Новини, Рослинництво

Соняшник та соя: чого очікувати українцям?

12.11.2022

В Україні тривають жнива. Зараз на полях аграрії завершують роботи зі збирання соняшника та сої.

Які прогнози врожайності цих культур? Яка якість врожаю? Чого очікувати від цін?

Світлана Литвин, аналітик УКАБ: «Продовольча криза в Україні може бути лише в областях, які перебувають під окупацією, іншим регіонам нічого не загрожує»

Про це ми запитали у аналітика УКАБ Світлани Литвин.

– Пані Світлано, на яку врожайність сої та соняшника можна сподіватися цьогоріч?

– Зараз ще триває збір врожаю й соняшника, й сої. За попередніми оцінками, врожайність соняшника становитиме 21,9 ц/га, що на 7% менше показника за 3 попередні роки, а сої – 23,9 ц/га, що на 8% менше показника за 3 попередні роки. Нижча, ніж зазвичай, врожайність пояснюється меншим використанням добрив та ЗЗР через високу їх вартість та тимчасову недоступність на початку війни в Україні. Також свої корективи в сторону зменшення врожайності внесла дощова погода восени, що змусила розпочати збір врожаю пізніше з більш низькими якісними показниками врожаю.

– Яка ситуація з експортом продукції в умовах війни?

– Частка експорту насіння соняшника та соняшникової олії в поточному маркетинговому році повністю залежать від роботи «зернового коридору». Основними покупцями соняшникової олії в довоєнний період були країни Азії (Китай та Індія), а основним шляхом доставити продукцію в ці регіони є лише морський шлях. У випадку продовження роботи «зернового  коридору», за допомогою якого в тому числі експортують і соняшникову олію, Україна зможе переробити насіння соняшника, що залишилося з минулого року, та врожай нового року, й експортувати соняшникову олію. Якщо ж роботу «зернового коридору» буде припинено, то автоматично стане складнішим/повністю зупиниться експорт олії в найбільш цікаві для нас азіатські регіони. І в такому випадку збільшиться експорт насіння соняшника в європейські країни та Туреччину через альтернативні канали експорту для подальшої самостійної переробки. Це ми вже спостерігали на початку літа. При пролонгації роботи «зернового коридору» ціни на насіння соняшника продовжать свою поступову позитивну динаміку, однак залишаться на нижчому рівні, ніж на світовому ринку. На жаль, під час війни в Україні всі логістичні витрати та ризики на собі несе українська сторона, що суттєво відображається на вартості товару. Якщо ж роботу «зернового коридору» не продовжать, то ціна буде йти вниз через тиск надлишкової пропозиції.

Аналогічна ситуація з залежністю експорту соєвих бобів від роботи «зернового коридору». Єдина відмінність, що ступінь переробки сої в Україні залишається порівняно низьким і в основному експорт відбувається у вигляді бобів.

Соняшник та соя: чого очікувати українцям?

– Яка кількість посівних площ запланована під ці культури у наступному році?

– Поки що дуже складно в поточних умовах робити прогнози щодо посівних площ цих культур навесні. Два основні фактори, які будуть впливати на обсяги посівів під цими культурами, це – пролонгація роботи «зернового коридору» та ціна на олійні культури. При чому ці два фактори взаємопов’язані. Однак, у будь-якому випадку перспективи в олійних культур бути посіяними на більших площах кращі, ніж в зернових культур через їх вищу ціну за одиницю ваги та можливість переробки їх на території України. Оскільки «вузьким  місцем» українського експорту все ще залишається тоннажність, цей фактор може змусити агровиробників зберегти або ж збільшити посіви під цими культурами.

– Чи вистачить українцям олії та яку ціну на неї варто очікувати?

– Україна завжди виробляла значно більше соняшникової олії, ніж того потребував внутрішній  ринок. Внутрішній попит не перевищував 500 тис. т соняшникової олії при виробництві в 5-6 млн т. Тому хвилюватися за забезпеченість внутрішнього ринку соняшниковою олією не варто. Щодо цін на соняшникову олію для українських споживачів, то тут можливе її зростання, як і на всі інші продукти харчування через зростання вартості енергоресурсів.

Залишити коментар: