Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький повідомив, що в планах законопроектної роботи на 2023 рік включено розробку проекту стратегії захисту ґрунтів, адже за останні 130 років українські землі втратили 30% гумусу.
Ця теза була озвучена посадовцем 9 грудня під час III конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?». Захід був присвячений проблемі деградації ґрунтів та пошуку шляхів її вирішення в Україні. Конференція об’єднала представників науки, бізнесу, освіти та державних органів. Цього року фокус обговорення був зосереджений на деструктивному впливі активних воєнних дій на ґрунти, адже
Організатором конференції виступив Комітет з відродження родючості ґрунтів ГС «Органічна Україна», який очолює гендиректор компанії БТУ-ЦЕНТР Владислав Болоховський. Підтримку надав проект «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства». Захід відбувся у партнерстві з FAO, асоціацією «Українське ґрунтове партнерство», Global 100% RE Ukraine, МХП і бізнес-школою МІМ.
Під час заходу акцентували увагу, що 20% сільськогосподарських земель вже зазнали суттєвої деградації, решта перебуває під загрозою. Рівень розораності в Україні один з найбільших в світі – 53,9%. До початку війни, за даними НААН, економічні збитки від деградації ґрунту становили близько 40 мільярдів гривень на рік.
Перший заступник міністра зазначив, що нові виклики перед Україною постали у зв’зку з повномасштабним вторгненням РФ. Більше ніж 200 000 гектарів постраждали від впливу воєнних дій: забруднені мінами, снарядами, уламками боєприпасів.
«У першу чергу, треба провести моніторінг з аналізу рівня забрудненості, спочатку тих територій, які вже деокуповані. Другий крок – впровадження заходів з відновлення ґрунтів. Зрозуміло, що в залежності від вихідної ситуації та рівня забрудненості, ці заходи будуть різними. Необхідно застосовувати новітні наукові розробки, які вітчизняні, так і міжнародні. Це вартісний процес. Цього тижня у нас було засідання українсько-європейського кластеру з представниками Єврокомісії. Ми підняли ці питання, як профільне міністерство. Є ініціатива в рамках спільної аграрної політики Soil Deal for Europe в розмірі 9 мільярдів євро. Ми зазначили, що хотіли б доєднатися до цієї програми і просити підтримку – як експертну та наукову, так і фінансову. Щоб реалізувати ці два кроки – моніторинг та аналіз вихідної ситуації на території, де велися бойові дії, та запровадження заходів з відновлення. На жаль, це процес багаторічний, мабуть на десятки років», – розповів чиновник.
Він також резюмував, що важливо створити стратегічний комітет з використання цих коштів з урахуванням пріоритетності.
Посадовець підкреслив, що держава намагатиметься реалізувати заходи з відновлення ґрунтів за рахунок держави-агресора: прямої компенсації або за рахунок арештованих активів РФ.
За словами Висоцького, конференція, ініційована Комітетом з відродження родючості ґрунтів, дозволить сформувати спільну міжгалузеву позицію, що у подальшому сприятиме більш ефективному вирішенні проблеми деградації вітчизняних ґрунтів. Заступник міністра запевнив, що в перспективі напрацювання конференції будуть використані у спільній роботі з державними органами.
Залишити коментар: