина міжрядного культиватора складає 13 метрів.

Базова секція підходить перш за все для легких ґрунтів і низькорослих рослин із міжряддям 15–50 см. Висота рами – 50, 70 чи 100 см. Це паралелограмна конструкція та колесо для регулювання глибини. Натяжна пружина відповідає за правильне притискне зусилля та точне дотримання глибини. На такий кронштейн можна закріпити не більше 3-х робочих органів. Завдяки своїм компактним розмірам і простим регулюванням, базовий елемент не важкий і підійде для тракторів невеликої потужності.

Комбінована секція розроблена для широкого діапазону міжрядь – від 20 до 80 см. Зона його роботи – це середні та важкі ґрунти. Висота рами – 70 см. Глибина обробітку та сила притискання регулюється за допомогою шпинделя в базовому виконанні, або ж, як опція – гідроциліндром, що дозволяє під час роботи управляти кожною секцією окремо зі сенсорного дисплея. На такій секції можна закріпити до 5-ти робочих органів.

Просапний культиватор Steketee

Для просапування сільгоспкультур Stekеtee пропонує широкий вибір робочих органів: просапні й кутові ножі, мала й велика вібростійка, малий і великий пружинний зуб зі стрілчастою лапою, пальцеві та щіткові просапники різних діаметрів, штригельна борона, торсійна штригельна борона, роторна штригельна борона, просапний ніж із підгортачем, лапи для підгортання, ротор для подрібнення грудок. Як допоміжні органи – диски та щитки, що захищають листя рослин від пошкодження чи засипання ґрунтом. На особливу увагу заслуговують зірочки-прополювачі, які можуть видаляти бур’яни між рослинами в рядку.

Інновації від компанії LEMKEN та продукту Steketee роблять культивацію ефективним засобом для боротьби з бур’янами на сучасному етапі розвитку сільськогосподарської галузі.

Інноваційний культиватор HORSCH

Заборона на використання гліфосатних гербіцидів в окремих країнах Європи з 2021 року змусила й виробників техніки удосконалювати напрям міжрядного обробітку посівів, адже повністю замінити хімічні ЗЗР біологічними буде неможливо. Компанія HORSCH 2019 року на виставці AGRITECHNICA презентувала «розумний» культиватор Transformer VF.

Культиватор HORSCH  Transformer VF

Transformer VF – першовідкривач нового модельного ряду машин для міжрядних обробок і механічної боротьби з бур’янами. Унікальність агрегата – у наявності розсувної рами, великого різноманіття робочих органів, які можна вмонтовувати на один носій, а також в активному використанні відеокамер для контролю якості обробки.

Інноваційний культиватор потребує силової машини 200 і більше кінських сил, однак забезпечує роботу на ширині від 6 до 12 м. Варто наголосити, що знаряддя робочою шириною 6 м  складається з трьох секцій, 12-метрова версія – з п’яти. Крім того, конструкція передбачає значну висоту рами – 660 мм, що дозволяє обробляти навіть високі культури: кукурудзу та соняшник без загрози пошкодження стебел рослин.

Важливою технічною характеристикою Transformer VF є також транспортна ширина та висота всіх модифікацій культиватора. Ширина не перевищує 3-х метрів, а висота в складеному стані – 4-х метрів, що є зручним для транспортування агрегата.

Статус «розумної» машини підтверджує наявність технологій автоматизації технологічних процесів: від розрихлення та знищення бур’янів до підсіву сидератів у міжрядді. HORSCH Transformer VF  повністю сумісний з ISOBUS-стандартами, що дозволяє встановлювати найрізноманітніші системи відеоспостереження. Рух контролюється за допомогою камер, які забезпечують точність корекції до 1 см. Датчик прекрасно працює у темноті чи за поганих погодних умов.

Культиватор HORSCH  Transformer VF

Має свої особливості культиватор також у конструкції рами та розташуванні робочих органів. Усі вони розміщені в середині рами, а тому їх можна комбінувати відповідно до потреб і завдань. Налаштування Transformer VF дозволяють регулювати розміщення робочих органів на ширину міжрядь від 25 см до 90 см. Крім того, робочі органи монтують на раму паралелограмної форми, що надає перевагу агрегату навіть на важких і кам’янистих ґрунтах.

Як опцію можна також отримати комплекти для захисту рядка, щоб не пошкодити молоді рослини під час ранніх обробок.

Особливої уваги аграріїв заслуговує гідравлічний захист від перевантажень і пошкоджень культиватора, навіть у разі наїзду на перешкоду. Гідравлічний компонент відіграє важливу роль і під час підняття окремих робочих секцій. Така функція синхронізується зі системою посіву SectionControl.

Культиватор HORSCH  Transformer VF

Отже, культиватор Transformer VF створювали з метою забезпечення зручності, простоти та безпечності регулювань робочих органів у поєднанні з високою точністю обробок міжрядь культурних рослин.

«Розумне водіння» від Maschio Gaspardo

Італійський бренд також застосовує інноваційні технології у боротьбі з бур’янами для вдосконалення можливостей своєї лінійки просапних культиваторів. Результатом стала поява технології «розумне водіння» – GUIDA INTELLIGENTE. Це незалежний агрегат між трактором і просапним культиватором, що дозволяє підключати інші знаряддя, як-от міжрядний культиватор, і автоматично зміщувати їх відносно рядків. GUIDA INTELLIGENTE можна агрегатувати з різними просапними культиваторами компанії Maschio Gaspardo на жорсткій рамі HL і на складній рамі з центральним бункером HS за допомогою триточкової навіски, що полегшує заміну причіпного обладнання.

GUIDE INTELLIGENTE, просапні культиватори Maschio Gaspardo

Надзвичайною характеристикою запропонованої Maschio Gaspardo технології є точність роботи GUIDE INTELLIGENTE, а основне – безпечність для культурних рослин. Робочі органи культиватора працюють на відстані 3 см від рослини. Таку перевагу культиватора й технології забезпечує висока швидкість реагування гідравлічної системи у відповідь на коливання робочих швидкостей. Це збільшує швидкість обробітку, підвищує продуктивність машини та водночас зменшує навантаження на водія.

GUIDE INTELLIGENTE, просапні культиватори Maschio Gaspardo

Управління незалежним агрегатом GUIDA INTELLIGENTE здійснюється за допомогою термінала Communicator III terminal (MK4HD system) або за протоколом ISOBUS. Допомогу в точності забезпечує камера з подвійною лінзою, яка ідентифікує рослини, відрізняючи їхній зелений колір від ґрунту. Це дає змогу обчислити центр рядка та порівняти його з поточним положенням культиватора. За потреби пристрій через електронний керований гідравлічний клапан здійснює вирівнювання робочого органу.

У такий спосіб запропонована технологія «розумного водіння» Maschio Gaspardo дозволяє безпечно обробляти міжряддя, не завдаючи шкоди культурним рослинам.

Досвідчений Schmotzer, тепер – від AMAZONE

Відомий німецький бренд AMAZONE розширив власну лінійку сільськогосподарської техніки – з 2019 року в каталозі продуктів виробника з’явилися просапні культиватори. Це відбулося завдяки «вливанню» потужностей Maschinenfabrik Schmotzer GmbH у групу компаній Amazone. Просапні машини вироблятимуть під старою маркою Schmotzer.

В Amazone це сприйняли як найважливіший крок до розширення основних компетенцій компанії у сфері догляду за рослинами. Саме в частині сегменту просапної техніки вбачають великий потенціал для інтегрованого рослинництва. Особливого значення це набуває у поєднанні з внесенням рідких добрив і цілеспрямованим, або навіть селективним використанням засобів захисту рослин за одну робочу операцію.

Інноваційність культиваторів Schmotzer – в автоматичному управлінні продуктивністю та системах відеоспостереження.

Камера OKIO розпізнає культурні рослини за формою листя, роблячи 30 фото на секунду, і передає інформацію на термінал, який видає сигнали, що контролюють ведення культиватора по рядку. Виявлення рядків базується на найсучаснішому алгоритмі промислової обробки зображень. Технологія також може розпізнавати різні тони (світлі/темні), завдяки чому є надійним розмежування між культурною рослиною і бур’яном. Точне розпізнавання рядків дозволяє також обробляти круті схили, а з додатковим датчиком нахилу можна обробляти схили з нахилом до 40%. За допомогою зміщення паралелограма агрегат обробляє рядки на схилах дуже точно – не дрейфуючи, та без бокового зсуву трактора.

Полегшує управління культиватором технологія Section Control, що дозволяє у разі звуження рядків чи в поворотних смугах піднімати окремі секції індивідуально. Це запобігає пошкодженню врожаю і підвищує ефективність роботи машини.

Комбінація просапних машин від компанії AMAZONE зі системами відеоспостереження та автоматичним управлінням сприяє продуктивності їхньої роботи з конкурентоспроможними витратами на гектар для вирощування широко спектру культур: цукрові буряки, кукурудза, соя, соняшник, боби, гарбуз тощо.

Просапний культиватор Schmotzer, AMAZONE

Сільське господарство в більшості регіонів світу стоїть на порозі прийдешніх змін. Україна – не виняток. Такі актуальні теми, як екологія, захист навколишнього середовища, підвищена увага до здоров’я людини й інші – тісно пов’язані між собою і домінують у загальнодержавних дискусіях. Уже сьогодні немає сумнівів, що поява нових нормативних актів у сфері захисту довкілля, запобігання парниковому ефекту, регулювання викидів CO2, а також зміна споживчого попиту внаслідок більш свідомого ставлення людей до свого харчування, призведе до необхідності впровадження нових технологій у землеробстві та рослинництві.

© Підготували Андрій Сава та Марія Хрунь

Залишити коментар: