Техніка

Сівалки точного висіву для просапних культур

24.03.2020

У цій статті розглянемо просапні сівалки, представлені на ринку України, 6-, 8- та 12-рядні зі шириною міжряддя від 45 см до 90 см для точного висіву кукурудзи, соняшнику, буряку, ріпаку тощо. Такі сівалки мають значну популярність як у малих господарствах – до 500 га, так і в агрохолдингах зі земельним банком понад 20 тис. га.

Сівба є однією з основних польових операцій, що закладає майбутній урожай сільськогосподарських культур. Від якості сівби залежить динаміка сходів рослин, активність їхнього росту та життєздатність.

Першим важливим показником якості роботи сівалки є правильний та рівномірний розподіл посівного матеріалу на площі поля. Цей показник визначається рівномірною подачею насіння у борозну та величиною міжряддя. Подача (дозування) насіння у кожний рядок сівалки має бути однаковою, що оцінюється коефіцієнтами нерівномірності дозування та нерівномірності висіву насіння між рядками. Ці коефіцієнти не мають перевищувати 3%, інакше очікуваний урожай буде значно зменшуватися. Щоб зменшити вплив нерівностей ґрунту на точність і глибину висіву насіння, багато виробників посівної техніки намагаються розміщувати дозатор якнайближче до поверхні землі, майже в зоні опорних коліс висівної секції сівалки.

Для забезпечення високої точності посіву також потрібно дотримуватися певної швидкості руху енергозасобу, тому що рівномірність закладання насіння на певну глибину й однакова відстань між насінинами в рядку безпосередньо залежать від швидкості руху сівалки під час її роботи.

Наступним показником якості роботи агрегатів є якісне загортання насіння у борозні. Його визначають величиною відхилення залягання насіння від заданої глибини.

MaterMacc – технологія здвоєний рядок

Деякі виробники просапних сівалок використовують свої системи висіву. Італійські сівалки MaterMacc MS TWIN здійснюють посів культур за технологією вузькорядного посіву ТwinRow (так званий здвоєний рядок), що забезпечує оптимальну площу живлення, ефективне використання ґрунтової вологи, покращує процес фотосинтезу.

MS TWIN – це сівалка пневматичного типу для просапних культур для дворядкового посіву на базі стійки MS-8000, зі здвоєним дисковим сошником для посіву та внесення добрив. Кількість рядів – 2х2, 4х2, 6х2, 8х2, 12х2, 16х2. Конфігурація розкладання насіння у MS TWIN забезпечує рівномірне його розподілення зі стандартним міжряддям 70-75 см чи іншим за допомогою установленої системи Easy-Set на рамі сівалки. Ця система гарантує точне розкладання насіння на погонний метр і на задану глибину.

DeltaRow – нове слово від LEMKEN

Німецький виробник LEMKEN розробив і впровадив свою технологію посіву на сівалки Azurit 9.

Особливістю сівалки Azurit 9 є нова система висіву подвійними рядками – DeltaRow, яка дає змогу оптимально розподілити насіння на площі поля. У технології DeltaRow компанія LEMKEN відмовилася від традиційної методики розподілу посівного матеріалу окремими рядами. Замість цього передбачили розподіл насіння у шаховому порядку в два ряди на відстані 12,5 см між ними, що забезпечує збільшення площі навколо кожної рослини на 70%. Завдяки цьому рослини отримують більше води та поживних речовин (у порівнянні зі звичайним рядком) і, як наслідок, збільшується врожайність.

Робота сівалки Azurit 9 розпочинається з прибирання післяжнивних залишків і каменів за допомогою двох спеціальних зсувних дисків. Потім сошник для внесення добрив із тиском до 250 кг закладає між рядами борозну з добривами точно посередині посівного ряду, яку закриває встановлений за ним трапецієподібний ущільнювальний коток. Попереднє ущільнення рядів також виконують трапецієподібні кільця.

Із центрального насіннєвого бункера об’ємом 600 літрів система Seed on Demand (насіння за потребою) подає насіння в окремі висівні агрегати, а звідти за допомогою шнекових дозаторів воно потрапляє у пневматичну систему. Два синхронізованих диски (які є різними для кожної культури) розподіляють насіння для перемінного постачання на два 2-дискових сошники висівного вузла сівалки Azurit 9, завдяки чому насінини висіваються у двох напіврядах не навпроти одна одної, а у шаховому порядку. Диски приводяться в дію окремими електродвигунами.

Між сошниками встановлене опорне колесо, яке відповідає за глибину закладання. Після того, як насінина потрапила на ґрунт, гумовий ролик фіксує її у потрібному місці. Обидва напіврядки закриває V-подібний притискний ролик. Через те, що насіння розділяється між двома дисками, швидкість їхнього обертання не висока, що не чинить обмеження для роботи на великих швидкостях.

Сівалки Azurit 9 випускають зі шириною захвату від 3 до 6 метрів і вони мають лише навісне виконання. Кількість рядків, залежно від розміру агрегата, варіюється від 4 до 12 із міжряддям від 70 до 88 см. Управління сівалкою здійснюється за допомогою системи ISOBUS.

Компанія LEMKEN уже давно відома можливістю комбінування своїх агрегатів, що дозволяє виконувати кілька операцій за один прохід. Це вдале технологічне й економічне рішення також було інтегровано у новій сівалці Azurit 9, що має чотири можливості комбінування та використання з іншими агрегатами LEMKEN. Зокрема, як ємність та дозувальний агрегат для добрив можна використовувати фронтальний бак Solitair 23 (1900 л), бункер сівалки Solitair 25 (3000 л), бункер посівного комплексу Compact-Solitair (5000 л) і причіпний бункер Solitair 12/5800 SW (5800 л).

Maestro DV – сучасна техніка для пунктирного посіву

Просапні сівалки Maestro DV від німецького виробника HORSCH зарекомендували себе аграріям ідеальною точністю дозування та розподілення насіння. Інноваційну систему дозування сівалки Maestro DV забезпечує компактний вакуумний дозатор. Дозатор AirVac універсальний – для пунктирного посіву різних культур. Його можна оснащувати дозувальними дисками для кукурудзи, соняшнику, цукрового буряку, сої та ріпаку. Вакуумний дозатор гарантує якісний контроль укладання насіння в рядку та високу точність на робочій швидкості до 12 км/год. Через трубку сошника дозатор AirVac направляє насіння у борозну. Для контролю якості посіву в кожному рядку в трубці встановлено датчик, що підраховує кількість насіння і фіксує відстань між місцями його закладання, щоб своєчасно інформувати оператора про наявність двійників і пропусків. Дозатор AirVac має електричний привід з індивідуальним керуванням.

Конструкція сівалки Maestro DV компактна: центральний бункер великого об’єму та висівна секція для рядкового посіву (міжряддя 15 cм) зі шириною захвату 4-6 м, або для 8-рядного пунктирного посіву. Для задоволення різноманітних потреб клієнтів сівалки поставляють у двох різних конфігураціях:

  • Із центральним бункером об’ємом 2800л зі системою внесення добрив. Для завантаження насіння в цій конфігурації машини використовують індивідуальні ящики об’ємом 70 л на кожному посівному модулі.
  • Із 2-секційним бункером об’ємом 3500л, який можна використовувати для насіння і добрив зі системою Grain & Fertiliser для закладання добрив у борозні разом із насінням (міжряддя 15 см). У такому варіанті сівалку Maestro DV агрегатують зі шиною Pronto. Або ж цей бункер можна використовувати для двох різних добрив, здійснюючи пунктирний посів.

В обох варіантах бункер обладнано дозувальною системою HORSCH Maestro для одночасного дозування насіння і добрив.

Сівалка Maestro DV має широку стабільну паралелограмну підвіску з міцними пружинами для механічного регулювання тиску – до 260 кг на сошник. Автоматична система AutoForce, якою може бути укомплектована сівалка, забезпечує регулювання тиску до 350 кг на сошник, залежно від щільності ґрунту. Також і вага бункера служить для збільшення тиску на сошники на всій ширині захвату машини, що заразом знижує питомий тиск коліс бункера на ґрунт.

Сучасне програмне забезпечення, що застосовується з ISOBUS Terminal, дозволяє оператору отримувати на встановленому в кабіні трактора моніторі не тільки інформацію про «пропуски» і «двійники», а й коефіцієнт варіації висіву в окремо взятих рядах. Це дозволяє вчасно оптимізувати навантаження машини відповідно до конкретних умов. Сівалка може бути укомплектована системою ISOBUS SectionControl, що забезпечує автоматичне вимикання частини ширини захвату. За допомогою сигналу GPS визначається розташування машини, і під час розворотів на краю поля або на клиноподібних ділянках поля секції машини відключаються індивідуально, щоб не було перекриттів.

За допомогою ISOBUS TaskController здійснюється обмін даними між ПК і терміналом машини. Це дозволяє документувати норми висіву, засіяну площу та інші релевантні параметри посіву. Зручно працювати і з картами полів. Інтегрована система обробки нарядів дозволяє швидко складати польові завдання і контролювати їхнє виконання.

Функція ISOBUS VariableRate забезпечує диференціювання дозування на різних ділянках поля. Це дозволяє, використовуючи дані карт полів, оптимізувати витрати насіння і добрив, залежно від умов.

Сівалка Maestro DV має робочу ширину 5,6 м зі шириною міжряддя 70 см, або 4 м чи 6 м із висівною секцією Pronto. Робоча швидкість становить 2-15 км. Необхідна потужність трактора для агрегатування – 100-150 к.с.

AMAZONE – точність і надійність

Просапні сівалки точного висіву німецького виробника AMAZONE представлені модельним рядом ED.

АMAZONE ED можна застосовувати як для традиційного, так і для прямого посіву чи посіву по мульчі – ця навісна сівалка вирізняється однаково високою точністю закладання насіння. Великі насіннєві бункери об’ємом 60 л дозволяють скоротити час на завантаження. У комбінації зі заднім або переднім бункером для внесення добрив і зі шириною захвату від 4,5 до 6 м – це дуже продуктивна машина.

Привід дозування добрив і посівного матеріалу на моделі ED Special – механічний. Сівалка ED Super оснащена сервоприводом дозування добрив і гідравлічним приводом дозування посівного матеріалу.

Для посіву по оранці виробник пропонує висівні сошники Сlassic та сошники Contour – для мульчі. Закладання добрив здійснюється на вибір за допомогою анкерних сошників, або однодискових сошників для посіву по мульчі.

Висівний агрегат Classic підходить для посіву кукурудзи, соняшнику, квасолі, гороху тощо після оранки. Висота падіння насіння складає всього 100 мм – це найкращі умови для оптимального розподілу, точного закладання посівного матеріалу та високої схожості.

Висівний агрегат Contour ідеально підходить для традиційного посіву та посіву по мульчі. Механізм дозування розташований низько – з висотою падіння насіння 140 мм. Сошники формують посівну борозну, вільну від органічної маси. Оскільки висівний сошник заглиблюється нижче ріжучого диска, то формується добре ущільнена, клиноподібна борозна.

Висівні агрегати точного висіву AMAZONE працюють за принципом вакууму. Механічний (ED Special) або гідравлічний (ED Super) привід дозування посівного матеріалу здійснюється за допомогою відсікачів, що є суттєвою перевагою, так як він не залежить від швидкості руху та форми насіння. Особливістю є дозувальні диски. Посівний матеріал притягується до виступів на дисках і подається до відсікачів. Виступи дисків виконують функцію мішалки, зрушуючи посівний матеріал у насіннєвому бункері. Виступ диска забезпечує вільне падіння насіння без контакту з дозувальним диском, що особливо важливо для дотримання точності закладання посівного матеріалу.

Сівалки ED сумісні з ISOBUS, що забезпечує комфортне керування за допомогою професійного електронного обладнання через AMATRON 3, CCI 100, AMAPAD та інші ISOBUS-термінали.

Masсhio Gaspardo SP – одна з найпопулярніших

Італійська фірма Masсhio Gaspardo представляє на вибір українським аграріям просапні сівалки серії SP. У модельному ряді – 4-, 6-, 8-рядні сівалки зі шириною міжряддя 700 мм і шестирядна сівалка зі шириною міжряддя 450 мм. Агрегатуються сівалки з тракторами потужністю від 60 до 100 к.с.

Ємкість бункера для висівного матеріалу складає 34 л, а ємкість для добрив – 320 л чи 560 л.

Висівний елемент SP – це результат багаторічних розробок Gaspardo, що має низку переваг: невелика вага, простота конструкції та неймовірна точність посіву, завдяки низькій висоті падіння насіння з розподільника (від 60 до 140 мм).

Сівалки точного висіву Gaspardo серії SP оснащені системою розподілу, яка є надзвичайно надійною і простою в налаштуванні, і забезпечує якісний посів. Завдяки вакууму, що створюється турбіною, насіння присмоктується до диска та рівномірно подається у насіннєпровід, незалежно від форми та розміру. Система захоплення насіння контролюється подвійним селектором. Нерухома та рухома частини селектора контролюють насіння по обидва боки отворів, дозволяючи дуже точно налаштувати відсікання. Весь процес можна контролювати через оглядове вікно.

Борозну для укладання насіння створює анкерний сошник. Глибина висіву регулюється за допомогою системи паралелограма через раму та прикочувальне колесо. Тиск секції на ґрунт може регулюватися за допомогою пружини регулювання тиску.

Tempo – ключ до швидкісної сівби

Шведська компанія Väderstad пропонує аграріям сівалки Tempo. Вони надзвичайно універсальні та гнучкі у використанні, адже фунціонал робочих органів дає змогу сіяти по стерні, мінімальній чи традиційній технологіях, насіння різного розміру та норм висіву.

Väderstad впроваджує у своїх сівалках власну технологію посіву, а саме Powershoot, яка полягає у використанні висівного апарата Gilstring Seed Meter, що забезпечує відмінну точність висіву та укладання насінин на високій швидкості руху сівалки. Висівний апарат Tempo працює на основі високого тиску для переміщення насінин у борозну, що нейтралізує вплив на якість сівби експлуатаційних і виробничих умов роботи, як-от: горбистість поля, вібрації тощо. Висівний апарат Tempo обладнано датчиком обліку кожної насінини, що дає змогу контролювати за просівами та визначати/регулювати відстань між насінинами в рядку. Для виключення процесу інерційного руху насінин при виході з насіннєпроводу, притискне колесо висівної секції зупиняє насінину та укладає її на дні борозни безпосередньо в місці падіння, притискає її у вологий ґрунт на дні борозни. Результат – швидкі та рівномірні сходи.

Модельний ряд Tempo F виробник пропонує у 6-рядному та 12-рядному виконанні зі шириною міжряддя від 700 до 800 мм. Це напівпричіпні агрегати з можливістю внесення добрив, для тракторів потужністю від 100 до 140 к.с. Об’єм бункера для добрив складає 1275 л чи 1700 л для тривалої роботи без дозаправлення, а об’єм бункера для насіння – 70 л кожен.

Сівалки Tempo V можуть бути у 6-, 7-, 8-, 9-, 10-, 11- та 12-рядному виконанні зі шириною міжрядя від 450 до 800 мм. Агрегатуються з тракторами потужністю від 100 до 180 к.с. Машина навісна. Об’єм бункера для насіння становить 70 л кожен. Цю сівалку можна доукомплектовувати бункером для добрив FH2200, що забезпечить одночасне внесення добрив. Можливість варіації міжряддя та кількості рядів дає змогу висівати, наприклад, 8 рядків кукурудзи та 12 рядків цукрових буряків із традиційним міжряддям.

Особливістю Tempo V є вертикальне складання бокових секцій, що не перевищує транспортний габарит 3 м.

Для можливості якісної сівби дрібнонасіннєвих культур передбачено комплект дообладнання висівної секції. Це спеціальне притискне колесо на підвісці та колесо для загортання. Такі елементи дають змогу якісно закласти в борозну насіння маку, ріпаку, цукрових буряків зі забезпеченням високої швидкості.

© Володимир Войновський,

 старший науковий співробітник УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

Залишити коментар: